1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од височина

Дискусија во 'Психологија' започната од crnokosata, 10 ноември 2010.

  1. Alone-Girl

    Alone-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    27
    Немам воопшто страв од височина, напротив обожавам кога се качувам на високо и обожавам да набљудувам.. некако ми се крева адреналинот се повеќе.. имам желба да пробам банџи џампинг.. се надевам ќе биде во скоро време Yeahh :lol:
     
  2. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Страв ми е од висина, многу и тоа, но само доколку сум на отворено. На пример во жичара не ми е страв, или ако е просторот заграден со мрежа или слично, од летање со авион не ми е страв,баш си гледав од прозор убаво ми беше. Ама нешто кога е на отворено или кога има ниска ограда на некоја тараса на високо ме фаќа паника, мислам дека ќе се онесвестам и ќе паднам. И кога некој друг се приближува повторно ми е страв и се препотувам. Неможам да гледам, очекувам секој момент дека ќе падне некој :worried:
     
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Сосема исто како Мимс - 89 и јас. Јас дури мислам дека сама од себе ќе се фрлам, не знам како да опишам ама такво чувство имам. :| Еднаш дечко ми, не знаејки за мојот страв, ме зема во раце и на шала демек ќе ме фрли од тераса. Ме држеше неколку секунди во воздух, абе чинам светците дојдоа по мене, па кога почнав да врискам, голема среќа што не се помочав од страв :$
    Мразам височини.
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Јас имам страв од височина,ама не до толку малко.Пример повеќе од 10 кат да ама подолу не ;) секогаш кога ке гледам надоле од високо мислам дека терасата се навалува и ке паднам,а сум имала и многу сонови.Мојата баба живее на 12 кат и од терасата кога ке погледнам,всушност јас едвај се доближувам до терасата многу ми е страв :?: :| :geek:
     
  5. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    :tmi:
    Премногу ми е страв :worried: И од тераси, и од авион, и од рингишпили, од се и сешто веќе :worried:
    Неможам никако да се справам и поради тој страв и во лифт не влагам :!: Секогаш ми е тесно ме гуши и ми е страв од висината :worried:
    Им завидувам ан оние луѓе кои се спуштаат со падобран :tmi: Незнам као го можат тоа
    Јас да сум на нивно место би умрела од страв :tmi:
     
  6. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.216
    Пол:
    Женски
    Јас имам страв ама само доколку нема ограда тогаш мислам дека ќе паднам. Ме фаќа некоја паника кога ќе се доближам :(
     
  7. JackNicholson

    JackNicholson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    40
    Параглајдерист сум и просто го обожавам тоа чуство на птица :D
     
  8. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Да се качам малце повисоко од 20м и многу ми е страв. Сакам да си размениме по некое мислење и доколку може да ми помогнете како да го надминам стравот.
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.811
    Пол:
    Женски
    Страв од висина, неможам да го дефинирам мојот страв како така. Малце повеќе се плашам од мојата трапавост. Најголема желба ми е „да скокнам од хелихоптер“ или да одам со падобран, ама да одам покрај незаградена тераса/ скали или пак да се потпрам на висока тераса ми се врти.
    Се сеќавам, бившиот ми живееше на 9ти, па еднаш излегов си викам, ако се доближам многу можи нема да ми се слоши зошто оградата на терасата е многу дебела па нема зошто да се плашам. Од тогаш кога и да одев и ја заклучваше вратата од терасата. :$ :lol: :rofl: :rofl: :rofl:
    А ко ќе сум на мала дистанца од оградата, немам гајле, и не се плашам од висината, трапава сум. (facepalm)
     
  10. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Секој има некој свој страв, и не треба да се срамиме од него. Јас на пример имам страв од кучиња а и од висина. Сепак стравот од висина и не е баш некој голем страв но сепак го чувствувам понекогаш. Иако сакам да го посетам Париз и да се качам највисоко на Ајфеловата Кула..
    Не знам да ти кажам како да го надминеш стравот, сум немала досега некој близок случај за да те советувам. Ако мислим дека е нешто навистина „сериозно“ тогаш можеш да се посоветуваш со некој што знае повеќе од нас. Поздрав :)
     
    Последна измена: 21 октомври 2015
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас немав страв од височина откако пред некоја недела бев качен на една карпа и страв ми беше да се помрднам. Незнам зошто баш сега ми се случува тоа. А предтоа пак сум се качувал насекаде и на секакви карпи. А и оваа што се качив не беше нешто поинаква од другите. :worried: :x
     
  12. Monica*

    Monica* Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Јас немам страв од височина уживам кога ќе бидам на високо и го гледам целиот град. Мразам затворени простори се гушам во затворен простор имам страв од лифт и одбегнувам да се возам
     
  13. Bojan1470

    Bojan1470 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    И јас имам страв од височина незнсм како ама многу ми е став :worried: а од глетката од авион ич не се плашам се имам возено ногу пати и ич не ми е било страв од глетката:clap:
     
  14. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    И мене премногу ми е страв од висина,нозете ми се тресат се збркувам не знам што попрво ама гледам да не мислам на тоа велејки си 'ајде бре немаш гајле што си се исплашил ееее ако падниш од земја подалеку нема да одиш' и така некако се справувам со тоа ама сепак нема шанса на мн високо да се качувам.

    :tmi::tmi::tmi::tmi:
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Едвај од трети спрат можам надоле да гледам и тогаш се тресам..во летото 9то према 1ва го добив стравов пошто сум луда глава..Во двокатен автобус ми е страв да стојам или седам.
     
  16. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Исто и јас, имам стан на втори кат ми е шубе, а погоре не можам ни да замислам. Имам чувство како да ми се врти и да ме влечи надолу.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се врти мене ми е страв пошто сум висока и слаба да не се превртам..тој филм го имам цело време
     
  18. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки

    Хаха ме насмеа сеа (ништо лично) и ме потсети на еден другар. (не би сакал да се навредиш како минатиот пат, сепак сме strangers на форум :D)

    Играме фудбал и го прашувам: Зошто не трчаш бе?
    Тој (билдер): Абе брат огромен сум, мускули имам, ми е страв ако се затрчам да не паднам и не можам да станам.
     
    На worrieddd и Feminka22 им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Хахахајајај јас сум како пердувче.
    Летоска се возев на едно што се врти, и како што доаѓаме на највисоката точка гледам надоле и си викам готово летнав.Мислев ќе излетам преку шипката имаше луфта уште еден човек да седи.
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Порано немав или не сум забележувала. Сега последниве години онака осеќам некоја вознемиреност ако сум некаде повисоко, не сакам баш височини.