1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стерилитет - причина за развод

Дискусија во 'Брак' започната од power11, 5 март 2018.

?

Дали поддржувате развод доколку партнерот има стерилитет?

  1. Да

    38 глас(а)
    10,3%
  2. Не

    330 глас(а)
    89,7%
  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    А зошто да не вештачко оплодување со непознат донатор?
    Да речеме, јас сум неплодна, а сопругот е во ред, не би ми пречело да се оплоди , да речеме сурогат мајка, со репродуктивниот материјал на маж ми.
    И јас би се остварила како мајка , а и тој како татко.
    Многу лесно се приврзува со деца кога се води борба со неплодност. Многу парови посвојуваат деца па ги сакаат и гледаат повеќе од некои што имаат биолошки деца.
     
    На sj *O*, crimson, SV1911 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    А јас па знам другарка што мислеше, т.е мислеа дека дечкото е неплоден, така му кажале, па по 5год незаштитен однос типката абортираше, изненадно и дошло. Дали тој човек ќе ја има таа среќа по втор пат?
    Ова е се, само љубов не е. Себичност е. Медицина иде напред, има други опции. Најлесно е да кренеме раце од проблемите. Точно дека на своја кожа се учи, дај Боже се помалку т.е никад да нема вакви случаеви.
     
    На sj *O*, Anon, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Tocno e I toa no utre zadutre sto ako nekoj drug mu kaze na toa dete oti e posvoeno sto ako doznae prvo od drug
     
  4. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Има советувалишта како да се справат родителите.
    Мислам од 6та/7ма год. се кажува на соодветен начин. Весна Бејби е жив пример.
     
    На sj *O*, Mishela, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ima tocno e oti ima I sovetuvalista I psiholozi no vo nasata drzava mnogu vreme se ceka da se posvoe dete
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Одлуката за развод во случај на стерилитет зависи само од брачните другари и што очекуваат тие од бракот. Лично јас заради стерлитет без разлика мој или на брачниот другар не би одела со развод. Би ги пробале сите опции и на крај би посвоила детенце.
    Е сега прашање е дали тој човек што е со мене би прифатил таква борба и на крај посвојување.
     
    На sj *O*, realGirl, P.S.love и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Борбата со стерилитетот треба да се сфати како заедничка борба, а не како едниот треба да се бори а другиот да му е подршка. Коа сте заедно по доктори, дремете заедно по ходници, чекате заедно резултати, сеедно е за кој од вас се разботи.
     
    На Belgin1, _adi_5, sj *O* и 26 други им се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Бракот е заедница.
    Што ти, тоа јас..
    Утеха, поддршка, разбирање..

    Лично јас никогаш не би го оставила мажот поради овие причини. Секогаш можеме да посвоиме како крајна опција.
    Е сега дали тој ќе ме остави мене..тој си знае :)
     
    На sj *O*, realGirl, Rama и 16 други им се допаѓа ова.
  9. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Би го прифатила а и има решение,порано немало лек ама сега се се лечи,има доктори,лекови ова она
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Како сакате сфаќајте си го бракот, ама во Република Македонија бракот е заедница помеѓу еден маж и една жена.
    Ни баби, ни деца не се спомнуваат.

    Сега. Ако можете да го оставите партнерот затоа што не може да има деца, вие него не го сакате. Ма што сакате причини измислувајте, себични и саможивни сте. И не го заслужувате човекот покрај себе.

    И без раце, и без нозе, и без око, и без деца... јас го сакам.
    И се' додека го сакам и ме сака, не постои причина за да се разделам.

    Ќе го оставам само ако љубовта, од моја или негова страна, згасне.

    Ни пари, ни куќи, ни деца не ми требаат, ако цената е да се откажам од човекот кој го сакам.
     
    На _adi_5, Dust, sj *O* и 24 други им се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас нема да гласам на анкетава оти прашањето ми е малку неприродно. Дали поддржувам развод доколку некој од партнерите има стерилитет? Одговорот за другите е Да, а за себе Не. Немам право да не поддржувам нечија одлука. Ниту пак осудувам ваква постапка.

