1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стареењето е многу грдо...

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 16 август 2016.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски
  Знам дека одбрав лош наслов за темава ама верувајте дека јас се чувствувам мноооогу лошо, буквално грозно!!:(
  Зашто Бог морал да направи староста да ја дочекаме вака згужвани;( можеби оваа супер бабичка е херој на инстаграм и има илјадници обожаватели, можеби има младешки дух ама.....:( кај мене се појавија неубави чувства, незадоволство, страв од староста...а до вчера велев дека треба да им се дозволи на луѓето достоинствено да остарат..НО ШТО ПОТОА..млади во душа а телото и кожата(facepalm)
  Знам дека ќе речете се е тоа нормално, јас ќе речам божја грешка..уфффффф..лошо расположена сум дефинитивно..
  Сакам да слушнам ваши мислења, какви емоции буди кај вас оваа баба Бади Винки која има 86 год.:^)
  IMG_1441355062.jpg quiz_image566a2fdae4b9b.jpg
  quiz_image566a2fe265a17.png
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.522
  Пол:
  Машки
  Јас се тешам со тоа што сум доста младолик, па си викам ако доживеам 70+ нема да изгледам толку старо :^), у превод, ќе бидам згоден дедо :D, останува само здравјето да ме служи.
   
  На okcenzi, EminemsGirl, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.618
  Допаѓања:
  303.246
  Sto Vi e be lugje??
  Starosta e ubava ..zosto vakvi muabeti??
  Brcki..PA STO??
  Nosete se so godinite..i brckite
  ubavo stojat na tie godini.
  Nasite deca se nasata mladost.
   
  На okcenzi, Jenniffer, tamche995 и 29 други им се допаѓа ова.
 4. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.310
  Допаѓања:
  33.115
  Пол:
  Женски
  @baba Rada
  Под ито да ја читаш книгата Сликата на Доријан Греј, а ако не си по читањето гледај го филмот image.jpg
   
  На Briar Rose, EminemsGirl, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски
  Кад би се зезали...Каква убавина е староста, никаква...грда, тешка, неестетка, недостоинствена..ти ја зема силата, ти го зема умот. те боли снагата...Најнедостоен завршеток на животот..кога си стар само едно знаеш а тоа е дека ти дошол крајот:(
  Референтче душо, никој не сака ни моабет за староста да прави, сите се плашат од неа, признале или не...Гледајќи ги сликите од бабичката јас се наежив, незнам какви емоции предизвика кај вас ама мене ми падна лошо.
   
  На mareane, galapce и referentka им се допаѓа ова.
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.610
  Допаѓања:
  3.329
  Според тоа што го прочитав, не е Бог тој кој што ја предодредил староста ниту направил таа да изгледа изгужвана. Стареењето е природен процес во материјалниот свет кој пак настанал како последица од нашето отпаѓање од Бога, а не како Негово директно создавање. Човековата желба да се биде вечно млад и вечно совршено здрав е наслутување (честопати недоволно јасно и искривено) за нашето вистинско битие кое е духовно, а не материјално како минливата телесна обвивка - телото.

  Битно е каков е човековиот став кон животот, младешки или старечки? Првиот го карактеризираат слобода, смисол за рамноправност и праведност, оптимизам, подготвеност да се учи (во прв ред не се мисли на завршување уште еден факултет - иако и тоа не е исклучено - туку да се учи и осознова човек себе си, на пр. каков тој моментално навистина е а каков се прикажува пред другите, како да ги смени своите карактерни црти кон подобро), отвореност кон промена во поглед на сопствените ставови во смисла промена на себе си кон позитивно и тн. За разлика од тоа, вториот - старечкиот однос, е полн со омраза, завист, зајадливост, очекувања кон другите луѓе кои на крајот од краиштата, тие други луѓе не можат да ни ги исполнат, бидејќи тоа не е и не може да биде смисолот на нивниот живот и задача на Земјава (истото важи и обратно).

  Повеќе во книгата: „Многу, многу Живот - Ние сме само гости на земјава. Да се стане постар или да се остане стар?„ преведена и на македонски во издание на Универзален живот.

  mnogu-mnogu-zivot.jpg
   
  Последна измена: 16 август 2016
  На Sashko1992, Victorian, Sky-butterfly и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.245
  Пол:
  Машки
  Сo oглед нa тoa декa секoјдневнo слушaме, гледaме и читaме пo пoртaли и вести кoлку млaди луѓе умирaaт секoј ден, јaс велaм декa е привилегијa дa oстaриме. И дaј Бoже сите еден ден дa oстaриме!

  И вooпштo не е вaжнo кaкo изгледaш физички, туку кaкo се чувствувaш oд внaтре. Нa кoгo му е вaжнo кoј кaкo ќе изгледa нa тие гoдини? Зaрем дечкoвци или девoјки ќе бркaте тoгaш? Нa тие гoдини сaмo ќе уживaме кoлку штo ќе ни oстaне време знaејќи декa зaд себе сме oстaвиле нештo свoе, сме oстaвиле пoтoмствo, сме дoчекaле внуци, пa некoи дури и прaвнуци. Еве, личнo бaбa ми имa oкoлу 70 и кусур гoдини и мoжaм дa пoтврдaм кoлку е среќнa штo дoчекaлa дa ги oмaжи внуките и штo дoчекaлa три прaвнуци oд нив.
  Рекoв и пaк ќе речaм...дaј Бoже сите дa oстaриме еден ден.
   
