1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет - причина за развод

Дискусија во 'Брак' започната од power11, 5 март 2018.

?

Дали поддржувате развод доколку партнерот има стерилитет?

  1. Да

    38 глас(а)
    10,4%
  2. Не

    329 глас(а)
    89,6%
  1. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Познавам два одделни случаеви кога еден брачен пар немаат деца. Во првиов случај проблемот е кај мажот што они немаат деца. Сопругата кога дознава за тоа одлучува да го напушти и после извесно време стапува во брак со друг и веќе имаат 2 деца. Во друг случај мој колега е во брак 6 години и немаат деца. Овој пат проблемот е кај жената. Трпел притисоци од неговите да ја остави, но он и по цена да не се оствари како родител е решен да го помине животот со неа. Според мене исправно и фер. Како вие би постапиле во таква ситуација ??
     
    На fina erika и Anon им се допаѓа ова.
  2. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Па за да дојде до развод прво треба да се испробаат сите можни начини зс да се дојде до бебе.
    Доколку се работи за добар брак.
    А доколку се испробаат сите можни варијанти тогаш може со договор на брачниот пар да се разделат.Бидејќи знам пар кој немал долги год деца и двајцата се раздвоиле па после тоа кога повторно стапиле во брак и на двајцата им се раѓаат деца со своите нови бр.другари.
    Еве и Дарко Панчев мислам немаше деца со првата жена и на чесен начин се разведе при тоа и остави познат кафич мислам во Скопје и мн.пари.
    Сега Дарко си има ново семејство со Маја...
     
    На Tanjamm и BabyStyle им се допаѓа ова.
  3. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Ок е доколку тоа е заеднички договор или доколку партнерот сака да се жртвува за другиот да биде среќен. Но јас сам и своеволно никогаш не би го напуштил партнерот. Па дури и она да го побара тоа од мене не би можел. Не би можел да бидам среќен со друга што може да ми роди деца, секогаш ќе ме гризе нешто одвнатре.
     
    На Luminary и elimkd им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Ne poddrzuvam da se razvede parot ako nemaat deca . Dokolku postoi vistinska ljubov pomegju dvajcata sopruznici , decata se samo krunata na taa ljubov . Plus , nezavisno vo kogo e problemot , sekogas ima resenie . Kolku bebinja i decinja cekaat da bidat posvoeni i cekaat ljubov i topol dom ,semejstvo ? Imav edna komsivka , dobra drugarka na majka mi ( za zal pocinata e vekje ) , so godini se obiduvaa da imaat deca so mazot i , no ne im uspevase . Na krajot , se odkazaa .Velea " taka ni bilo pisano , da nemame deca " . Podocna zenata pocina od bolest ( kancer ) . Komsijata potoa se prezeni , denes ima 2 kjerki od prviot brak na zena mu i edno zaednicko since koe e vrsnice so kjerka mi . Ama toj sepak ne ja ostavi prvata zena zatoa sto nemaa dete .
     
    На sj *O*, _adi_5, Sandrin4 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Кој како си сака, јас лично не би се развела поради ваква причина.
     
    На sj *O*, PaLaVa, zalosna и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.030
    Пол:
    Женски
    Во денешно време при толку начини да се дојде до дете, апсурдно ми е ова да е главна причина за развод. Што правиме со тие со идиопатски стерилитет, кај што всушнот и двајцата се во ред? Кој кого треба да остави? :?:
     
    На Thallia, Victorian, PaLaVa и 29 други им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме користете кирилица и соодветна интерпункција
    Jas sum bila vo takva situacijai seuste sum no ljubovta preovladuva kaj nas mnogu bese los spermogramot I edinstven nacin mm da ima deca bese so ivf no sreca mojata majka ne me podrza da se razvedam od mmmi vika sto ako so vtoriot maz odimas deca a on e nekoj kockar alkoholicar ili nekoj preljubnik a mm e domakin covek I fala mu na gospod spermogramot se sredi I sega sme zapocnati so tretoto ivf
     
