Статусот на туристичките аранжмани за време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од *Ива, 21 април 2020.

 1. *Ива

  *Ива Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2018
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Да важат но пак сметам дека не е соодветно. За оваа година фактички не можеш да го користиш, здравје наредна. Како и да е, на некого му издадоа ваучер? Мене ми се јавија дека ќе ми пратат ама уште нема ништо.
   
 2. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  4.826
  Пол:
  Машки
  И ние исто чекаме, ама веројатно и тие чекаат. Според мене, добиваме барем нешто, реално и тие сигурно се во големи загуби.
   
 3. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  Мене од јк травел ми пратија ваучер денеска треба да го потпишам и да ги вратам потпишан по шо следело потпишување на нов договор тогаш кога ќе сум се одлучела за нов аранжман. Можело да одберам нов аранжман нова дата се само шо е нивни сопствен закуп.
  Јас имам уплатено за 26 јули и искрено мислам дека ќе одам тој период е сега зависи условите за влез во Грција преку граница и после влез кај нас.
   
 4. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  4.826
  Пол:
  Машки
  https://kanal5.com.mk/grcija-ja-otv...stovi-za-kovid-19-ne-se-zadolzhitelni/a422905

  "RESTART TOURISM"

  Prenosimo vam najvažnije mere plana za ponovno pokretanje turizma koje su danas objavili grčki premijer Mitsotakis i ministar turizma Theocharis, a tiču se otvaranja granica i boravka stranih turista u Grčkoj. Plan je dobio i svoje ime i zove se "Restart tourism" :)

  Nisu sve, ali većina najavljenih mera koje su mediji u Srbiji preneli prekjuče je potvrđena. Možemo se malo opustiti s obzirom da su vesti pozitivne i da ukazuju da se život svuda vraća u normalne tokove :)

  Plan za ponovno pokretanje turizma koje je donela Grčka:

  • 25. maja počinje jedrenje u okviru Grčke

  • Kampovi i hoteli koji su otvoreni tokom cele godine kreću sa radom 1. juna

  • 15. juna će se otvoriti sezonski hoteli u Grčkoj, a istog datuma počinju i letovi avionom, za početak samo putem aerodroma u Atini (Elefteros Venizelos)

  • Turistička sezona i dolazak stranih turista u Grčku počinje 15. juna kada se očekuje dolazak turista iz oko 20 zemalja sa dobrim epidemiološkim rezultatima.
  Lista ovih zemalja će biti javno objavljena krajem maja, a Mitsotakis je naveo da su u pitanju zemlje Balkana, Baltika i severne Evrope.

  • Turisti iz ostalih zemalja se očekuju od 1. jula, a istovremeno se otvaraju i svi ostali aerodromi u zemlji

  • 15. jula se očekuje uklanjanje svih mera

  • Turistima neće biti potreban test na Covid-19 i neće biti karantina

  • Moguće je testiranje posetilaca metodom slučajnog uzorka prilikom boravka u zemlji

  • Primenjivaće se svi zdravstveni protokoli kako bi i građani i turisti ostali bezbedni

  • NAPOMENA - najava da će od 1. juna biti otvoren ulaz u Grčku za poslovna putovanja, sezonske radnike i članove porodica koji žive u drugim zemljama - za sada se ne pominje u izjavi grčkog ministra turizma
   
 5. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  Јас го подигнав ваучерот од јк травел. Сега следи на ново потпишување на договор, потврдување ма старата резервација или нова.
   
 6. Hubby

  Hubby Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Машки
  Ме интересира онака размислување просечно од повеќето од вас луѓе. Дали би патувале надвор од границиве ова лето и покрај то шо меркиве во Грција глеам не се нешто остри и не бараат тестови и карантини? Како планирате да ви изглеа летувањето?
   
 7. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  Јас планирам да одам и сум со две деца. Лежалки нема да користиме ќе си седиме на крпи, за излегување маски и редовно марамчиња за раце и антибсктериски гел. Се надевам дека ќе биде се во ред. Од друга страна и овде можиме да се заразиме ако не почитуваме основни мерки. Е сега таму повеќе гужва ама и таму ќе има маси на растојание... Мерки како кај нас. И си викам нема да има мн туристи од Европа па нема да биди толку страшно...
   
  На Hubby и Ahoy им се допаѓа ова.
 8. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Мене не ми е јасно што и што одмор ќе терате со маски пазења...
   
  На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  И сега кај да одиме сме со маски. Човек се навикнува и сигурно носење на маски ќе ни биде секојдневие бар уште подолг период не само летово.
   
  На Katerina94 и Ahoy им се допаѓа ова.
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.423
  Допаѓања:
  17.605
  Пол:
  Женски
  Јас не би одела ниту во Мк на одмор , не па ван граница . Јас имам две деца , бремена сум со трето , плус , повеќето од најблиските роднини спаѓаат во ризичните групи , така да не сакам да ризикувам . Има време , животот е пред нас , ќе помине сево ова лудило , ќе се стабилизира состојбата , па ќе шетаме . Не ги обвинувам оние што ќе одат , но јас не би ризикувала .
   
  На Kom.pot, SuperGirl24, Hubby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.629
  Пол:
  Женски
  Лично не би одела на одмор годинава, ни тука, ни во странство од една проста причина - зашто се знам себе и знам дека кога ќе отидам на плажа ќе сакам да ги следам сите превентивни мерки како и дома - маска, дезинфекција со алкохол на СЕ што влегува во куќата, туширање одма и сл. А исто така знам и дека прво, на плажа тоа е неизводливо и второ, сигурно ќе ме фаќа нервоза од се тоа и ќе ми преседне и одмор и море и се. Подобро да си почекаме наредна година кога ќе се смири се и да одиме на лезетски одмор или на зимување (ако нема втор бран годинава), отколку да фрламе пари на аранжмани секакви и да ни пукне филмот со сите протоколи и забрани.

  Секако, не осудувам никој што ќе одлучи да оди на одмор, тоа си е негов избор и чим се отворат границите, никој не може да ве спречи да отидете. Јас и така не сум многу по лежечки одмори на плажа, повеќе сакам тури со шетање и разгледување 8-|
   
  На SuperGirl24, Hubby и Amelia им се допаѓа ова.
 12. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  Значи сега после пуштање ма сите мерки кај нас, летување во Грција или на др место нема да е ништо поразлично од седење во мк. Еве јас така мислам.
   
 13. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Дсли идат автобусиве преку граница за Србија ?
   
 14. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  7.605
  Пол:
  Женски
  Како кога е затворена границата?
  Еве кажи како на пример?
   
 15. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  692
  Допаѓања:
  3.062
  Пол:
  Женски
  Дали ќе може слободно да се влезе во Албанија, без тест и карантин?
   
 16. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  4.826
  Пол:
  Машки
  Да.
   
  На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  Дали некој размислувал да тужи туристичка агенција бидејќи не ги враќаат парите а издадоа ваучери?