1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет - причина за развод

Дискусија во 'Брак' започната од power11, 5 март 2018.

?

Дали поддржувате развод доколку партнерот има стерилитет?

  1. Да

    38 глас(а)
    10,3%
  2. Не

    330 глас(а)
    89,7%
  1. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Duso citam I placam zatoa sto go minuvam toj trnliv Pat i Jas 3 missed vo 4god pred 1nedela I 3neuspesni inseminacii operacii ama kako so kaza od ovaa koza vo dr nemoze samo da SE molime I nas da ne izdraduva dedo booze I nikako ne podrsuvam razvod a posebno mojot maz samiot veli ako ne biva da si posvoime
     
    На betty oh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Notorious-B

    Notorious-B Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Машки
    Како тоа љубовта преовладува, а ти си размислувала дури и си се консултирала со мајка ти да го оставиш??? Којс љубов преовладува тука, онаа саможивната, себичната кон тебе само???
     
    На Tanjamm, Petar80, Abc07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Веројатно сите што го минуваат потешкиот пат за да дојдат до детенце, имаат кризи во бракот. Можеби на некој начин и очекувано е, од една страна преголема желба за дете, од друга страна долго време лекови и разочарувања, болни прегледи и сл. Во тие моменти фрустрациите си ги вадиме на партнерот, не размислувајќи дека се повредуваме едни со други, поддршката се претвора во обвинувања и депресија. Мораме да најдеме сила да се соочиме очи в очи со ситуацијата, и да престанеме со гнев и самосожалување. Никогаш не знаеме што може животот да ни приреди, ако имаме деца можеби нешто друго ке ни фали. Мораме да си го задржиме духот, па макар и со помош од психолог. Поддршка до сите што се бореле и се борат со стерилитет.
     
    На sj *O*, eta, Mince1988 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Не оправдувам. Се друго што би кажала ќе биде вишок.
     
  5. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Preovladuva mila moja so raganje na ziva I zdrava kerka mojata prikazna so neplodnosta zavrsi vaka
     
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.678
    Пол:
    Женски
    Случајно наидов на темата
    Си поплакав @eta
    :l::l:

    Успеавме душо, замисли успеавме:l::l:
     
    На Milobebence, DaisyDoo, IRBBB и 15 други им се допаѓа ова.
  8. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Даа, фала му на господа, успеавме :hug::hug:.

    Ги читав претходните постови, за да ја видам датата кога сум била толку очајна и разочарана од жувотот, и сум ги пишувала овие постови.
    Колку е значи животот непредвидлив ...... февруари 2019... разочарана до толку, што се вика да не ти се живее повеќе, а после само 10 месеци....позитивен тест и бебче во стомакот :l:

    Ќерка ми веќе има 25 ипол месеци, и веќе муабет си правам со неа :inlove:.
    На сите им ја посакувам истата среќа

    Девојки сите ќе станете мајки, кои порано, кои подоцна.
    Сакајте си се, развод заради стерилитет никакооо....
    Иии чувајте си живци и здравје ќе ви требаат за понатаму :*

    @Bubce38 поздрав до тебе :*, уживај со јуначето и со мажот кој неизмерно те сака.
     
    На spasovskam, Milobebence, Bozica1980 и 14 други им се допаѓа ова.
  9. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    Чудно ми е како повеќето сте пишале дека не поддржувате.
    Јас лично, не би напуштила партнер поради оваа причина. АМА, би очекувала да пробаме се, да се обидуваме, да се размисли и на останати варијанти(донор, посвојување) и во овој процес би очекувала негова поддршка.
    Тешка е ситуацијата и за двата партнера. И не е само неплодноста. Тука се јавуваат кавги, депресии, плачки, обвинувања.. Не е секој спремен да живее со тоа, и тоа е океј. Не е секој спремен да живее без детенце, и тоа е океј.
    Лошо е да се напушти партнерот, да, ама од друга страна лошо е да не си ја исполниш најголемата желба во животот. И цел живот да живееш во прашања: Што ако..?.
    Јас не би осудувала.
     
    На DarkStormm, januari19, mira.mira и 2 други им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Точно, но тоа се зборува пред да врската стане посериозна или брак.
    Истото се зборува тогаш и ако некој во никој случај не сака дете.
    Се' што е deal breaker не се зборува после 5 години.
     
    На sj *O*, DarkStormm, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    Ретко кој зборува на тема неплодност пред брак и пред да се јави неплодноста. И не знаеш како ќе се осеќаш тогаш кога ке дојде. За несакање деца, да се согласувам дека треба да се зборува во врска, и де зборува. Ама неплодноста се уште ни е “табу-тема” и никој не сака да си ја “предизвика бељата”. Секој мисли дека не може него да му се деси, додека не се деси. Еве јас само што ќе помислам, одма менувам мисла и си викам ај да не се депресирам за џабе. И така…
     
    На sj *O*, DarkStormm, januari19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Епа тоа е многу безобразно.