    На Unread, karak, PaLaVa и 9 други им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Секогаш постои опција посвојување , ивф, па и сурогат сега веќе има кај нас. Прашање е дали некој е спремен за таа борба.
    Бракот се зема кај нас премногу лабилно. Мислам дур потпишуваат во матично во денешно време во глава им оди -ако не иде секогаш можам да се разведам. И тоа е така, да. Но чим ја имаш таа мисла во глава уште од сам старт ќе да нешто не е во ред.
    Никој не знае што ќе биде за 5, 10,15 год.. но јас лично утре да дојде мм и да ми рече сакам развод прво би барала причини и чаре за нив. Би сакала да пробаме се што е во наша моќ за да не дојде до развод. Влегува во брак лесно мислејќи и разводот е лесен а не е. Верувам дека не е.
    Назад на поентата, не, не подржувам таков развод. Секогаш има чаре.
     
    На sj *O*, PaLaVa, Читател и 15 други им се допаѓа ова.
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Јас пак познавам два пара, куќни пријатели кои ете за жал не успеале да се остварат како родители. Се помириле со тоа.
    Значи зборам за луѓе во поодмината возраст по 40год во брак. Премногу ги сакам и двата пара, пример за тоа кога има љубов како се победува според мене "најголемата" препрека за да се задржи брак. Од каде би знаеле кога се земаме, дали од нас некој е жртва на неплодност?
    Многу себично е кога еден од нив, најчесто тој што го нема проблемот, се решава за развод.
    Па нели од љубов се земаме и љубовта е движечка сила??
    Има начин да се реши и тоа.
    Посвојување. Зошто да не?
    Од друга страна пак, земам за пример роднина кој зад себе има 3 пропаднати бракови, баш заради неговата неплодност. Сега живее со 4та сопатничка, исто така оставена баш заради овој проблем.
    Се обидоа многу пати, со безброј врски да посвојат дете, но бидејќи и тие биле во поодминати години и низа др. фактори ( не ги распрашував, незгодно ми беше) не им дозволија. Сепак уште се во заедница.
    Најголема глупост е мешање на родителите за ваков проблем. Значи како може зрел човек да му се мешаат мама/тато дали да остане во брак каде што се знае дека нема потомство, или да си бара друг/а и да живее цел живот со некој/а без љубов само заради потомство?
    Само знам дека од овие 3 примери немам видено некој што гледа деца со тооолкава голема љубов. Посебни ми се.
     
    На sj *O*, Momichka, SV1911 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Sekoj IMA razlicni prioriteti vo zivotot. Sekoj razlichno IMA pretstava za semejstvo. Jas semejstvo go zamisluvam so DECA. Vrska moze da bide sekakva no semejstvo samo so DECA(rodeni ili posvoeni). Imav slucaj koga zenata nemozese da IMA DECA no nesakase nitu da posvoi,pa se razdelija.Denes medicinata IMA mnogu moznosti.Isto imase strilitet mazot no se dogovorija da kupat sperma I Sega si imaat bliznachinja...Znaci zelbata Na partnerot treba da se pocituva ,ne e grev da imaat razlicni zelbi I da se razdelat.Sekoj zasluzuva da bide sreken.
     
    На Rama, cresa-jagoda, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Многу едноставно: тек кога девојката е “малку трудна” ѝ нудиш брак.;)
    Ако сакаш да играш на сигурно само вака.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Па тие што сакаат пред брак, напред. Обично во последно време вака и се решаваат за брак. Силум прилика. Па после се разведуваат, не било од љубов.
     
    На sj *O*, SV1911, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  13. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Da si vo vrska so nekoj znaci Od ljubov, da vodis ljubov e Od ljubov, da prais DECA svesno pred brak isto Od ljubov e. Neznam zasto silum prilika nesto ti e, ako so ljubov pravis se prethodno.Test za da vidis dali mozes deca da imate ne e nisto strashno I ne e bez ljubov. Razvodot moze da se sluchi poradi mnogu prichini .
     
