1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од нареден после долга врска

Дискусија во 'Врски' започната од LiLLy-90.00, 12 јануари 2010.

  1. LiLLy-90.00

    LiLLy-90.00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Strav od nareden posle dolga vrska? Vi se slu4ilo li ili? Imam problem, pa pomognete mi :(
     
  2. FeMiNiCkA

    FeMiNiCkA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Draga..ovaa tema denes se poveke e aktuelna i mnogu devojki go imaat istiot problem kako i ti...Samata pomisla da zapocnes nova vrska tebe te potseka na migovite pominati so bivsiot i taka ti stanuvas se ponesigurna.. :?

    Zosto ni go pravat toa?
    Zatoa sto mozat! Mazite imaat problem so bliskosta i vrskite.Koga vrskata pocnuva da stanuva seriozna,se cuvstvuvaat zarobeno.Vrskata pa makar bila dolgogodisna,vo koja ima premnogi vrzuvanja niv gi tera na panika....Za mnogu golema razlika od niv,nie gi prifakame pobrzo tie raboti i pobrzo se sviknivame...
    No..kako i da e nema potreba da imas strav..Stravot ostavi go nastrna,zasto zivotot e premnogu ubav za da se cuvstvuvame loso :) Sekogas bidi potgotvena za tvojata naredna ljubov,koja od kade znaes mozebi ke bide i tvojata dozivotna....Onoj so kogo si prekinala,ne bil dovolno vreden za tebe,i podobro e sto si go trgnala navreme... ;)

    Sovet: Sekogas igraj so otvoreni karti i ne plasi se da go prasas onoj tvoj ''obozavatel'' za kakva vrska e potgotven i dali tokmu toj e tvojata idealna idealizazija so koj ke imas dlaboka povrzanost... Pozzdrav :*
     
    На Бисерче95 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Mnogu mi e poznata tvojata situacija. Do pred godina dena bev vo 2 godisna vrska. Uzasno mi bese strav kako ke bide otkoga ke raskineme. Nekoe vreme (okolu 3 meseci) bev so nego samo kolku da ne go otkacam i da ne ostanam SAMA! Toa mi bea najuzasnite meseci vo mojot zivot. Koga konecno resiv da go otkacam sfativ mnogu raboti. Toj za toa vreme napravil nekoi raboti koi definitivno go oznacija krajot. Bev srekna sto se "spasiv" od takov covek i sosem zaboraviv na stravot. Moe mislenje e deka otkoga ke prekines najdobro e vednas da se zafatis so nekoja druga zanimacija (ne mora toa da e nov decko, moze drugarki, izleguvanja, ili pak nesto drugo). Vazno e da ne mislis na minatoto i na toa kako ti bilo ubavo (ili ne) vo vrskata!
    Jas sum veke dolgo vreme sama i bas super si so osekam! :D
    A sekavanjata od taa vrska sosem isceznaa. Ne bila vredna za pamtenje i ne bila vredna za odrzuvanje! ;)
     
  4. disturbia

    disturbia Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    да ми е ..нормално но мислам дека со помош на тој страв ќе пазам да не залутам пак и да ослепам па да бидам онаа повторно оставената
     
  5. GlamGirl

    GlamGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Јас сега имам страв од нареден,само не одевме долго,туку ептен кратко. Ме изневери, ме лажеше за секакви ситници и сега мн ми е тешко да се впуштам во нова врска :( :( :(
     
  6. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    nema pricina za strav.skokaj lambeeeeeee!!!!!!!!!! :lol:
     
  7. magi85

    magi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    imav vrska dolga 4 godini,isto tolku godini bev bez decko tokmu od toj strav da bidam vo pregratkite na nekoj drug...
    ne deka nemozev da go zaboravam predhodniot,go zaboraviv mnogu pobrzo od sto mislev..tuku postoese strav od zapoznavanje drug i site tie peripetii sto se odnesuvaat na pocetok na vrska. ke si dojde se vo svoe vreme,pa zatoa opusti se i veruvaj deka ke ima nekoj nareden sto ke go osvoi tvoeto srce,kako sto veke ima i kaj mene... pozdrav do site
     
