1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стомачен вирус

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од inn, 2 април 2012.

 1. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29
  Стомачниот вирус, за колку време се лечи, апчиња кои ги употребувате и каква храна конзумирате...

  Се манифестира со повраќање, температура и течна столица :( :( :( :(
   
 2. Lallly

  Lallly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  33
  ИТНО !!

  Јас се извинувам што отварам нова тема ама стварно ми е итно... после неколку совети може да ја избишете. Вчера вечер мајка ми се разболе а изутрина и таткоми.Симптомите и се пролив,се тресат од ладно,не можат да станат од креветот,одвај стигнуваат до wc-to речиси лазејки,им било лошо и не јадат.А јас сум сама и ги гледам а не знам како да и помогнам.Ај ве молам совет брзоо :( :sweat:
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  ИТНО !!


  Стомачен вирус закачиле двајцата или јаделе нешто што е покварено. Како прво веднаш на лекар можеби имаат некое тровање - затрујување од храна.
  Пијат течности? Дај им Линекс, Линзул или Стрептоксезол апчиња.
  Чај од нане голтка по голтка, водичка од варен ориз, компир, јогурт, двопек, леблебија...така едно 1-2 дена да им се среди столицата.
  Се тресат од грозница, најверојатно качуваат температура, нека измерат температура и ако имаат дај им нешто да испијат - андол или парацетамол
   
  На Smokva17 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.768
  ИТНО !!

  Изгледа е некој вирус, сите се жалат деновиве. Ако имаш постар роднина повикај го, нека ги однесе на лекар итно. Ако немаш таков во близина или што е слободен земи апчиња Линекс, ДиаСтоп... од таков вид. Мене најмногу ми помага медицинскиот јаглен растворен во вода. Б6 витамин обавезно, колку малку да можат да станат од кревет за да појдат на лекар...друго чаре :worried: може и да е некое труење со храна..
   
 5. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  ИТНО !!

  некој вирус е... применувај ги горе наведените совети... најдобро е да се посети доктор, и плус пробај да пијат само флаширана вода, дај им аспирин што се раствора во вода, ама обавезно на доктор... јас кога имав пролив, а и температура имав по малку, пиев ЕНТЕРОФУРИЛ капсули... еднаш ми се случи десетина дена и јас да ги имам истите симптоми како твоите родители, имав пролив, се осеќав омалаксано, не јадев ништо... најмногу по 1-2 двопече и лежев цел ден в кревет... тогаш пиев линекс и ентерофурил, ама кој знае каков вирус имав и ништо не јадев, ама упорно пролив и то често... па на крај доктор ми препорача едни многу јаки капсули од 2 милиграми, ама не се сеќавам на името... се напив оти морав на матурска вечер со мојата генерација и плус во друг град... и така барем неколку саати издржав :( се надевам ќе ти помогнат советите, па кажи после што си направила
   
 6. Lallly

  Lallly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  33
  ИТНО !!

  Им купив кисело млеко и парацетамол.Им дадов прво парацетамол.Мајка ми малку проба од киселото млеко и веднаш доби пролив и го остави,а татко ми несака ништо,одвај му го дадов апчето да го испие.И ги молам да одат на доктор а тие само ми велат да бидам подалеку од нив за да не ме заразат,и да ги оставам на мира :/
   
 7. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.647
  ИТНО !!

  па јави се да дојде дома докотор, како тоа не сакаат да одат на доктор најсигурно ќе процени што е докторот и ќе им ги даде потребните лекарства, ние тука можеме само да нагодуваме што им е.
   
 8. Lallly

  Lallly Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  33
  ИТНО !!

  Mоже ли некој да ми каже колку пари се апчињата ДиаСтоп ?
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.179
  Пол:
  Женски
  ИТНО !!

  Види дома дали чувате/сушите кора од калинка, и направи чај (за една шоља, едно парченце кора)....најдобар природен лек против пролив!
   
  На Lallly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.199
  Допаѓања:
  21.541
  Пол:
  Женски
  Дечко ми се заразил од овој стомачен вирус. Викендот беше дома, и неговите сите биле болни. Одбегнувал блиски средби со нив цело време, седел во неговата соба, ама ете, и него го фатило.
  Од денес почнаа симптомите. Има пролив, гадење цело време (уште не повраќа), а има и покачена температура. Се напи парацетамол сабајлево, а сега Реглан за да му се смират цревата, и Фурал против пролив. Пиеше и чај од нане, сега легна да отспие малку. Целиот е малаксан, не му се станува од креветот. Му купив сега банани, и соленки, грицки такви суви за после.
  Што друго да преземеме да му биде подобро?
  Смее ли после за ручек да јаде печен ориз и копани? Или печен компир? Не знам кои јадења треба да ги одбегнува...Не сум страдала од ваков вирус, се надевам нема да се заразам од него.
   
