Сте се запрашале ли на кој тип на љубовник спаѓате?

Дискусија во 'Врски' започната од Steff.Unique, 9 март 2012.

 1. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Сигурно некогаш ви дошло на памет да се запрашате каков љубовник сте? Сакате ли повеќе пријателски односи или повеќе навивате за диви, непредвидливи начини на водење љубов?

  Дали си го дадовте одговорот? Бевте реални или пристрасни? пронајдете се во еден од шесте типови кои постојат.

  Љубовта луѓето ја опишуваат на различни начини, а малку по несекојдневна е следнава поделба:

  - Комична љубов: имаш со кого, ама немаш со што.
  - Трагична љубов: имаш со што, ама немаш со кого.
  - Социјална љубов: имаш со повеќе, што немаат со кого.
  - Филозофска љубов: имаш со кого, имаш со што, ама немаш каде.

  Интересно и вистинито. Можеме да речеме дека типови на љубов или онолку колку што има типови на луѓе. Малку помал е бројот на типови на љубовници.

  1. Пријателски љубовник
  Во љубовта вас ви е важно пријателството. Својот партнер затоа го прифаќате како најдобар пријател и уживате во негово друштво и близина. Во односот преовладува предаденост и доверба, а го развивате полека, но сигурно.

  2. Посесивни љубовници
  Зависни сте од својот партнер, повеќе одколку што веројатно сте и свесни. Сакате со него да владеете и да имате моќ да управувате. Кога вашиот однос би се променил, останувате скршени. Да го добиете вниманието на партнерот и тој да ви служи и да биде постојано околу вас би направиле секакви непромислени глупости.

  3. Алтуристички љубовник
  Ваш најголем приоритет преставува задоволството на партнерот. Кога се јавуваат несогласувања, брзо ги решавате. Ваши атрибути се посветеност, пожртвуваност и нежност. Во љубовта само давате, а ништо не очувате за возврат!

  4. Романтичен (еротски) љубовник
  Опседнати сте со личноста во која сте заљубени и непрекинато мислите на неа. Чувствувате дека таа вас силно ве привлекува. Љубоморни сте, премногу допуштате и ви треба постојан доказ дека таа личност ве сака. Таквата љубов обично трае неколку месеци или година. После тоа доаѓа до општо гушење.

  5. Практичен (разумен) љубовник
  Имате логичен и практичен пристап кон личноста која ја сакате, а и на таков начин ја искажувате вашата љубов. Внимателно ја одбирате личноста до вас, и таа мора да негува заеднички интереси, да има слично образование и мора да ви одговара по вредностите и целите во животот. Вие играте на сигурно – барате совршена спојка, слична на вас со што очекувате помалку недоразбирања.

  6. Холивудски љубовник
  Во љубовта односите се насочуваат исклучиво на самите себе, важни ви се само вашите желби и задоволство. Она што ви недостасува е зрелост, близина и сигурност. Недостатокот се наоѓа во егоистичкиот став, и кон тежнеењето да вие бидете центар на внимание и ништо друго. Со ова покажувате дека не сте за сериозна врска.

  Се пронајдовте ли некаде? Можеби. Сепак не заборавајте дека љубовта е жива материја која се менува и која се трансформира, развива и надополнува низ целиот животен тек, низ искуства, заедно со тоа како ние се менуваме, развиваме и нормално колку ја негуваме.
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  Романтичен (еротски) љубовник :lol:
   
 3. Blair15

  Blair15 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  12
  2. Посесивни љубовници :D
   
 4. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Секаде по малку се најдов :lol:
   
 5. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  221
  Нешто помеѓу пријателски, посесивни и романтични :tmi: :lol:
   
 6. sakamdasumsreknabar1

  sakamdasumsreknabar1 Активен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  5
  романтичен
   
 7. leilla

  leilla Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  145
  Пријателски и романтичен :)

  Ама мислам дека ова треба да се покаже да дечковците они да си кажат како не гледаат т.е. какви сме. :D
   
 8. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  1.821
  Пол:
  Машки
  Интересна тема, таман за нови мислења

  Конретно за мене пријателски и практичен :D8)
   
  На flawless. и SummerGirl им се допаѓа ова.
 9. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  765
  Посесивен, ама пробувам да држам контрола ... ама ми бега од раце контролата многу често хахах
   
 10. Vikktorr

  Vikktorr Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2015
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  679
  Пол:
  Машки
  7. Имагинарен
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.274
  Пол:
  Женски
  Пријателски :D и по нешто од другите
   
  На DiCaprio и flawless. им се допаѓа ова.
 12. Veta

  Veta Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2020
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  2.580
  Пол:
  Женски
  Посесивен љубовник...дамн :lol:
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  20.667
  Пол:
  Женски
  Лол :rofl: .
   
 14. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.761
  Допаѓања:
  58.043
  Имам по некои особини од повеќето, но најмногу се пронаоѓам во посесивните :tmi::$ и романтичните. Сепак настојувам да се контролирам.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.