Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стана алкохоличар/ка

Дискусија во 'Брак' започната од westt, 11 септември 2016.

 1. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Мм почна многу да пие,секојдневно е со алкохол . Откако ке се напие се лути или премногу се задева . Нз што да правам,ве молам совет.
   
 2. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.275
  Допаѓања:
  27.469
  Пол:
  Женски

  Незз кој совет би ти го дала.Имам алкохоличар во фамилија.Тетин ми се буди со алкохол,заспива со истиот.Нема ден да е трезен.Тетка ми животот го помина покрај него со нервози,не се разведе од тоа страмота е што ќе речат луѓето.До некаде и беше олеснително што работеше во друг град па само за викенд си идеше дома.Децата веќе пораснаа повлечени во себе се едниот 32,другиот 30 год.Женска немале до сега од страм што ќе каже и каде ќе ја донесат.Помалиот имаше ја донесе и дома кога почна тетин ми дебела е ваква е,таква е.После некое време раскинаа да поќутеа малку или тетка ми да имаше поцврсто ЈАС може и женет ќе беше до сега и внучиња ќе имаа.Последниве две години пекол и се.Го испушти ја од работа на 70% седи дома парите што ги зема све ги теоши на пиење и кога ќе дојде дома е хорор.Вика,крши,братучедиве мои си се повлекуваат во соба тетка ми трпи,или ако успее ќе се повлече и таа во соба а тој го претура цел стан,бара за пиење мисли му го скриваат.Психички мн е пропадната тетка ми,и плус уште долг ред здраствени проблеми си нареди.Кога е трезен е злато од човек ама почнува со пиење и више сите му се криви.
  Ако гледаш дека нема опоравување,аконне може со убаво со разговор да се реши.Разведете се.Немој да се мачиш во животот и трауми на децата да им правиш.
  Јас имам трауми а не братучедите мои којзнае како им е.Кога ќе појдевме на слава се од убаво поубаво и наеднаш почина хоророт вика се дере,фрла тањири....
   
 3. minne992

  minne992 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  3.524
  Допаѓања:
  22.703
  Пол:
  Женски
  како синовите негови веке возрасни не го средиле еднаш убаво на таткаси или како не ја зеле мајка им и не си заминале некаде подалеку од него да живеат помирно и потивко.? Зарем цел живот ке седат неженати поради татко алкохоличар? вака на душа ги земаат и мајката и таткото , за греота ...
   
  На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.275
  Допаѓања:
  27.469
  Пол:
  Женски

  Не можам да сватам и јас,не се веќе деца туку возрасни мажи да не речем.Едниот помалиот повлечен по повлечен незз,дали има ретко и излегува од дома,а другиот на работа и дома ни друштвен живот имаат ни ништо.Имаат уште еден стан кој го наследи тетка ми од дедо ми кога почина.Ама седи празен станот.Еднаш замина тетка ми таму овој пијан летва знае нема каде да оди пошол таму дури и вратата од станот ја имаше искршено.Незз дали нездравта средина во која имаат растено го има направено своето ама не е на арно работава.Ги жалам а нема како да им помогнам
   
  На minne992 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  Citam I nemozam da se nacudam,kako be doma ima 2jca vozdrasni mazi cuknale po 30 godini I mu kutat be?pa uste dozvolvat nekoj alhohilicar da ja maltretira majkamu izvini imat tie m*da I karakter?ke go fatam za vrat be alooo ke go prijavam vo policija,toj e bolen I ne e za doma covekot treba da se leci,I mora da se odnesina Psihijatrija ako ne se razbira so arno togas ima institucii sto ke se razberat so nego poliicijata ke go odnesat na soodvetno mesto ima Demir Hisar mesto za takvite ke si sedi tamu minimum eden mesec I ke vidite dali tamu ke krsi I ke besnej kako doma ili ke kuti I sus ke sedi...Izvni ama za mene tie sinojte se apsolutno ne sposobni za nisto zatoa I taka ostanale ima deca koi se soocile so milion polosi problemi I mu pristapile na problemot so seruozen stav mislam eden covek na 3jca luge da mu vrsi doma tortura za mene e nesposobnost samo na tie 3jca luge da ja resat taja situacija nema nikakov izgovor za ova...
  @westt neznam zosto tvojot soprug pocnal da pie redovno a I samata ne kazuvas zatoa nie nemozime ni da ti dajme nikakov sovet,pozadi toa sigurno ima nekoja pricina nemozi tuku taka out toj da se odaj na alhoholot pozadi sekoe odnesuvanje postoi pricina za toa odnesuvanje,znaci ako ja znajs pricinata I problemot tr e ba da se skoncentriras a resenieto a ne da prasuvas sto da pravis,resenieto e pred tebe ti zivejs so toj covek ti najdobro ja znajs pricinata dokolku nesakas tuka da spdelis sepak ti posakuvam sreka I trpenie...
   
