1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од лекови

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 22 април 2018.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш , ако не е тајна ? Свекрва ми работи со лекови за смирување , па една познаничка ( релативно млада е , 19 г. ) , кога и кажа дека и е препишан хелекс за смирување , свекрва ми и рече да не го пие , и да побара мислење од друг психијатар/психолог . Хелексот ја убива желбата за сексуален однос , а ако си млада подобро е да не го пиеш воопшто , бидејќи можел да создаде трајни последици околу забременување подоцна . Немој да паничиш , само пренесувам што му беше кажано на девојчето , јас не се разбирам во овие лекови , кажувам она што слушнав :) најдобро побарај второ мислење пред да донесеш конечна одлука околу лекот :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  2. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    imam 28 i koga ke ispikam helex me smiruva no ne celosno. koga i da zatalkam so mislite okolu problemite sto gi imam i pokraj apcinjata pak go imam ona cuvstvo na strav vo stomakot. sakam da se isplacam no ne mi odi ni toa
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.527
    Пол:
    Женски
    Немам страв од лекови. Само од инекции пеницилин.
     
  4. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    koga ke primis b kombinirana so diezapam( mislam deka taa kombinacija ja primiv jas) ke zaboravis odma na penicilinkata veruvaj znam sto zboruvam
     
  5. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    razmisliv i mislam deka alternativata so lekovi nema da mi go resi problemot sto go imam sega. lunerbata sigurno ke pomogne za nespienjeto. no od sabajle koga ke se razbudam se soocuvam pak so istite misli koi sto mi ja predizvilaa nesonicata
     
  6. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Опуштаат и успиваат после некои 15-тина минути откако ќе им почне дејството.
    Ама немојте бе хелекси, заморувај се во текот на денот физички и навечер постепено ќе го навикнуваш организмот да нема проблем при заспивање.
     
    На CrazyGirl15, ivi1987 и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  7. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Повеќе би се плашела доколку имам болест и не ја лечам соодветно и на време со лекови, отколку страв од самите лекови.
    Секој лек има упатство со несакани ефекти, ама тоа не значи дека баш на мене или тебе ќе ни се појават.
    Читај пред да почнеш со лек и прати ситуација, ако има нешто прекинуваш во консултација со лекар и готово.
     
    На Balint, theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Бабе, поарно кога не читаш многу и кога не знаеш :D Убаво е да си информирана, ама не се опседнувај. Не мислам дека нешто страшно може да ти се случи од вигантол капки, а и ако некогаш треба нешто лошо да се случи, ќе се случи, па ти пазела колку сакала. Пример, може да те згази кола на улица.

    Иначе, и јас сега пред некоја недела за првпат пројавив алергиска реакција со гушење на антибиотик и беше страшно, многу језиво чувство, така да, разбирам зошто некој би испаничил и би имал страв. Моментално додека ти куцкам имам контраиндикации од лек што, за жал, моментално ми е неопходен, од опаднат имунитет, до вртоглавици, трнење на раце, потешкотии со дишење, итн итн. Ама нели свесни сме дека не е добро да се прекине, па ќе си го пиеш.

    Така да, пиј си суплементи, вигантолче, апнувај си салатки и не се опседнувај, ништо нема да ти стане. :)
     
    На crimson, baba Rada и theowndemon им се допаѓа ова.
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Од кога ја видов темата, сфатив дека имам некој страв од лекови.
    Поточно, тие што ги имам пиено или ги пијам по редовно се во ред, ама ако ми дадат нови готово ме фаќа паника. Па веднаш читам упатство, несакани ефекти што може да се случи и додека го испијам апчето се тресам цела. Потоа веќе и заборавам на него.
    Така беше последно кога пиев сумамед. Знаев дека е јак, ама страв ми беше да не ми се случи нешто, читав по нет кој за што го пиел и после некое време ми поминува стравот.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    dali nekoj znae za nesakanite efekti od konzumacija na violetovata lunerba. dali se vistiniti, bidejki slusnav deka predizvikuvaat halucinacii
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.450
    Пол:
    Женски
    какви халуцинации кога се на природна база (нане,маточина) плус витамин б и магнезиум.
     
    На theowndemon, Doozy и katerin им се допаѓа ова.
  12. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    jas gi koristev zoltite ,na pridodna baza se vitamini i minerali i cajoj ,ne se antidepresivi... Pomagaat mnogu pri depresija,stres,istostenost.samo treba sekoj den da se piat