1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стареењето е многу грдо...

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 16 август 2016.

  1. Strumka777

    Strumka777 Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Jas sum mlada imam 26 god i nesakam da razmisluvam za starosta. koga ke dojde togas, a mislam deka io drugite ne treba da razmisluvaat. Vie baba rada kolku godini imate?
     
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Taman, zena u najlepsim godinama;)
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Не знам ни сама зошто се мешам во темава ама јас да посочам еден пример.
    Се работи за 70 годишна жена, Американка, се вика Сузан. Ја имав честа да ја запознаам ова лето и да поминам 7 дена со неа на камп. Имаше толку многу енергија, скокаше, пееше, играше, таа ни предаваше јога, значи страшно флексибилна, и воопшто не се разликуваше од помладите од неа, дури ако смеам да кажам, беше поактивна од сите нас.
    Не само физички, како што кажав, постојано беше весела и расположена.

    Така што, дефинитивно не е до годините, секако, беше збрчкана, ама тоа не ни пречеше ни најмалку, а ниту нејзе не и' пречеше. Вистински и' се восхитувам.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Сега ме викат дада, после тета па баба. :lol:
    Дали ми е стра да остарам - да, ама ете се помирувам дека е неминовен процес. (waiting)
    Денес дур бев на пракса и си работам едно исто и си летам со паметот си мислам како еден ден ќе имам деца и тие ќе си најдат некој и ќе си заминат од дома и наеднаш јас ќе имам дом, ќе имам среќни деца и дека баш тогаш ќе почни животот за мене, малку работа, малку поќе пари ќе останат, посета до кај нив за викенди (зборам во идеална ситуација де :rofl: ) и некако изгледа баш убо. Примамливо.
     
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Староста е трето животно доба. Неминовен процес во животот на човекот. Не се плашам, како за сите така и за мене. Никој не се подмладува - сите одиме натаму. Брчките и физичкиот изглед не се и некој проблем во споредба со неподвижноста, дел од мозочната неактивност, ред други болести или затајување на било кој орган.
     
    На zhap4e, Annath и anaja1 им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Грдо е. И јас не би сакала да остарам. Колку и да си природно убава и младолика, кога-тогаш ќе те стаса :puke: Во една тема си пишав желба, кога ќе дојдам до 28-29 години, да престанам да стареам и така, да го задржам тој изглед и на 80 :D Доживотно. И душата би ја продала за тоа :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    А знаеш дека нема шанса за тоа!:hai:
     
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не знам! Ако ме чита Луци или некој сличен, јас сум отворена за преговори.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не ме заборавај и мене...плаќам дебело;)
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.146
    Не е страшно што староста ќе не` збрчка, страшно е што МЛАДОСТА трае МНОГУ кратко. Е, тоа е страшно.

    Прочитав тука коментари од стилот: па што, дечковци ли ќе бркате на стари години. Бркаат, има случаи, ама боли фактот што имаме само неколку години за да го правиме тоа. И сметам дека е навистина пребрзо... Годините откако созреваш и почнуваш да уживаш со полни гради во животот и почетокот на возрасното доба се ПРЕМАЛКУ!!!
     
    На blueeparadise и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Е богами. Секој пат штом подзаборавам нешто, ладна пот ме облева дека готово... сенилноста ми напредува. После ми текне, па таквија рабоќе..јас и во цутот на младоста не ги паметев.:envy:
    Шала на страна. Не ме тревожи брчка, смрт... ме тревожи помислата дека некој убав сончев ден, можеби не ќе сум способна да се грижам за себе,нема да знам ни која сум. Ќе мислам сум мушичка, а јас жаба.:( Таква старост не сакам да доживеам.
     
    На blueeparadise, Mishela, Bridget и 4 други им се допаѓа ова.
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Стареењето не е толку страшно,како што е страшно,што ќе донесе староста,болест,самотија и ред други работи:((facepalm)
     
    На elimkd, mareane и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Стареењето не е грдо ако си го проживеал животот. Ако си оставил нешто после тебе, творел со љубов. Грдо е да остариш и да погледнеш назад, празен живот. Тогаш следува каење, затоа што не сме биле тоа што сме сакале, сме стоеле исплашени во позадина, не сме биле похрабри, не сме напредувале за да не го нарушиме комфорот, не сме ја одржале љубовта со партнерот, децата сме ги ставиле во незавидна положба и слично. Животот е кога ќе погледнеш назад што гледаш, ако не гледаш ништо под итно да го смениш тоа.
     
    На Mishela, Bridget, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Mnogu si mlado a ubavi misli redis..da ti pozavidat i nekoi tetki duri..:*
     
    На mynameislove, anaja1, Love...music и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас имам страв само од физичка манифестација на староста. Другото се зависи од самиот поединец, кој како ќе си ја нареди. Штом е нештото во мои раце, лесно е, нема причина за плашење или каење.
     