    Јас се најдов извесен период во ситуација каде помислив дека некој од нас двајца има проблем. Не ни размислував, јасно му кажав на маж ми дека и покрај тоа што многу сакам да имам деца, со или без нив, јас останувам со него.
     
    На sj *O*, Rama, CaraMia и 5 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Имам колега кој се разведе од бившата жена затоа што таа не можеше да има деца. Сега е со друга и си има детенце. Не е исто да имаш свое дете и да имаш посвоено дете. Ако не можеше маж ми да има деца, ќе се разведев од него. Што ќе ми е љубов ако не можам да имам свое дете.
     
    На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Не подржувам развод во ваков случај да неможат да бидат родители ,сега има многу начини и добра технологија .
    Познати исто така со годни неможеле да имаат деца и на крај си посвоија близначиња сега се големи дечиња срцки се
     
  14. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Јас познавам два пара што немаат едните 40години дечиња и се сеуште во брак сегде заедно и друг пар шо се 25 години во брак и немаат деца а секој ден се насмеани и се држат за рака нигде сами ги немам видено толку шо се слошни и дури жал да те фати зошто такви луѓе не добиле дечиња секој заслужува таква радост без разлика на се.. Не е мерило детето не треба да го врзува бракот во никој случај треба да се има разбирање и доверба пред се..
     
    На sj *O*, manako1, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.730
    Пол:
    Женски
    Ако го сакаше маж ти немаше вака да напишеш. Според мене:)
    Мене па си велам што ќе ми е дете ако немаме ваква љубов , каква што ја имаме.
    Но , секој е со свое видување
     
    На sj *O*, Dream-Girl, Stressed Out и 19 други им се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Во право си дека секој има свое видување. Пак ќе пишам. Џабе ми е љубов ако не можам да имам свое дете. Да посвојам не сакам, а не би се нафатила и на вештачко оплодување. Значи, цел живот би живеела без дете. И сето тоа би довело до караници и на крај развод.
     
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.649
    Допаѓања:
    161.730
    Пол:
    Женски
    Не би се нафатила ни на вештачко?!?!:?:.
    Ајдееее ....
    Ко така заблагодари му се на дедо боже што изгледа ептен лесно те има благословено со челад. Живи и здрави да сте:)
     
    На _adi_5, sj *O*, Stressed Out и 2 други им се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Не би се нафатила на вештачко оплодување од непознат донатор. Познавам пар кои имаат околу 55 години и немаат деца. Мажот му е колега на маж ми. Самиот кажал дека доколку не можат да имаат свои деца, не се нафаќаат да посвојат. Секој си има свои сфаќања за работите.
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Во блиска фамилија на мм имаме пар што се обидуваа за дете може пет-шест години,со тоа што жената остануваше мислам дека имаше останато бремена и имаше спонтан,ама не сум сигурна не навлегувам толку да се распрашувам,па решија да посвојат дете,и тоа млади се немаат ни 40 години,кога се земаа беа 25-26.
    Си посвоија детенце и после година и пол посвоија уште едно,сега си имаат две машки дечиња,а јас сум сигурна дека они можеа и свое да имаат само не им се чекаше додека биде па се решија на тој чин.
    Имаат убав брак па и децата едни мили и мирни што им се погодија ,срциња,така да мислам дека кога си со правиот човек не би требало стерилитетот да е причина за развод.

    Од моја гледна точка јас не би го оставила мм ако е неполоден, не можам да си го замислам животот без него без разлика дали би имала дете со него или не и покрај тоа што многу сакам деца.
     
    На sj *O*, realGirl, manako1 и 12 други им се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ако некој се одлучи на развод поради стерилитет на партнерот, според мене значи дека тоа не било ни (обострана) љубов, ни брак – туку една голема фарса и себичност од тој што остава.
    As simple as that :)
     
    На sj *O*, realGirl, Rose96 и 18 други им се допаѓа ова.