1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од возење

Дискусија во 'Психологија' започната од anadimitrova14, 29 јуни 2013.

  1. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.358
    Пол:
    Женски
    За паркирање и јас не сум некој талент, ама не сум лоша. Не успевам од прва секогаш убаво да се паркирам, ама битно е да знаеш како да изманеврираш со колата и да не успееш да се наместиш како што сакаш. Паралелно избегавам, страв ми е да не ми се смее народ, а ако имам повеќе место влагам со предница па се местам со задница. За рикверц возење, само гледај ретровизори, ти ја контролираш колата и гледаш како се движи. Јас не знам да сњ снајдам ако гледам назачки со главата пример, само со ретровизор. Еве искуство од еден релативно тазе шофер :D
     
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    So vozenje i vezbanje,nema drug nacin.
     
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас во јануари треба да запишувам автошкола . До сега сум немала страв од возење , а сум возела неколку пати ( со шофер на совозачко ) , но малку ме фаќа паника што се ближи денот кога ќе треба сама да седнам во кола и да возам :sweat: . Инаку , си имам проблем со менувањето на брзини (facepalm) . Никако не ми влегува во памет како се менуваат брзини . Знам дека се стиска на квачило / кумплунг , ама она маневрирање со менувачот .. да ме фрлиш од пенџер не го знам (facepalm) не ми влегува во памет никако . Знаците ги знам уште од средно ( тоа ми беше струката ) и за нив не му ја мислам многу , само ќе ги повторам пред полагањето на тестот .

    На мисла сум , дали воопшто да запишувам автошкола , со таа минимална паника во себе или не , а дека ќе имам потреба од автомобил и возачка , ќе имам и тоа како .
     
  4. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Веќе пола година откако положив редовно возам. На почетокот ми беше страв, ама преголема желба имав така да го поминав тоа со редовно вежбање. Сега секоја ден возам, а и на многу лошо место живеам, за разминување е хаос тесно и угорница, па нели таму супер поминувам за низ град на право воопшто и не ми е проблем. Е сега, има некои не знаат да се уклучат на кружен па тие повеќе можат да направат проблем. Возам автоматик, најдобрата можна одлука! Неможам да ви опишам кое олеснување е тоа за возач почетник поготово.
    Паралелното паркирање на полигон ми беше прелесно, е во град е друга приказна.:D Не сум некој преголем талент за паркирање, некои денови па ме тера малер не ме бива воопшто, а некои си паркирам од прва. Се е искуство, сега сум каде каде посигурна од пред пола година, а камо па за година-две возејќи редовно.
    Не се плашете толку многу, колку повеќе возите толку повеќе ќе се опуштате. И јас сум понекогаш страшливка и ми доаѓаат во глава црни сценарија ама се обидувам да ги тргнам веднаш да не ми прават непотребна паника. Нека свират, не им се замарајте, некои па се прават дека земале возачка уште пред да проодат.
     
  5. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Ако имаш возило, или некој познат со возило, седни и повежбај менување брзини.
    Нема потреба да се откажуваш само заради тоа.
    Возењето е пракса како и сѐ друго.
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    25.078
    Пол:
    Женски
    Гледај да си земиш кола автоматик чим не ти текнува на брзини.
    Автоматикот е D(drive) гас S(stop)кочница:D
    Немаш ни кумплук ни брзини :D
     
    На tina2018, CrazyGirl15 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Искрено , и јас сум за автоматик , ама за полагањето на градска и полигон , сакала - неќела мора да научам да маневрирам со менувачот :sweat: . Ај ваљда ќе ми се погоди упорен инструктор , што има живци како слон , зошто со мене ќе му се истенчат :D .
     
    На cresa-jagoda и minne992 им се допаѓа ова.
  8. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    25.078
    Пол:
    Женски
    На градска појке од 3 та брзина нема да возиш,така да и еднаш и два и три пати да падниш еднаш ке поминиш. Јас сум за автоматик
    Лакше се дише :whew:
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Сега видов дека и ти си ме цитирала . Имам возилото на маж ми ( иако повеќе личи на автобус (facepalm) ) ама не сум без ич , ќе ми заврши работа :) .

    Можеби имам вакви неосновани паники дека треба деца да возам во кола од сам почеток , па затоа и страв :worried: . Ама појасите на нив и возење по пропис .
     
