1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стареењето е многу грдо...

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 16 август 2016.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Знам дека одбрав лош наслов за темава ама верувајте дека јас се чувствувам мноооогу лошо, буквално грозно!!:(
    Зашто Бог морал да направи староста да ја дочекаме вака згужвани;( можеби оваа супер бабичка е херој на инстаграм и има илјадници обожаватели, можеби има младешки дух ама.....:( кај мене се појавија неубави чувства, незадоволство, страв од староста...а до вчера велев дека треба да им се дозволи на луѓето достоинствено да остарат..НО ШТО ПОТОА..млади во душа а телото и кожата(facepalm)
    Знам дека ќе речете се е тоа нормално, јас ќе речам божја грешка..уфффффф..лошо расположена сум дефинитивно..
    Сакам да слушнам ваши мислења, какви емоции буди кај вас оваа баба Бади Винки која има 86 год.:^)
    IMG_1441355062.jpg quiz_image566a2fdae4b9b.jpg
    quiz_image566a2fe265a17.png
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Јас се тешам со тоа што сум доста младолик, па си викам ако доживеам 70+ нема да изгледам толку старо :^), у превод, ќе бидам згоден дедо :D, останува само здравјето да ме служи.
     
    На okcenzi, EminemsGirl, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Sto Vi e be lugje??
    Starosta e ubava ..zosto vakvi muabeti??
    Brcki..PA STO??
    Nosete se so godinite..i brckite
    ubavo stojat na tie godini.
    Nasite deca se nasata mladost.
     
    На okcenzi, Jenniffer, tamche995 и 29 други им се допаѓа ова.
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    @baba Rada
    Под ито да ја читаш книгата Сликата на Доријан Греј, а ако не си по читањето гледај го филмот image.jpg
     
    На Briar Rose, EminemsGirl, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кад би се зезали...Каква убавина е староста, никаква...грда, тешка, неестетка, недостоинствена..ти ја зема силата, ти го зема умот. те боли снагата...Најнедостоен завршеток на животот..кога си стар само едно знаеш а тоа е дека ти дошол крајот:(
    Референтче душо, никој не сака ни моабет за староста да прави, сите се плашат од неа, признале или не...Гледајќи ги сликите од бабичката јас се наежив, незнам какви емоции предизвика кај вас ама мене ми падна лошо.
     
    На mareane, galapce и referentka им се допаѓа ова.
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Според тоа што го прочитав, не е Бог тој кој што ја предодредил староста ниту направил таа да изгледа изгужвана. Стареењето е природен процес во материјалниот свет кој пак настанал како последица од нашето отпаѓање од Бога, а не како Негово директно создавање. Човековата желба да се биде вечно млад и вечно совршено здрав е наслутување (честопати недоволно јасно и искривено) за нашето вистинско битие кое е духовно, а не материјално како минливата телесна обвивка - телото.

    Битно е каков е човековиот став кон животот, младешки или старечки? Првиот го карактеризираат слобода, смисол за рамноправност и праведност, оптимизам, подготвеност да се учи (во прв ред не се мисли на завршување уште еден факултет - иако и тоа не е исклучено - туку да се учи и осознова човек себе си, на пр. каков тој моментално навистина е а каков се прикажува пред другите, како да ги смени своите карактерни црти кон подобро), отвореност кон промена во поглед на сопствените ставови во смисла промена на себе си кон позитивно и тн. За разлика од тоа, вториот - старечкиот однос, е полн со омраза, завист, зајадливост, очекувања кон другите луѓе кои на крајот од краиштата, тие други луѓе не можат да ни ги исполнат, бидејќи тоа не е и не може да биде смисолот на нивниот живот и задача на Земјава (истото важи и обратно).

    Повеќе во книгата: „Многу, многу Живот - Ние сме само гости на земјава. Да се стане постар или да се остане стар?„ преведена и на македонски во издание на Универзален живот.

    mnogu-mnogu-zivot.jpg
     
    Последна измена: 16 август 2016
    На Biljarkata, Sashko1992, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Сo oглед нa тoa декa секoјдневнo слушaме, гледaме и читaме пo пoртaли и вести кoлку млaди луѓе умирaaт секoј ден, јaс велaм декa е привилегијa дa oстaриме. И дaј Бoже сите еден ден дa oстaриме!

    И вooпштo не е вaжнo кaкo изгледaш физички, туку кaкo се чувствувaш oд внaтре. Нa кoгo му е вaжнo кoј кaкo ќе изгледa нa тие гoдини? Зaрем дечкoвци или девoјки ќе бркaте тoгaш? Нa тие гoдини сaмo ќе уживaме кoлку штo ќе ни oстaне време знaејќи декa зaд себе сме oстaвиле нештo свoе, сме oстaвиле пoтoмствo, сме дoчекaле внуци, пa некoи дури и прaвнуци. Еве, личнo бaбa ми имa oкoлу 70 и кусур гoдини и мoжaм дa пoтврдaм кoлку е среќнa штo дoчекaлa дa ги oмaжи внуките и штo дoчекaлa три прaвнуци oд нив.
    Рекoв и пaк ќе речaм...дaј Бoже сите дa oстaриме еден ден.
     
