1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стоматолошка интервенција со целосна анестезија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од isamrita, 3 септември 2019.

 1. isamrita

  isamrita Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Закажав тука. Имам фобија од заби. Што мислите? Го правел некој ова?
  B1B6701A-5B26-48B8-8824-CC8CC4F69CB1.png
   
 2. Larson

  Larson Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2017
  Пораки:
  864
  Допаѓања:
  1.974
  Пол:
  Машки
  Порано бев многу фобичен од стоматолози и исто така се плашев да седнам на стол. Сега тој страв е минато и да не речам релакс сум на стоматолог.

  За општата анестезија мислам дека е преувеличување и глупирање (освен кај лица со хендикеп и екстремни случаи) бидејќи секој нормален човек со добра психичка поддршка , искусен лекар може да го совлада стравот од стоматолог. Моја препорака ти е да пробаш да најдеш начин забите да ги направиш на класичен начин , сигурно се прашуваш зошто

  1. Доколку еднаш ги направиш на класичен начин (под локална анестезија) следните посети на стоматолог ќе ти се смешка и со трчање ќе си идеш на стоматологот
  2. Пред да почне со работа ќе ти прснат спреј кој малце лути но нема врска и после тоа добиваш со инекција локална анестезија која едвај се осеќа дека те боцка и боли колку да те боцнале со трнче негде 2 секунди (издржливо)
  3. Ќе осетиш како местото ти трне и нема да чувствуваш ништо буквално со камен да ти го мава забот не осеќаш никаква болка.
  4. Единствена непријатна работа е зуењето на машинките но можеш да си пуштиш музика и да се опуштиш
  5. Ко за крај не би препорачал општа анестезија од причина што даваш повеќе финансии , сепак тоа е хемикалија и не е убаво да се прима без потреба.

  Доколку немаш свој стоматолог можам да ти ја препорачам мојата клиника. Работат извондредни стоматолози кои не дозволуваат да трпиш никаква болка. Јас вака ја совладав мојата фобија се надевам и ти
   
  На cresa-jagoda и Spidy им се допаѓа ова.