  На bibiiii и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.718
  Допаѓања:
  24.626
  Пол:
  Женски
  И кај нас имаме алкохоличар во поблиската фамилија на мм , односно братот на свекор ми . Само мирен човек е , кога и да се подпијани части кој и да седне на неговата маса . Дома кога ќе дојде пие кафе и легнува , сега за сега ретко се кара со жена му , еднаш или двапати годишно , ама сепак за ќерката и тоа се трауми сепак е мала има само 8 години . @westt оф мила те читав и во друга тема со проблем со сопругот , не се сеќавам каде , ама може ли ова да е последица од тогашниот проблем ? Колку што се сеќавам имаше напишано дека после нешто што си му кажала , го сменил понашањето кон тебе .. ? Незнам што да ти кажам .. Пробај разговарај со него на мирен начин . Ако не бива остави го . Сепак подобро е децата сама да ги пораснеш како што треба отколку со сопругот и константи караници , кршења а недај боже и семејно насилство .. Незнам што да те советувам друго , мм многу ретко пие ( од Нова Година на Велигден што се вели ) , имам комшија што е проблематичен алкохоличар долги години наназад . Секогаш пцуе , вика , крши .. ама кај него дома . Само баба ми ја мрази многу и секогаш му е на мета на пцуење и гнасни зборови како " оро**ија " иако жената ништо лошо не му направила во животот . Да , пријавен е во полиција над 100 пати и џабе . Ќе го тепаат 24 часа , ќе дојде помодрен дома , не пие еден месец , потоа иста песна . Дедо ми еднаш ќе го боцнеше со вила , баба ми го има тепано со бастун у глава , татко ми и мајка ми секој месец пријавуваат на надлежните и сите дигаат раменици и велат нема што да му правиме ..
   
  На the drummer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Freja.Stella

  Freja.Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  51
  Зашто не отворат некоја установа во државата каде би можеле да ги пријавиме таквите алкохоличари никакви луѓе, уништувачи на животи? Полесно би било кога ќе дојде некој да ги земе, и да бидат што подалеку ...
   
  На edna_malecka и Arthur им се допаѓа ова.
 8. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.829
  Допаѓања:
  14.655
  Пол:
  Женски
  Во државава нема основни услови за живот, ти за алкохоличарите бараш чаре.
   
  На Vitaly и naturallmess им се допаѓа ова.
 9. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  алкохолизмот е страшна зависност , легална и лесно достапна , е сега кога гледаме од страна за некој кој емоционално не е поврзан со нас најлесно е да се каже ееееее да има институција која ќе ги превземе и ќе си ги среди тие луѓе па ќе ги врати како нови .... ама реалноста е многу поинаква без согласност на субјектот не се прави ништо , а зависноста влијае на расудувањето и дури кога лоши работи се случуваат ( здравствени проблеми , несвестици , губење драги луѓе или работа ) пак не им доаѓа памет ама тоа зависи и од околината во која се .....
  кај нас тоа е толку табу што дури не се ни прави муабет на таа тема , почнувајќи од родители на деца , до сопружници и на крај децата на своите родители , сите мислат дека е поедноставно да се стави под тепих и нека тера додека тера, но тоа е огромна грешка бидејќи покрај тоа што го немаме соодветното медицинско решение , соодветни центри за одвикнување ја нема ни свесноста на луѓето , можеби само некои 5 % од случаите се тие кои добиваат реална поддршка од блиските и од семејството да можат да се изборат со зависноста ..... знаете некој кој бил седнат на маса и ги отвориле картите , некој кој почнал да се одвикнува а при тоа добил максимална поддршка од семејството , на кој му била воочена зависноста во 4 очи .....
  поентата ми е дека треба работа и труд за да му се врати животот на некој во таква ситуација , треба разбирање и на тие директно поврзани и сочуство , барем обид да се направи па ако не ја бива тогаш нека се растураат семејства ....

  од искуство зборам зашто имам навистина блиски кои се во слична ситуација и сум директно засегната
   
  На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.