    На Kaja991, Dream-Girl, Jenniffer и 34 други им се допаѓа ова.
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ама и староста си има свои придобивки . Ако мислиш на старата кожа се зависи дали ке си ја неговаат кожата во младоста :D
    Али во староста децата се порастени , фамлијарни , си земаат пензија , посмирен живот...
     
    На referentka, Mr. Right и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Ex, starost ... Jas ja cuvstvuvam uste od 28 _29god. Niz kosata beli vlakna mi se pojavija I porano, poslednive god vekje se povekje, kozata normalno se menuva ama jas uste sum zadovolna I'd sebe koga kje si go pogkednam liceto Na nego si GI gledam zivitnite borbi, on a sto Dr ne go gledaat. Regularno bez kozmetiki I umetoci staream, nisto strasno, me plasi nemokjta vo nekoj 60 ili 70god. sakam da bidam vitalna I podvizna kako Sega I umot da mi e ok. Sega za Sega kako zena normalno e da ne si ko 20godisna toa ne e nisto tolku strasno, sekoe doba svoja ubavina IMA, inaku koga kje me prasaat nekogas imam 360god. Pa ne se malku haha
     
    На SAMIRA, Avokado, Sashko1992 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    @ baba Rada ovie emociive da ne ti se razvia od dietata? Mora da si gladna stom razmisluvas vaka pekolno:rofl:
     
    На ku4ence, Tajnaotrovna, Val-Dim и 8 други им се допаѓа ова.
  11. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Мене не ме плаши староста. Баш некако мислам дека супер ќе биде ако си ја дочекам.
    Секогаш се стресвам за иднината, за работата, за семејството... Тогаш ќе ги имам веќе донесено сите одлуки и ќе можам да уживам во животот... Не дека нема да има проблеми, ама мислам дека ќе биде попријатно.

    Пострашна ми е помислата да сум млада засекогаш од колку да остарам и да умрам.
     
    На BlackNight, Mr. Right, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да дочекам 90 да сум здрава и пргава , па и 90 брчки да имам ќе си ги сакам !
    Ма све нека ми е виснато ...
     
    На Bozica1980 и Victorian им се допаѓа ова.
  13. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    [​IMG]
     
    На ku4ence, EminemsGirl, Dabria и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Џони Џип

    Џони Џип Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    Баба Радо организирај масовен протест кај Бог да ја укине староста.
    Инаку има лек за стареењето. Се вика суицид.
     
    На sjdgo, Dabria и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    97.997
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто се нервираш @baba Rada за нешто што не можеш да го смениш.Јас само сакам да сум подвижна и да можам да водам ред за себе,за брчките и кожата не му мислам многу.Дај боже да дочекам децава да си го најдат патот ,да дочекам внучиња...се друго од естетска гледна точка ми е занемарливо.
     
    На Sashko1992, Peppermint, Tajnaotrovna и 11 други им се допаѓа ова.
  16. Џони Џип

    Џони Џип Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    Лесно ти е тебе со твоите 45. Стави се на место на баба рада со нејзините 60. :(
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Дај боже да остарам . :)
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Џеј Ло има 47 ако не се лажам а видете како изгледа. Сигурно и на 60 ќе изгледа добро.
    Староста не е лоша ако водите грижа за изгледот и здравјето почнувајќи уште од младите години.
     
    На BlackNight и Sashko1992 им се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам за лекот, суицидот што ли ти е;) искрено не сум по "аповите"но памети си ги зборовиве и мислата пишана и овековечена овде на овој форум и кога ќе дојде денот кога во автобус нема да ти станат а тебе нозе и грб те боли,кога на шалтер или во продавница ке те гледаат попреку и ке ти викаат аман де што си бил спор, па кога нема да ги дослушуваш внуците што ти зборат а за гледање(мислам со видот) уште потешко, кога нема да можеш да јадеш асално оти ќе ти се тресат рацете и ќе истураш насекаде( па ке викаат пак по тебе) кога ке забораваш вода да пуштиш во тоалет, кога ке им мирисаш на старо и ...да не набројувам уште од убавините на староста...ЈАС ЌЕ ОДАМ СЕГА КАЈ БОГ ДА ПИШАМ ПОПЛАКА:!:
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Мене не ме плаши стаρоста. Јас сум младолиκа и знам деκа на стаρи години ќе изгледам помлада.
     
    На Sashko1992, BlackNight и elimkd им се допаѓа ова.