1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Статусот на туристичките аранжмани за време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од *Ива, 21 април 2020.

  1. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Да важат но пак сметам дека не е соодветно. За оваа година фактички не можеш да го користиш, здравје наредна. Како и да е, на некого му издадоа ваучер? Мене ми се јавија дека ќе ми пратат ама уште нема ништо.
     
  2. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    И ние исто чекаме, ама веројатно и тие чекаат. Според мене, добиваме барем нешто, реално и тие сигурно се во големи загуби.
     
  3. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Мене од јк травел ми пратија ваучер денеска треба да го потпишам и да ги вратам потпишан по шо следело потпишување на нов договор тогаш кога ќе сум се одлучела за нов аранжман. Можело да одберам нов аранжман нова дата се само шо е нивни сопствен закуп.
    Јас имам уплатено за 26 јули и искрено мислам дека ќе одам тој период е сега зависи условите за влез во Грција преку граница и после влез кај нас.
     
  4. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    https://kanal5.com.mk/grcija-ja-otv...stovi-za-kovid-19-ne-se-zadolzhitelni/a422905

    "RESTART TOURISM"

    Prenosimo vam najvažnije mere plana za ponovno pokretanje turizma koje su danas objavili grčki premijer Mitsotakis i ministar turizma Theocharis, a tiču se otvaranja granica i boravka stranih turista u Grčkoj. Plan je dobio i svoje ime i zove se "Restart tourism" :)

    Nisu sve, ali većina najavljenih mera koje su mediji u Srbiji preneli prekjuče je potvrđena. Možemo se malo opustiti s obzirom da su vesti pozitivne i da ukazuju da se život svuda vraća u normalne tokove :)

    Plan za ponovno pokretanje turizma koje je donela Grčka:

    • 25. maja počinje jedrenje u okviru Grčke

    • Kampovi i hoteli koji su otvoreni tokom cele godine kreću sa radom 1. juna

    • 15. juna će se otvoriti sezonski hoteli u Grčkoj, a istog datuma počinju i letovi avionom, za početak samo putem aerodroma u Atini (Elefteros Venizelos)

    • Turistička sezona i dolazak stranih turista u Grčku počinje 15. juna kada se očekuje dolazak turista iz oko 20 zemalja sa dobrim epidemiološkim rezultatima.
    Lista ovih zemalja će biti javno objavljena krajem maja, a Mitsotakis je naveo da su u pitanju zemlje Balkana, Baltika i severne Evrope.

    • Turisti iz ostalih zemalja se očekuju od 1. jula, a istovremeno se otvaraju i svi ostali aerodromi u zemlji

    • 15. jula se očekuje uklanjanje svih mera

    • Turistima neće biti potreban test na Covid-19 i neće biti karantina

    • Moguće je testiranje posetilaca metodom slučajnog uzorka prilikom boravka u zemlji

    • Primenjivaće se svi zdravstveni protokoli kako bi i građani i turisti ostali bezbedni

    • NAPOMENA - najava da će od 1. juna biti otvoren ulaz u Grčku za poslovna putovanja, sezonske radnike i članove porodica koji žive u drugim zemljama - za sada se ne pominje u izjavi grčkog ministra turizma
     
  5. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Јас го подигнав ваучерот од јк травел. Сега следи на ново потпишување на договор, потврдување ма старата резервација или нова.
     
  6. Hubby

    Hubby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Ме интересира онака размислување просечно од повеќето од вас луѓе. Дали би патувале надвор од границиве ова лето и покрај то шо меркиве во Грција глеам не се нешто остри и не бараат тестови и карантини? Како планирате да ви изглеа летувањето?
     
  7. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Јас планирам да одам и сум со две деца. Лежалки нема да користиме ќе си седиме на крпи, за излегување маски и редовно марамчиња за раце и антибсктериски гел. Се надевам дека ќе биде се во ред. Од друга страна и овде можиме да се заразиме ако не почитуваме основни мерки. Е сега таму повеќе гужва ама и таму ќе има маси на растојание... Мерки како кај нас. И си викам нема да има мн туристи од Европа па нема да биди толку страшно...
     
    На Hubby и Ahoy им се допаѓа ова.
  8. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Мене не ми е јасно што и што одмор ќе терате со маски пазења...
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    И сега кај да одиме сме со маски. Човек се навикнува и сигурно носење на маски ќе ни биде секојдневие бар уште подолг период не само летово.
     
    На Katerina94 и Ahoy им се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас не би одела ниту во Мк на одмор , не па ван граница . Јас имам две деца , бремена сум со трето , плус , повеќето од најблиските роднини спаѓаат во ризичните групи , така да не сакам да ризикувам . Има време , животот е пред нас , ќе помине сево ова лудило , ќе се стабилизира состојбата , па ќе шетаме . Не ги обвинувам оние што ќе одат , но јас не би ризикувала .
     
    На Kom.pot, SuperGirl24, Hubby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Лично не би одела на одмор годинава, ни тука, ни во странство од една проста причина - зашто се знам себе и знам дека кога ќе отидам на плажа ќе сакам да ги следам сите превентивни мерки како и дома - маска, дезинфекција со алкохол на СЕ што влегува во куќата, туширање одма и сл. А исто така знам и дека прво, на плажа тоа е неизводливо и второ, сигурно ќе ме фаќа нервоза од се тоа и ќе ми преседне и одмор и море и се. Подобро да си почекаме наредна година кога ќе се смири се и да одиме на лезетски одмор или на зимување (ако нема втор бран годинава), отколку да фрламе пари на аранжмани секакви и да ни пукне филмот со сите протоколи и забрани.

    Секако, не осудувам никој што ќе одлучи да оди на одмор, тоа си е негов избор и чим се отворат границите, никој не може да ве спречи да отидете. Јас и така не сум многу по лежечки одмори на плажа, повеќе сакам тури со шетање и разгледување 8-|
     
    На SuperGirl24, Hubby и Amelia им се допаѓа ова.
  12. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Значи сега после пуштање ма сите мерки кај нас, летување во Грција или на др место нема да е ништо поразлично од седење во мк. Еве јас така мислам.
     
  13. LegallyBlonde00

    LegallyBlonde00 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Дсли идат автобусиве преку граница за Србија ?
     
  14. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Како кога е затворена границата?
    Еве кажи како на пример?
     
  15. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може слободно да се влезе во Албанија, без тест и карантин?
     
  16. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Да.
     
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Дали некој размислувал да тужи туристичка агенција бидејќи не ги враќаат парите а издадоа ваучери?
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Дали некој знае како е со границиве? Грција за нас е затворена.. Албанија може да се оди
    Што е со Србија, црна гора дали може да се патува натака или се затворени за нас. Знам дека од ден на ден се менува. Последно сега за влез е дека мора да имаат тест Србите, црногорците ама за ние да одиме натака.... Како е ?
     
  19. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Има ли некој информација каква е состојбата во Албанија? Какви мерки се спроведуваат (на плажа и по хотели), што се бара од туристите (на граница и низ туристичките места), дали е потребен тест итн?
     
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Во Србија може, Црна Гора не.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.