 11. CrazyStupidLove

  CrazyStupidLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  586
  Не мора да значи дека ќе се заразиш од него, до душа ако претходно си префатила некоја настинка можно е, но сепак не мисли на тоа и ќе бидеш супер :) Инаку нека избегнува месо деновиве дур има пролив. Нека јаде ориз но сварен, како сутлијаш само без млекото туку со водата од оризот, всушност таа е корисната за пролив и индигестии. Бананите ти се одличен избор, супи, двопек или бејк ролс ама најобичните не тие со зачини и чуда, варен компир. И многу, многу течности поточно вода и чај, нека изнегнува густи сокови. Ако е во можност поубаво да пие купечка вода барем деновиве. И ќе му помине за 2-3 дена најмногу и дечко ми го фати пред некое време. Најмногу ги има вирусиве кога е вакво променливо, до душа цело време ги има ама како и да е :D
   
  На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  182
  Вака кај мене не е стомачен вирус туку само имам пролив од вчера вечерта споед мене е од јогурт што се напив вчера за забразување на метаболизмот ете и денес повторно имам пролив...... летоска стасав до болница од тој пролив страсно ми се случи па несакам истото да се повтори, се напив апче па веројатно од едно непоминува ваше мислење....
   
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.076
  Допаѓања:
  48.878
  Пол:
  Женски
  Понекогаш тоа може да се случува и од храната што ја јадеме и пак да не е диареја. Ако излегуваш во вц повеќе од трипати дневно пробај прво со Линекс, не е антибиотик, ако не ти помине пробај Стрептоксазол, ама не го прекинувај и кога ке престане продолжи да го пиеш.
   
 14. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  182
  Се напив стрептоксазол, а можеби проливот е од антибиотикот кој го пијам за грлото, сега ги прочитав несаканите ефекти .
   
 15. CrazyStupidLove

  CrazyStupidLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  586
  Поубаво пиј од овие капсулите што се за пролив, па ако не помогнат тогаш стрептоксазол бидејќи тој е доста јак и е супер при пролив или повраќање при тровање, така да не би било убаво да ти се навикне организмот на него па кога стварно ќе ти треба да не ти делува
   
 16. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.768
  Ако пиеш антибиотици, а имаш пролив (значи апла вода), одма да одиш на лекар, да ти ги сменат. Ако ти е од антибиотиците, се додека ги пиеш, ќе имаш и пролив, без разлика пиела линекс или не.
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.505
  Допаѓања:
  195.485
  Пол:
  Женски
  Со антибиотик задолжително се пие пробиотик, било Линекс или некој друг. Тоа требало да ти го кажат кога ти го препишале антибиотикот, за друг пат да си знаеш ;)
   
 18. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  182
  Некој погрешно ме разбрал.... пиев антибиотици заради грлото, но од вчера вечерта имам пролив и го прекинав антибиотикот бидејки несакан ефект е проливот .... мислев дека проливот ми е од јогортот , но најверојатно сум грешка, сега пијам апЧинја КАРБОМЕД ....
   
 19. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.793
  Допаѓања:
  52.768
  ^И мене ми се случи истото, и јас пиев антибиотици за грлото и си имав несакани ефекти. Ама треба да појдеш да ти ги сменат, зашто нема да имаш никаков ефект ако ги прекинеш. Мора веднаш да продолжиш со друга терапија, иначе џабе си ги пиела антибиотиците до сега, нема да ти помогнат за грлото. Штом антибиотикот ти излезе од телото, проливот ќе ти сопре, но заради грлото ќе мораш да побараш друга терапија.
   
 20. joana18

  joana18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  182
  Примав и др терапија ласер, ми ги подмачкува крајниците со бетадине бидејки имав гнојна ангина пиев антибиотици и ми помина тоа но докторот ми ја продолжи терапијата за да не испадне лекувано недолекувано и ете претполедниот ден од земањето на апчињата ми се случи ова. но во ред е сега проливот ми се смири.... благодарам мн.