  8. LiLLy-90.00

    LiLLy-90.00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Fala vi na site za sovetite, ako ima novost ke ve obavestam sto kako ke bide, ;)
     
  9. Augustina

    Augustina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    Navistina ubavo kazno, sekoja cest :)
    Ova neka ti bide patokaz LiLLy-90.00, ako go sledis ovoj sovet sigurno nema da pogresis i ke donesuvas pravilni odluki :)
     
  10. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    ..и инаетот си го право своето
    дечко ми со бифшата му биле заедно скоро четири години
    го изневерила се скарале , никој не попушта .. една недела подоцна таа се омажила неполн месец после тоа бремена отишла да се кае и моли да се смират ..е нема назад :?:
    знам многу случаеви слични на овој и чинам никогаш нема да ги разберам :x
     
  11. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    добро што ја видов темата баш за мене имав врска долга имам кажувано повеќе пати на форумот раскинав пред околку два месеци ама не можам да бидам со друг , излегувам со дечки се дружам ама кога ќе дојде момент да станеме поблиски ако ме гушне пример се чувствувам мн непријатно ми е срам , страв да не нешто згрешам и секогаш си доаѓам разочарана дома :( Чувства за бившиот повеќе немам , не ми недостига ,среќна сум што не сум со него затоа што не вреди но никако не можам да се опуштам со друг.Што да правам?
     
  12. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Па тоа е нормално веднаш да неможеш да се опуштиш со друг но со тек на време тоа нема да ти биде проблем во прашање е и трпение неможе работите да се вратат веднаш во нормала така да нема за што да се секираш можеби од предходната врска се плашиш дека погрешно ќе се поставиш и пак некаде ќе заглавиш но нема за што да стравуваш биди си тоа што си и таква каква што си така послено ќе се опуштиш и нема да се плашиш да не згрешиш некаде ако те сака некој ќе те прифати каква и да си па нема што да внимаваш толку така повеќе ќе заглавиш :)
     
  13. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Не сум имала подолга врска од оваа што моментално сум сега...Во моментов не можам да се замислам со друг и да не бидам со дечко ми. Не можам да замислам се што делам со дечко ми да делам со некој друг. Но кога ќе размислам, да би раскинале (недај Боже) би ми требало долго време да се опоравам, бидејќи сум таква, кога вистински ќе се заљубам се борам додека не сфатам дека не вреди или дека е крај, а потоа ќе ми треба долго време да се навикнам на ситуацијата...Животот продолжува..Сигурно нема да останам сама до крај на животот ако раскинам со дечко ми. Срцето ќе биде повторно способно да сака, а меморијата ќе биде подготвена за нови моменти. Старите ќе останат како убави спомени. Тоа е тоа. Треба да се научиме да живееме и со проблемите.
     
  14. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    пред неполн месец завршив една долга врска :) и сега што да правам? да седам дома? да идам по кафани ? да си го запоставам животот? да плачам? никако :^) животот продолжува ! можеби одма нема да се впуштам во нова врска ама еве искрено си размислувам за еден мувач бе,барем ќе ми се оттргнат и мисли и се,секако дека долку би почнала со некој наредна врска од почетокот ќе биде потешко,бидејќи толку време си се залагал за претходната врска за се да падне во вода,но нема да се откажам!
    бившиот да не седи дома? да не мува други? или ајде сега ќе се правиме деца па ќе се тешиме,ако ме сакал ќе ми се врати неее ! бившите во минатото заедно со долгите врски,а се што следува треба да се анализира добро за пак да се впуштиш во нешто ново :)
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ваквиот страв е нешто најнормално. Ако сме се разочарале од предходната врска, се плашиме од повторно разочарување. Се плашиме од повторно неверство, лажење, манипулирање.
    Но сепак зависи од личноста, некои од нас се способни уште веднаш да си продолжат како ништо да не се случило. Да, животот продолжува и минатото веќе не е важно.
    Не сакам да кажам, веднаш да се влезе во нова врска, но треба да се даде шанса, ако се појави некој кој ни одговара. Не се сите исти. :)
     