    Јас зборував. Дека се големи шансите ако не можам природно да имам деца, да не одам на ин витро. Не сум убедена дека тоа го сакам за себе. И фер е на партнер тоа да се каже. Исто како што е фер пример, некој не би сакал да посвои.

    Тие работи се зборуваат со време, а не, во добро и во лошо, здравје и болест, упс не уствари, само во добро и во здравје. Не е фер.
     
    На DarkStormm, Angie1432, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    Не реков дека е фер. Само така стојат работите. Еве ако кажам сакам да имам деца додека сме во врска, и утре се јави проблем кај партнерот, тогаш фер е да го оставам?
    Бракот, освен љубовта, е сплет на интереси, корист, надополнување. Кога не се исполнети одредени очекувања, фер е да има разделба. Еве многу сакам деца, треба ли цел живот да жалам и да живеам во тага ако партнерот не може да има деца, а притоа не соработува( не сака посвојување, донор…). Фер ли е тоа кон мене?
    Не викам дека е целосно океј да се остави партнер, ама исто така не осудувам. Подобро да го оставиш да си ја бара среќата, одколку цел живот да се осеќа дека ти должи нешто, да плескаш во фаца дека поради неа/него немате деца. А многу такви случаи има. Е, тоа не е океј.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Треба да му кажеш дека за тебе е deal breaker неплодност. Може спермограм ќе си направи човекот.

    И да кажеш дека секој начин би го пробала. Можеби за него е пак тоа deal breaker, па он ќе ти речи сори, ај секој по свој пат.

    Безобразно е да ја залажуваш личноста која тврдиш дека ја сакаш. Толку. Ова што мене ми кажуваш, треба на партнерот.

    Не е комплицирано :)
     
    На sj *O*, DarkStormm, Angie1432 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    Ама не е баш така црно и бело. Ја сфаќам твојата поента, ама јас не можам да знам како ќе се чувствувам во таа ситуација. Еве од оваа гледна точка, мислам дека нема да ми е deal breaker. Ама мислам, значи не сум сигурна. Кога ќе размислиш дека не де бориш само со неплодноста, туку и работите што таа ги носи: депресија, самообвинување, затворање во себе, нерасположеност, плачења….Партнерот, особено оној кој е “крив”, неретко се губи себеси низ тој процес. И да прифатам да немам деца, може нема да прифатам да имам партнер без воља за живот.
    Исто како со било која хронична болест/повреда. Сега си викаш јас го сакам, никогаш нема да го оставам, ама не дај боже напредна фаза на мултипла склероза, сообраќајка, мозочен удар каде што партнерот буквално станува билка, и не е така лесно. Не е љубовта пресудна за се. А ако така гледаме, ако ме сака, ќе сака и јас да сум среќна, не?
     
    На sj *O*, DarkStormm и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Ама баш така се кажува - не знам како ќе се осеќам во таа ситуација.

    Ај да те прашам. Замисли со некој, го сакаш, со години сте заедно, се мажиш, тема деца не чепкате.

    Е опс, тој деца не сака. Значи нејќе.

    И? Требало да каже? Или не?
     
    На sj *O*, fana, DarkStormm и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    Затоа ти викам, несакање деца и неплодност се две различни ствари. За несакање деца се кажува и се зборува, ама за неплодност и не баш. Никој не се надева дека е неплоден, освен ако нема причина.
    Еве за болест, каде партнерот се претвора во билка, што би правела? А најмногу на свет го сакаш.. и за тоа ли трена да зборуваме? Па така ако гледаме, секој има граница што би трпел што не, ќе наидеш на проблем што не можеш да поминеш преку него.
     
    На DarkStormm, H.VAGA и Meckicja им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Јас да, зборувам, и барам еднаква искреност.
     
    На sj *O*, DarkStormm, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Directioner005

    Directioner005 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.341
    И јас би сакала. Ама еве искрено, моментално не знам како би изреагирала во таква ситуација. И што треба да кажам? Не е фер ни да бараш “гаранција” од партнерот дека нема да те остави во тој случај. Работава ее зборевме додека бевме дечко и девојка, ти ми кажа не те смета, сега не смееш да заминеш. Не викам дека е најморално да го оставиш партнерот, далеку од тоа. Само дека не е толку црно-бело.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Абе сите подразбираме дека нема да се изневеруваме, па во пракса неверство постои.
    Поентата е да минимизираш, со тоа што си искрен.
     
    На sj *O*, fana, DarkStormm и 2 други им се допаѓа ова.