1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од височина

Дискусија во 'Психологија' започната од crnokosata, 10 ноември 2010.

  1. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Го имам и тоа во поголема мера.
    Кога бев малечка паднав од тераса и не знам како преживав. Господ ме дочувал со оглед на тоа што паднав на глава и право во една кофа од лим. Толку страшно паднав што имаше шанса да :tmi: . Ама веднаш ме слушнаа моите и работата се среди.
    Од тој момент немам мир со височина. Мислам дека земјата под нозе ми се движи и во секој момент дека ќе паднам. Искрено не знам дали ќе го победам тоа во себе некогаш :sweat: .
    А знам дека се се може, па и овој страв.
     
  2. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Имам голем страв од височина.Да излезам на тераса која е на пример на 7-8 спрат и да погледнам надоле одма почнуваат да ми се тресат нозете и да ми се вртат 300 филмови во глава.Мислам дека стравов си го имам набиено на жичарата во Маврово,на 1800 метри височина седната на жичара,а таму ни кабина ни ништо .Тогаш ако не умрев од страв мислам никогаш :) Или па кога беше монтажниот мост на кеј па ко мало дете сум се плашела за да пројдам :) А најчудното од се е тоа што ич не ми е страв да се возам во авион,можеби зошто не ме фатиле турбуленции :)
     
  3. MidnightElectra

    MidnightElectra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    Јас немам некој голем страв од височина. Научив како да го контролирам. Кога се искачувам некаде гледам секогаш нагоре и уживам во тоа. Кога ќе ја стигнам целта ќе седнам и ќе гледам надоле. Обожавам така да правам. Пред повторно да се вратам ги затворам очите, бројам до десет, не гледам надоле повеќе и спремна сум да одам. :D
     
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    И јас да се придружам на темава :D :$ имам стравче од височина, а како се справувам, ами на лице место :D со секако комични начини :D иначе вака не мислам многу, само кога е време за тоа :D
     
  5. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    Me too!
    Не можам да замислам да живеам во некоја висококатница!Едноставно паника ме фаќа од височина.
    Пред извесно време бев во Министерство за образование на 12 кат.Луѓе мои, не можев да дочекам да завршам работа и да се приземјам!
    Можеби смешно звучи,ама паника ме фаќа и кога треба да се симнувам од високи, стрмни скали.Како на пример од OVS дуќанон на плоштад.Таму бев еднаш и не одам веќе, зошто ако погледнам од горе , ми се врти во главава и имам чувство дека ќе се превртам по тоа скалите.
    Уште посмешно е што во авион воопшто не ми е страв.Не можам да си објаснам зошто, но ете така е...
     
  6. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    И во сон ми е страв од височина..., а не пак во живо..
     
  7. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    И јас исто...некогаш пред да заспијамми доаѓа слика како сум на мојата тераса гледам на доле или тресам нешто и како ќебето на пр.ме повлекува надоле и паѓам :( и се сепнувам моментално.Незнам зошто често тоа ми се случува,мислам дека ова не е нормално.
     
  8. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    ПРЕМНОГУ се плашам од височина,не можам воопшто да поднесам ,а како мала тоа ми беше омилено ,само се качував на нешто високо,во дворот имавме многу дрва и беа стварно високи ,јас нонстоп се качував по нив,сега неможам да замислам да стојам на високо :^) не знам шо се случи со мене
     
  9. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Не ми е страв. Обожавам да сум на високи места. ;)
     
  10. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Јас пак што повисоко, поубаво се чувствувам. Обожавам да стојам на високи тераси или други високо места и да набљудувам :)
     
  11. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Немам страв од височина воопшто, напротив се качувам на оградата од балконот некогаш чисто од што ми е тоа интересно иако живеам на 5ти спрат во зграда :D
     
  12. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Немам некој голем страв од височина. Добро де малку имам :tmi:
     
  13. zdravjepodobro

    zdravjepodobro Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  14. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Имам и јас страв од височина. Е сега не толку голем да не можам да гледам од тераса или од зграда но на некои понесигурни места и тоа како ми е страв. Чудно а како малечка воопшто немав. Со тек на годините се повеќе и повеќе се плашам од некои работи... :|
     
  15. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    не се плашам нити од тераси што се на високо
     
  16. Kristinna1

    Kristinna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    125
    височина не се плашам од водата ..се плашам од патот што е ..! :D
    а височина од на плажата колку е јако е за скокање ..само пробајте вие и ќе видете колку е јако ..:D
     
  17. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Mene ne mi e strav od visocina.....Edno vreme sonnuvav deka idam na nekoi visoki daski e toa vreme mi bese strav
     
  18. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    :yawn: кој страв јас го имам ... мој најголем страв...височина.
    Недај боже во авион да се качам, незнам дали повторно жива на земјата ќе слетам |(
     
  19. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Немам страв од височина, напротив обожавам да се качувам на високо и да гледам од високо. А мајка ми има страв од високо само кога други луѓе се во прашање. На неа не и е страв да се качи на пример на кров од некоја кула и да гледа, ама ако има некој до неа, да речеме јас, ќе се препоти од страв. Страв и е за другите, не за себе. И до пред две години кога и да отидам на тераса ќе ме фати за рака и она со мене ќе застане, а немој случајно да се навалам да видам надоле што има... срцето ќе и излезеше. Сега веќе не прави така затоа што знае дека ме нервира, инаку уште се потресува кога гледам надоле.
     
  20. My.Cloud

    My.Cloud Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    59
    Не ми збори!Колку имам страв од височина.И да е заградено се мислам дека ќе паднам.Еднаш бевме со Охрид и таму како едно мало манастирче или што беше заборавив одамна беше кога се качувавме во друштво само глеам доле и:ААААААААА МАРИНААААА ДАЈ МИ РАКААААААА ДАЈЈЈЈЈЈ :rofl: Смешки беше да и кога се качивме ја се стуткав кај камењата и после реков више нема овде :^) А камо ли по скали.Ја и другарка ми се качувавме на таван по скали.Колку ми беше страв да се качам па кога се симнував.Другарка ми лета лета не и е страв воопшто ама ја не го можам :^) :D :) ;) :tmi: