1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од среќа

Дискусија во 'Психологија' започната од prominent, 8 септември 2019.

  1. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Живеј во сегашноста,анксиозноста ти ги прави сите стравови и загрижености за све во животот.
    Кога ке ја надминеш анксиозноста ке видиш дека тоа што ти го кажав не се филмови туку реалност.
    Кога би живеела сега и тука многу поубав ке ти биде животот.
    Не те разубедувам ако мислиш дека стравот те заштитива терај,но тоа ти е само мачењеСтравот е најголемото зло кое постои,што побрзо го намалиш тоа е подобро за тебе,затоа што неможе никој да биде без страв и јас ги имам,но ги држам под контрола.
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Знајме.

    Како?
     
  3. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Психијатрите се стручни.
     
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас не се плашам од среќа. :D Уживам во мигот и денот. Помислете дека има луѓе на кои ништо убаво не им се случува.
     
    На Independent Girl и veteruska им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Амин.
     
  6. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Психијатар-да. Не оспорувам дека се стучни и дека добра терапија помага.
    Но ако човек се потпре на лековите што ќе ги зема, тоа е само моментално решение. Повеќе помага психотерапија во форма на разговор, според мене, но и тоа не е гаранција. Затоа што пак се сведува на зборови од некој друг, совети, теории. Најважно е човек да работи сам со себе, да осознава што му ги поттикнува таквите мисли (што е т.н. trigger), да открие што му помага.

    Јас знам дека мојот најсилен trigger се вестите и информациите исполнети со паника и лаги, исто така, кога некој ќе ме остави да чекам, веднаш мислам дека ситуацијата ќе биде со негативен исход, а чекањето е всушност неутрално.
    Ми помага пишувањето. Затоа и пишувам овде.

    Ви благодарам уште еднаш на сите за советите и споделените искуства. Ова нека биде местото каде ќе најдеме прибежиште од неразумните стравови. Се надевам дека еден ден ќе биде подобро, за сите нас. :)
     
    На Frosin4e, flower30, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. sweetie 981

    sweetie 981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    да се надоврзам и јас на оваа тема, не ми е толку страв од моментот што го спомнаа повеќето членоци, дека животот е круг и дека после сонце доаѓа бура.
    Јас неможам да уживам во среќата и благодетите кои ги имам поради опкружувањето, кога гледам дека сите околу мене, од најблиските па до подалечни пријатели, луѓе што секојдневно ги сретнувам се во лоша ситуација, полоша од мене, главно финансиска, па и психолошка би кажала. А јас незнам и неможам да им помогнам. И тоа ме спречува да ужувам во тоа што го имам.
     
  8. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Prv pat slusam za ova, zasto nekoj bi se plasel od srekja pobogu?!
    Od nesrekja se plasam ali probuvam da ne mislam taka crno i sekogas gledam na pozitivnata strana od prikaznata.
    A toa deka e krug i deka mora po sekoja cena da vi se sluci i loso i dobro e zabluda, normalno e u zivotot da ima i padovi ali toa ne e zatoa sto prethodniot den/ mesec/godina ste bile srekjni.
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  9. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Ова обично го доживуваат анксиозни луѓе, оние кои премногу размислуваат за минатото, за сегашноста, за иднината. Најчесто таквите луѓе се тешки реалисти па дури и песимисти и во секоја ситуација го земаат во предвид најлошото сценарио и стравот пропратен со прашањето: што ако?

    Бидејќи сум таква личност, можам да потврдам дека да, се плашам од среќа.
    Доволно сум интелигентна да сфатам дека животот функционира низ многу падови и подеми и тоа мора да е така, нема ништо идеално и ниту среќата ниту тагата не траат вечно.
    Но од друга страна од преголемиот overthinking што го носи со себе ова растројство, се преокупирам со лоши мисли баш во моменти кога треба да ја уживам среќата.
    Можеби е тоа така поради фактот што сум изгубила доста драги личности во животот, сум имала подолг лош период на изолација или пак влијанието на околината и акумулирањето на се она лошо што им се случува на луѓето околу мене.
    Некако како психички да се припремам за некое негаривно расположение и обратно, кога се чувствувам лошо единствено ме држи во позитива мислата дека нема да трае вечно и сигурно се ближи убав период.

    Непријатно е во секој случај, ствара психички замор таквото преокупирање со мисли и само сам на себе човек може да си помогне во такви ситуации.
     
    На celineparis, veteruska и prominent им се допаѓа ова.
  10. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Мал update: Пред некое време почнав со jornaling, и многу ми помага. Можеби вака звучи како бесмислен тренд, ама не е, навистина корисно си е. Во тетратка со дебели корици, што си ја одбрав баш да ми изгледа убаво, средено и по мерак, секое утро си ги запишувам целите за денот, одвојувам страници за водење дневник, и некои изреки/поговорки што ме прават да се чувствувам уверено и ми помагаат против стравовите. Ја знаете мојата страст за пишувањето, така што ова ми е полн погодок. Плус украсено, со убави бои, стикери. Навистина опушта и ја поткрева самодовербата кога ќе видите дека сте го исполниле планот за денот:)

    Изминативе денови се борев со стравот од болести и симптомите што ги создава мојот ум. Лошото е што самиот страв создава "симптоми" што не се поврзани со физичка болест, туку се едноставна реакција на телото, како стегнатост во грлото, главоболки, тахикардија итн. Во вакви денови, само подалеку од доктор Google за самодијагностицирање. И колку што е можно повеќе работа за да се држат мислите подалеку од глупостите.
     
    На TheGoldenPeach, PaLaVa и tina2018 им се допаѓа ова.
  11. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.672
    Пол:
    Женски
    Не постои страв од среќа. Не познавам човек што не сака да биде среќен. Страв имаме во нас само од лоши искуства.
     
    На hermosa и prominent им се допаѓа ова.
  12. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Јас се плашам од среќа ,и секогаш кога сум среќна очекувам во скоро нешто лошо ... Не сфаќам зошто ми е така :(
     
  13. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Разговарај сонпсихолог. Не ѓора на приватен да го плаќаш скапо. Види со матичниот лекар може да ти закаже термин на државно.
     
    На Frosin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Отсекогаш сум го имала овој проблем.
    Може да се толкува како вид претпазливост поради некои поранешни лоши искуства и трауми. Добро е да сме претпазливи, но никако не е добро постојано да живееме во грч дека нешто лошо не' чека штом се израдуваме за нешто.
    Може и да е симптом на анксиозност.

    Треба да живееме тука и сега, да се радуваме на секој миг среќа. Денешниот ден е единственото нешто што ни е загарантирано. Полека вежбај го умот да не лута во минатото и иднината, туку да остане во сегашноста.

    Ако не можеш сама, побарај стручна помош.
     
    На Frosin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Анксиозност е сигурно ,вака читајќи во се се препознавам... Најскоро морам да побарам стручна помош.
     
  16. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Ова ни е наметнато од муабетот многу арно не е на арно или ај да не се радуваме многу ќе урочиме или трет муабет кога се смеевме од срце вујко ми викаше ај само нека е на арно смеењево.

    Од овие муабети човек може да се кочи понатака во животот.
     
    На cresa-jagoda, mode-kristina и Frosin4e им се допаѓа ова.