  10. lite.

    lite. Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    164
    Пол:
    Машки
    Нормално е на почеток да имаш паника и трема. Најдобар совет е да не седнуваш да пробуваш зад волан пред да почниш автошкола. Пошто автошколата и инструкторот ќе ти објаснат чекор по чекор аи имаат и дупли команди па и да ти изгасни таа ќе задржи за да тргниш или ќе прикочи дур не фатиш ритам. Ако возиш сама и некој со тебе совозач ќе имаш баѓи нервоза пошто тој ќе гледа колата да не се оштети дур фатиш ритам на куплунг па дупки не избегна хаха. Не се само сообраќајни знаци туку имаш и правила и прописи. Прашања за сите моторни возила има преемногу од нив само 636 се за "Б". На тестот немаш само знаци имаш и дво смислени прашања на една иста слика која се повторува т.е една слика а различни 2-3 прашања.
    За менувачот е лесно посебно ако е прецизен да нема луфта. Дизелите тргаат и без туража само пушташ куплунг. Не ти препорачувам на почеток автоматик пошто за него нема филозофија, возиси рачен се додека не го совладаш бидеќи утре можи негде да добијаш службена кола или ќе ти речи земија колата моја и појди таму и таму а колата има мануелен.
    Од аспект на појаси и прописи таа фора само на почеток ќе ја правиш после ко ќе навлезиш само пред полиција ќе ставаш појас хаха.
    Среќно.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Искрено , ова со подучување пред автошкола и другарка една ми го спомна што положи пред половина година , и таа учеше со брат и прво , и вика најдобро е со инструктор да си учиш , зошто јас се научив на среде пат да си возам и а нема коли јас оп на среде лента ни лево ни десно . Се намачи инструкторот додека ме научи да возам во моја лента .

    Околу прашањата , знам дека ги има многу и некои се доста комплицирани , јас ги учев еднаш кога се имав натокмено да полагам ( ама забременив , па се одложи тоа ) , а и сега скоро золва ми полагаше , па и со неа ги учев пак , затоа ги знам горе долу .

    За појасот , искрено јас сум за тоа да биде редовно на мене и сопатниците , најмногу заради лична безбедност . Еве не мора за низ градов , ама преферирам појас кога патувам во друг град . Е сега не знам можеби ќе ми досади кога ќе бидам шофер , не велам не .

    Инаку , решена сум за почетна кола да си купам некоја крш , и да ја удрам да не жалам . Золва ми купи кола од 6000€ и по две недели направи сообраќајка . Се изеде жива што ја удрила . Не сакам да губам нерви за кола , искрено , затоа би зела некоја стара кола , и да ја удрам да не се јадам себе си . На крајот на краиштата , цел живот е пред мене , имам време за убава кола :D . Е сега од старите коли тешко да постои автоматик , затоа најверојатно ќе си заглавам со мануелен менувач :D .
     
  12. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Ima nekoj shto nadminal strav od vozenje?
    Kako na primer prvo imal soobrakjajna nezgoda ili soobrakjajna nesrekja i imal strav od vozenje i potoa go nadminal stravot?
     
  13. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Не ти треба сега тоа. Наполни 18 прво па после уплати во автошкола и почни со часови.
     
    На tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Sinolicka.

    Sinolicka. Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    394
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Имам возачка веќе 4 години ама немам никаква желба за возење имам некој внатрешен немир и страв дека немам доволна концентрација и дека ќе направам нешто погрешно, а многу ми е потребно да знам да возам. Ве молам за совет и помош
     
  15. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Само тренинг, ништо друго. Касно навечер или недела попладне кога нема никој по улици ќе си цепаш. Возењето ти е всушност исто како постигнување muscle memory, треба време за да дојдеш до тоа, а без активно возење нема начин да го постигнеш.
     
    На mayyy21 и Sinolicka. им се допаѓа ова.
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.756
    Пол:
    Женски
    Искрено незнам од каде ми е толку голем стравот, како помала немав до толку страв ама со текот на годините се повеќе имам. Кога треба да патувам јас сум напната а додека се возам имам и главоболка постојано макар и 100 км да треба да се возам мене тоа ми е товар.
    Пред десетина години брат ми на пешачки добро го поткачија и за среќа освен ногата во лангета две недели, тој ми е жив и здрав :l:, ама кај мене стравот е преголем а тој мака си нема, дури додека возеше автошкола по вина на инструкторот имаа собракајна незгода. Мене тоа да ми се има случено најверојатно ни во кола нема да седнам повеќе а не па да возам :tmi:.