  На Dream-Girl, Jenniffer, ЕДНА убавица и 33 други им се допаѓа ова.
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  Ама и староста си има свои придобивки . Ако мислиш на старата кожа се зависи дали ке си ја неговаат кожата во младоста :D
  Али во староста децата се порастени , фамлијарни , си земаат пензија , посмирен живот...
   
  На referentka, Mr. Right и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  4.247
  Пол:
  Женски
  Ex, starost ... Jas ja cuvstvuvam uste od 28 _29god. Niz kosata beli vlakna mi se pojavija I porano, poslednive god vekje se povekje, kozata normalno se menuva ama jas uste sum zadovolna I'd sebe koga kje si go pogkednam liceto Na nego si GI gledam zivitnite borbi, on a sto Dr ne go gledaat. Regularno bez kozmetiki I umetoci staream, nisto strasno, me plasi nemokjta vo nekoj 60 ili 70god. sakam da bidam vitalna I podvizna kako Sega I umot da mi e ok. Sega za Sega kako zena normalno e da ne si ko 20godisna toa ne e nisto tolku strasno, sekoe doba svoja ubavina IMA, inaku koga kje me prasaat nekogas imam 360god. Pa ne se malku haha
   
  На SAMIRA, Avokado, Sashko1992 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  @ baba Rada ovie emociive da ne ti se razvia od dietata? Mora da si gladna stom razmisluvas vaka pekolno:rofl:
   
  На ku4ence, Tajnaotrovna, Val-Dim и 8 други им се допаѓа ова.
 11. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.340
  Пол:
  Женски
  Мене не ме плаши староста. Баш некако мислам дека супер ќе биде ако си ја дочекам.
  Секогаш се стресвам за иднината, за работата, за семејството... Тогаш ќе ги имам веќе донесено сите одлуки и ќе можам да уживам во животот... Не дека нема да има проблеми, ама мислам дека ќе биде попријатно.

  Пострашна ми е помислата да сум млада засекогаш од колку да остарам и да умрам.
   
  На BlackNight, Mr. Right, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.026
  Пол:
  Женски
  Дај Боже да дочекам 90 да сум здрава и пргава , па и 90 брчки да имам ќе си ги сакам !
  Ма све нека ми е виснато ...
   
  На Bozica1980 и Victorian им се допаѓа ова.
 13. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.127
  [​IMG]
   
  На ku4ence, EminemsGirl, Dabria и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Џони Џип

  Џони Џип Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Машки
  Баба Радо организирај масовен протест кај Бог да ја укине староста.
  Инаку има лек за стареењето. Се вика суицид.
   
  На sjdgo, Dabria и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 15. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  85.226
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто се нервираш @baba Rada за нешто што не можеш да го смениш.Јас само сакам да сум подвижна и да можам да водам ред за себе,за брчките и кожата не му мислам многу.Дај боже да дочекам децава да си го најдат патот ,да дочекам внучиња...се друго од естетска гледна точка ми е занемарливо.
   
  На Sashko1992, Peppermint, Tajnaotrovna и 11 други им се допаѓа ова.
 16. Џони Џип

  Џони Џип Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Машки
  Лесно ти е тебе со твоите 45. Стави се на место на баба рада со нејзините 60. :(
   
 17. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.513
  Допаѓања:
  125.505
  Пол:
  Женски
  Дај боже да остарам . :)
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.322
  Допаѓања:
  58.228
  Пол:
  Женски
  Џеј Ло има 47 ако не се лажам а видете како изгледа. Сигурно и на 60 ќе изгледа добро.
  Староста не е лоша ако водите грижа за изгледот и здравјето почнувајќи уште од младите години.
   
  На BlackNight и Sashko1992 им се допаѓа ова.
 19. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски
  Многу ти благодарам за лекот, суицидот што ли ти е;) искрено не сум по "аповите"но памети си ги зборовиве и мислата пишана и овековечена овде на овој форум и кога ќе дојде денот кога во автобус нема да ти станат а тебе нозе и грб те боли,кога на шалтер или во продавница ке те гледаат попреку и ке ти викаат аман де што си бил спор, па кога нема да ги дослушуваш внуците што ти зборат а за гледање(мислам со видот) уште потешко, кога нема да можеш да јадеш асално оти ќе ти се тресат рацете и ќе истураш насекаде( па ке викаат пак по тебе) кога ке забораваш вода да пуштиш во тоалет, кога ке им мирисаш на старо и ...да не набројувам уште од убавините на староста...ЈАС ЌЕ ОДАМ СЕГА КАЈ БОГ ДА ПИШАМ ПОПЛАКА:!:
   
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски
  Мене не ме плаши стаρоста. Јас сум младолиκа и знам деκа на стаρи години ќе изгледам помлада.
   
  На Sashko1992, BlackNight и elimkd им се допаѓа ова.