    На Bescheiden и theowndemon им се допаѓа ова.
  16. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Луѓето кои имаат вакво мислење за стареењето и кои посакуваат да останат вечно млади и убави, дефинитивно имаат големи предиспозиции да развијат DGS ( Dorian Gray Syndrome ) кој означува културен и општествен феномен кој се карактеризира со екстремна гордост на личноста со неговиот личен изглед и погодноста на фигурата , придрушена со потешкотии во справувањето со барањата на психичко создревање и со стареење на телото.
    DGS најчесто се поврзува со тријада на симптоми кои се преклопуваат , и така се комбинираат дијагностички знаци на дизморфофобија, нарцистички карактерни црти и незрелоста на уапсен/стопиран развој.

    За да се зачува младоста, личноста која страда од DGS има тенденција на консумира козметички производи и услуги, процедури за реставрација на коса, анти-импотентни дроги и козметичка хирургија.
    Терминот ,, синдромот на Доријан Греј,, се однесува на главниот лик на романот Сликата на Доријан Греј од Оскар Вајлд (1891) , исклучително млад и убав човек чиј хедонизам и прекумерено самољубие се покажуваат одлучувачки за личните, социјалните и емоционалните аспекти од неговиот живот, и кој се обидел да избега од пустошењето на времето и неговиот сопствен декаден животен стил со тоа што имал натприроден портрет од самиот себеси да старее наместо него.

    Инаку, дијагностичките критериуми за синдромот на Доријан Греј се:

    - знаци на дизморфофобија
    - стопиран развој (неспособност да се созрее)
    - користење на најмалку две различни медицински продукти и услуги:

    * реставрација на растот на косата
    * ,,антидипосита,, (антидебелина) за губење на тежина
    * лекови против импотенција
    * анти-депресивни лекови
    * козметичка дерматологија
    * козметичка хирургија
     
    Последна измена: 14 април 2017
    На Bescheiden, okcenzi и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема потреба од поставување дијагнози. Да не се лажеме. Сите вие, кога би биле во можност да бирате, никој не би се одлучил да проседе, да се збрчка, да ја изгуби еластичноста и подвижноста, организмот да му откажува функции. Секој од нас би избрал животот да го помине во младо тело. Стравот од стареење е само еден израз на човечки бунт кон нештата врз кои се нема контрола. Да не била таа волја да се исконтролира природата, денес би биле лишени и од медицински, и од технолошки достигнувања.
     
    На christinnn, okcenzi, Bescheiden и 2 други им се допаѓа ова.
  18. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Грдо и тоа многу грдоооо:(
     
  19. Simeon-Simo

    Simeon-Simo Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Машки
    Староста е грда во очите на младите ист како што е луда младоста во очите на возрасните. Не е се во физичиот изглед и во затегнатата кожа, исто како што младоста си има своја убавина така и староста си има свои убавини. Она што најмногу ги плаши лугето кога е староста во прашање тоа е смртта, затоа што смртта е една голема непознаница за лугето, кога ќе се ослободите од тој страв ќе сфатите колку и староста може да биде убава и си има свои посебности.
    Староста носи мудрост, младост сила, е сега кога би можело тие две да се спојат би било идеално ама реално не е можно и мора да се помириме со тоа и да уживаме во секој миг од животот.
    Замислете која среќа е да доживеете да имате внуци да растат покрај вас да им се радувате секој ден..... прегратката на тие мали суштества има псебна магичнна моќ која не се споредува со ништо, дури ниту со љубовта кон сопствените деца.
    Затоа не живејте во страв од староста туку уживајте во секој нов ден радувајте му се како да е последен, радувајте се на вашите најмили додека се до вас.... Не оптерестувајте се со разни глупости кои ви ги продаваат и кои наводно ќе ве подмладат а всушност имаат за цел само да ви ги земат парите. Кога Рокфелер кој смени 3 срца и пак умре на 100 години иако имаше пари да купи било што на светот а има луге од село кои нема куче за што да ги касне и па живат исто, така да живејте го овоземниот живот онолку колку што ви одредил бог иако понекогаш не ги разбираме неговите мерки како некој зол човек живее 80-90 год а некој кој на мравка не гази на 40 го зема бог при себе, но тој е семоќен и тој најдобро знае зошто го прави тоа. Правете добри дела, подарете прошка и љубов дури и на оној кој не заслужува, ослободете го своето срце од злоба и своите мисли од лоши работи и само така ќе имате долг и среќен живот и бог ќе ги отвори рајските порти за вас кога за тоа ќе дојде време.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Do not regret growing older. It is a privilege denied to many :inlove:
     
    На toogood и okcenzi им се допаѓа ова.