    На marchi-cool, Mishela и ane.bella им се допаѓа ова.
  14. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    А што ако видеше пред брак дека има проблем? Пупу не важи?
    Пробај дали е плоден па ајде и свадба.
     
    На sj *O*, Mishela, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  15. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Taka Ke si znaes, ako mozes da prifatis Ke prifatis ako ne tvoja rabota. Imav drugarka koja idea so deckoto 4 god. Toj znael dena e neploden ne kazal.Negovata prethodna vrska se rasturila poradi to a no nikoj neznael.Pred zakazana svadba se rasturija zasto taa sakala DECA ....Mlada si ti si znaes, kako si sakas taka pravi.Na tugji iskustva najlesno se uchi ama Na svoi najubavo se zapamtuva.
     
  16. Marna

    Marna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Одлуката за брак а и за развод е исклучиво на овие двајца кои планираат да стапат во брак или да се разведат. Барем би требало. Причините за развод дефинитивно би требало да се нивни лични, а не на околината. Според мене само стерилитетот како единствена причина никогаш нема да е причина за развод ако не се прикачат за него и други причини и проблеми и ако не е социјалното влијание и притисок, она “пожелното“ и “прифатливо“.
    Бракот е брак и семејството е семејство и со, а и без деца.
    Да сум малку ако успеам појасна:
    Во брак повеќе години, хронично заболување што е пречка за имање биолошки деца, ама исто тоа заболување е пречка и за посвојување на дете. Бракот не е брак ??? Семејството не е семејство само затоа што е составено од двајца ???
     
    На sj *O* и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Јас познавам пар кој што нема деца, а причината е неплодност на мажот, значи ни инвитро не може да направат. Жената беше спремна и на посвојување, сакаше вештачко оплодување, ама тој нејќел туѓо дете да гледа.
    Мислам дека не е фер воопшто...
    Јас би размислила дали вреди да останам во тој брак......
     
    На sj *O*, simonagj, Thallia и 10 други им се допаѓа ова.
  18. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Муабет од другарка моја за нејзини блиски
    Петко и Стојна долга врска имаа,сега се верени,живеат заедно,средуваат стан и чекаат да остане трудна па да закажат свадба,ја викам како не разбрав и она епа така они верени се ама морала да затрудни па да се закаже свадба.
    Колку што знам некогаш со години трае тоа иако нема конкретна причина,сега девојкава под притисок дека мора да затрудни.Малку ми се згади искрено,не е важно нивна работа.
    Во последно време се почесто гледам такви примери,трудна па прстен.
    Си размислувам ако некогаш дечко ми го побара тоа од мене ,ќе размислам дали би останала со него,тоа ми е исто како на пример едниот партнер (сеедно дали е врска или брак) се разболи од некоја тешка болест и другиов одма фала за дружбата ама веќе не ми требаш.
     
    На simonagj, Shalitra, Stressed Out и 15 други им се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne e taka ednostavno kako sto se kazuva da se posvoe dete utre zadutre na toa dete treba da mu se kaze oti e posvoeno oti tie roditeli sto ono gi znae kako svoi vsusnost ne mu se bioloski roditeli teska e I taa rab
     
    На cresa-jagoda и mira.mira им се допаѓа ова.
  20. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    Кога прв пат ја видов темава, помислив дека секоја личност треба пред брак да испита плодност, и тоа да се ,,вметне" (не буквално) во оној делот кога во матично прашуваат дали сте запознаени со сите болести на партнерот.

    Е сега, не сум медицинско лице и не знам како одат тие работи, па може и да лупам глупости

    Кога веќе сум се решила да стапам во брак со некој, не би се развела заради неплодност
     
    На sj *O*, Mishela, eli25 и 7 други им се допаѓа ова.