1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Среќни ли сте?

Дискусија во 'Психологија' започната од chipo, 7 октомври 2011.

?

Среќни ли сте?

  1. Половично

    150 глас(а)
    15,4%
  2. Сум

    255 глас(а)
    26,1%
  3. Не сум

    158 глас(а)
    16,2%
  4. Можам да бидам и посреќна/ен

    287 глас(а)
    29,4%
  5. Што беше тоа среќа?

    127 глас(а)
    13,0%
  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Среќна сум...моментално...задоволна сум, се е како што треба засега.Имало и периоди кога не сум била, така да според мене среќата е променлива. Моментално сум среќна!
     
  2. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Среќна, да.. Среќна сум што имам луѓе кои ме сакаат, што имам луѓе кои ги сакам.. Среќна сум што имам покрив над глава, здраво, право семејство. Среќна сум што се запишав на факултет и што израснав во ова што сум денес..

    Среќна сум, да!.. Но, не и задоволна.. Задоволството не може да се граничи, ниту да се споредува со среќата.. Има денови кога сум задоволна од она што ми го пружа животот, а има и денови кога не сум. Сепак задоволството не е главниот виновник за мојата среќа, но како што сите знаеме на човековите задоволства им нема крај, ниту на моите, ниту на вашите.. Секојдневно ни излегуваат нови потреби, имаме нови барања.. Најважно е да останеме скромни и разумни..

    И да, се додека ги имам оние горе наведени работи, ДА, СРЕЌНА СУМ ! :)
     
    На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Кога би го поставила ова прашање и би се сконцентрирала на наоѓање аргументи би нашла и такви кои одат во прилог на потврден одговор, но и одречен на истото, така да веројатно рамнотежата би се остварила зависно од моменталните случувања и моето расположение со некој облик сличен на Јин Јанг симболот само со различна обоеност на црно - белите делови. Веројатно секоја среќа има и примеси на несреќа во себеси и обратното. Среќата е во секој случај апстрактен поим и тие не само што се најтешки за дефинирање, туку се и променливи, како и животот, чиј составен дел се, што знам за мене среќата е чувство или спој на повеќе емоции, не е состојба, дури и кога трае подолго. Во ваков случај добро советуваат старите дека треба да си подметнеш камче во чевелот, :D .

    Си имам мигови на совршена среќа и нив си ги чувам во свилено марамче на најгорната полица од креденецот на посебните спомени на таванот од меморијата. И грижливо ги отварам кога ми треба да ми влеат надеж или енергија со своето присуство и фактот дека ги имам, дека биле и ќе има репликација на истите...

    Сум била и од другата страна на непосакуваниот брег на несреќата и миговите кога се чинело дека нема да се насмевнам повторно бидејќи потонале некои од клучните бродови. Но, изненадено сум сфаќала дека некое детуле или маче успевало и тогаш да ми измами насмевка. На несреќата заедничко со среќата и е тоа што и двете се минливи категории плус и двете никогаш не доаѓаат во 100% облик очистени од примеси.

    Во секој случај човекот сам ја регулира јачината на сопствената (не)среќа и јас лично не им верувам на луѓето кои тврдат дека се само (не)среќни.
     
    На chipo, Phyramide, julie77 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Среќен е оној кој умее да сака.
    А јас сакам. И умеам.
    Значи среќна сум (со примеси на тужни-ружни денови), но и тоа е дел од играта.
    :)
     
    На Menasss и chipo им се допаѓа ова.
  5. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    воглавно да, се сакам себеси и тоа што сум, имам покрив над глава, љубов и хармоничен живот и здраво семејство. сметам дека ова се најважните работи се друго за мене е мање више битно.
     
  6. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Не можам да одговорам на прашањево со еден збор.Дали сум среќна? :?:
    Задоволна сум,исполнета,опкружена со луѓе што ме сакаат,имам многу убави сеќавања,спомени..Благодарна сум за се ова,за животот кој го живеам.
    Но,дали сум среќна?
    Па зависи,тоа некако е минливо.На пример,среќна бев некни кога добив три петки,кога мајка ми ми даде еден прекрасен подарок,имавме прекрасен семеен ручек со пошироката фамилија - едноставно денот ми беше прекрасен,како да сум добила седмица на лото :) Е тогаш бев среќна.Сум имала и уште многу такви среќни моменти и денови,но сум имала и денови кои се далеку од убави,кои не им ги посакувам ниту на најголемиот непријател.
    Така да,не можам да дефинирам дали сум среќна.Задоволна сум од животот бидејќи ми подарил мошне среќни мигови,а оние лошите е трудам да ги заборавам. :)
     
  7. Butterfly77

    Butterfly77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Едно е да бидеш среќен,друго е да бидеш задоволен.
    Да не бидам оффтопик..задоволна сум,но не и среќна.
     