    На Бисерче95 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    После долга врска, си креваш ѕид меѓу тебе и сите останати...
    И баш кога не очекуваш ќе најдеш некој да допре до тебе и да ги сруши сите ѕидови и препреки:lol:
     
    На sj *O*, okcenzi, Згодно Момче и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Бисерче95

    Бисерче95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Во иста ситуација сум и јас.
    имав долга врска 2год и 9 месеци.Многуу,премногу го сакав тој ми беше прв дечко,прва сериозна врска.И до 2тта година беше се сериозно.Но наеднаш се смена почна да излегва,да не ми кажва нон стоп укл на фб му пишам ШОПРАЈШ и ми враќа само ЕЕЕ.Како и да е 9 месеци помина во скарајј се смири се и ете сега тоје во 16 год во врска.Слика напрофилот на инст си ставил.А јас добра,верна од факултет дома од дома на фак како ГОСПОД ГО ГЛЕДАВ машко немав прифатено на фб.ГЛУПАЧКА...!!!И почна да се заебава виде дека ме има дека сум негова дека нег го лажам.И последно ко бевме за 1ви авг Охрид на одмор-тоа беше измор пекол-Нејќеше да се сликиа да се означи со меене ааааааа оти јас чудии се шо муе ..Се каравме на 29 авг за 1 недела со неа говиделе во јавнност.Таа веќе тука наместена била чекал тој да најди изговор да ми ги мани клоцие.И плус не ми се скара да ми речи крајј.Нее имаше Бела веечер Во Бт мене ми рече неодиме не ми ссе тука колите добра ноќ./А тој заминал и ко ќесе укл во 3 сатото гледам укл му се јавувам и вака и вака ми вели бев ИЗЛЕЗЕН.И сл ден ко се видовме влегов вкола ме гушна ипочна да плачи созли му речеа.Ми вика јас не те заслужвам не вредам немој да плачиш замене.А зошто му викам ме изневвере кажи штое.Не многу се караме вака така ај ќе се слушниме утре слегов од кола И ЕТЕ СЕ НЕМАМЕ СЛУШНАТО 5 МЕСЕЦИ.проклет да е проклет 1000 пати животот ми се униште нез како ќе влезам вод руа врска ете никој ни ми се бендисава ни излегвам со некој се порметив бе ко умноболна некоја СУМ.7 кг ослабена и само така зејам зошто со што го заслужив ова плаачам А НЕГО КУРО ВО БОЛИ СИ ИМА ДРУГА ПРЕД МОЈ ОЧИ ВКАФИЧИ ЈА ГУШКАШЕ БАКНУВАШЕ 16 ТАА А А ТОЈ 24 ИЧ НЕ МУЕ ГАЈЛЕ ЗА МЕНЕ И ЗА ТОА ШТО МЕ ОСТАЕ БЕЗ ПРИЧИНА И БЕЗ ЗБОР,ГОСПОД ГОЛЕМ Е.НО ВЕЌЕ ВО НИКОЈ НЕВЕРВАМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  18. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Повеќе не би можел да се согласам со ова!
    РЕСПЕКТ. :bow:
     
    На Dust, sj *O* и Бисерче95 им се допаѓа ова.
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @Бисерче95 рече на фах си? Пошто постов ти е лудило за читање.
    нема потреба од колење, молење и плачење. Ке си најдеш некој кој вреди, а не педофил ко бившиов.
    Лабаво.
    Жени на 40 год со по две три деца се разведуваат па најдуваат некој нов, а не па ти во рани дваесети.
     
    Последна измена: 30 јануари 2017
    На Dust и Згодно Момче им се допаѓа ова.
  20. Бисерче95

    Бисерче95 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    21 имам за мене ова е како крај на светот бре се пореметив и многу се приврзав за него дека ми беше прв премногу за тоа ова сега ме скрши во депресиа паднав...Неможам да се совземам заборавив да се смеаам..