  8. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Задоволна донекаде.....и не сум среќна. :|
     
  9. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Не баш.
     
  10. rebeca

    rebeca Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    30
    Среќа....Дали сум среќна.....Многу релативна работа.....За некој среќа е да вози Ferari,за некој да има било каква кола. Лично јас сум многу среќна.....Без Ferari,без никаков автомобил..... Со две прекрасни златца на мама,и сопруг кој е љубовта на мојот живот. Сите здрави и живи.....Згора на тоа и убави.....:D haha
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Секој различно ја доживува среќата зошто секој го исполнуваат различни работи.
    Мене ми фали татко ми и со самото тоа можам да кажам дека никогаш нема потполно да бидам среќна што и да се случи.
    Затоа пак среќна сум што го имам вереникот,мајка ми и сестра,и дедичко и бабичка.Нив ги сакам најмногу на светов.
     
  12. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Задоволна сум од животот и уживам во него. Имам покрив над глава, семејство, храна, здравје, што на многу луѓе не им е пружено. Не ми било се сјајно, напротив, ама уште стојам исправено. Многу нешта ми фалат, многу нешта ме повредуваат.. но тоа не ме направи несреќна, се помирив со фактот дека не може се да биде совршено. Среќна сум што имам луѓе што ме сакаат, среќна сум што имам пријатели на кои што можам да им се обратам кога сакам, среќна сум и што ви пишувам сега.. :) Секој ден се трудам да бидам посреќна, да ги отфрлам тие нешта што ми сметаат и да се подобрам.

    Среќата не е релативна работа, не е моментална, не знам зошто така ја доживувате и дефинирате. Сите ја бараме среќата во едно нешто, во една личност - и тука најмногу грешиме. Среќата е во нас, нешто што сме ние, се состои во тоа самите да се осознаеме и да се прифатиме какви што сме.
    Како и да е, животот е многу краток за да бидеме несреќни.
     
    На ForeverYoung и L-enna им се допаѓа ова.
  13. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Оф колку тешко прашање дали сум среќна?? Многу релативна работа, во различни моменти различни работи ме исполнуваат и ме прават среќна.
    Во глобала да среќна сум и исполнета но неможам да кажам во целост, но не и сакам во целост. Кога ќе го достигнам тој стадиум кон што ќе се стремам, кон што ќе копнеам, која биде смислата на живот?
     
  14. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    ДА!!! СРЕКНА СУМ
    секако имам моменти кога плачам, врискам, пискам, но во глобала сум срекна
     
  15. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Секој различно ја толкува среќата.
    Некои луѓе сметаат дека ќе бидат среќни ако ја постигнат долго очекуваната мечта. За некои тоа може да биде заштеда на незнам ти колку милиони, за други ослободување од здодевните и непотребни 5 килца..
    Иако некои имаат доста погрешна претстава за среќата, нив тоа ги задоволува па од тука следствено си доаѓа нивната среќа.

    Јас конкертно се ослободив од оптовареноста со такви синти работи иако нели сега е актуелна општо познатата фразичка „малите нешта го прават човекот среќен“. Разбрав дека ако дома не ми е се` океј џабе ми се мене и тие симнати килца, десетте денари што сум ги нашла на улица, петката физика, излегувањата(на кои си поминувам убаво и ме исполнуваат, но таа среќа ми е минлива).
    Копнеам по хармоничен и среќен дом веќе подолго време така да тоа би била мојата среќа. Не негирам дека ситните работи ме радуваат, исполнуваат со доза задоволство но, ова е тоа што вистински би ме усреќило.
    Што значи сега за сега сум половично среќна благодарејќи на одредени персони во мојот живот кои некои моменти од секојдневието прават да одлетаат барем на час-два. :)
     
  16. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
  17. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    65%-70%
    а да не беше он процентот ќе беше 0
     
  18. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Sekako deka sum srekjna. Mozhebi sum mala da go definiram poimot srekja vo vistinski smisol, no sega za sega jas sum i povekje od srekjna. Nema vrska za sekojdnevnite navredi, napaleni dechishta, roditelite, jas sum srekjna! I toa mnogu :D

    ^izvinuvanje za latinicata. od opravdani prichini.. :tmi:
     
  19. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Со тоа што го имам, пресреќна :)
    Прекраасните мама и тато и добриот бато, повеке за срека нетреба :) ...
     
  20. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    имав серија среќни денови, можам да кажам дека сум среќна.