1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од стоматолог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од praski4e, 22 септември 2011.

  1. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Епа не е многу скапо сигурно јас сум на приватен за анестезија плаќав 100 ден.
    Значи тебе може ќе ти земе 50-80 денари.
    Не ме фаќај за збор.И без паника и страв ќе издржиш
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не фаќаат тие анестезии, ова од искуство.

    И од државно подалеку.
     
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Анестезијата е иста, секој човек различно реагира. Аналгин на пример си е Аналгин, шо има врска дали на државно ти го дале или кај приватен доктор.
     
    На Spidy, Oscar Lady, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас пред операција бев и не ми фати, претходно немав ништо пиено и ми ја ставаше квалификуван доктор.
    А дента на операцијата докторката си ги носеше од ординација анестезиите и ми фати.

    Го кажувам тоа од искуство, сигурно нема да лупам глупости, а ти како сакаш верувај, сакаш не.
     
  5. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Иван Стојменовски,Рашела Петковска
     
  6. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Исто искуство имам,и јас пред операција за вадење умник, па после ми ставија мислам две па после 30мин едвај по малку ми оттрпна.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Бев на стоматолог, ми чистеа камен и џебови зошто ме болеа забите на благо и ладно и некогаш ми трнеа забите. Не ми се смири болката, отидов пак и ми чепкаа меѓу забите со едно метално подлабоко меѓу забите.
    Ми кажаа да користам колгејт сензитив, листерин течност и гингивал маст.
    Прашањето ми е, дали е нормално после чистење камен и џебови и користење течност, маст и посебна паста да ме болат и да ми се осетливи забите уште повеќе? Ми се плаче од болки кога јадам благо. Ми рекоа за 5 месеци пак чистење камен, наслаги и џебови.
    Ако отидам на забар што ќе ми прават? И дали може нешто да направат или џабе ќе одам?
    Ве молам за помош.
    Фала!
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Имам малку црно на два заби, онака мали точки.
    Ги гледам и три недели се убедвам да одам на забар никако да тргам.
    Редовно одам пиена апчиња за смирвање, и постојано сум на штрек додека работи неможам да се релаксирам, ако не ми кажи шо прај не ја отворам устата, за секој случај. Мислам вака кога кажувам сфаќам дека е глупо и детско ама кога сум таму ми е како да сум во соба за тортура. :sweat:
     
  9. WinterGirl16

    WinterGirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    651
    Оди на време оти колку повеќе чекаш толку полошо ќе стане.Ако ти е толку страв од болкаата нека ти стават анестезија и немаш гајле.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Со анестезија ми е поќе страв зошто не осеќам ништо и секој момент очекувам нешто да се случи. #Логика (facepalm)
    Ништо морам некако да му кажам на мајка ми па да почни притисок да ми врши. :| Знам дека е подобро да одам совреме и еве имам шанса ама пуст страв еј. :|
     
  11. Nenad2410

    Nenad2410 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Jas sum isto eden od plaslivcite, ama hardkor plaslivec. Vo momentov sedam i listam kade da odam.
    Sakam da prasam dali nekoj imal iskustvo so lasersko popravanje na zabi i dali ima nekoj sto koristel sedatacija preku vena za procedura na zabi? Da spodeli iskustvo?

    I dali ima vo skopje sto koristi sedatacija vo vena ili gas za smeenje?
     
    Последна измена од модератор: 18 јули 2017
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Нема, не се користи такво нешто, освен на клиника за лица со посебни потреби кај кои е оневозможена соработката, а е потребна санација на забалото.
    За да се работи со седација во вена, потребен е анестезиолог, а таков кадар немаме. Клиниките кубурат со анестезиолози, а стоматолозите не се во можност да плаќаат анестезиолог.
     
    На Spidy и Oscar Lady им се допаѓа ова.
  13. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Devojki da ne ima nekoja iskustvo so ova ordinacija dali bila dobra nesto preporaka kritika ako moze da spodeli mislenje dali se dobri profedionalnii?
    20170723_233155.png
     
  14. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Decki vaka, nikogas nemav loso iskustvo so stomatolog no sega imam i toa skolo za cel zivot. Redovno popravam sreduvam zabi toa ne mi bega nigde. No se sluci slednovo. Dolgo vreme me vodi maticen stomatolog ama ocigledno nema ni S od stomatolog. Se slucuva slednovo, 5ka dole pocnuva da me boli za toa vreme jas sum vo drug grad kade shto si imam i tamu svoj stomatolog. Se vrakjam za Skopje, pominuva dolgo vreeme odam kaj maticnata da me vidi poshto nenormalni bolki imam i gospogjata mi vika ovoj zab e za vadenje necini ich.Slednoto e najtragichno. Mi stavila nekakov vid na lek valjda za umrtvuvanje na nervot, i voopshto ne mi reche dojdi povtorno. Bolkata se smiri.Pomina mozebi mesec. Odam nagosti kaj babami se slucuva slednovo, pocnuvam da otekuvam zabot pocnuva da boli. Trpam eden den, trpam dva dena, sledniot den kaj stomatologot shto go navedov deka go imam vo drugiot grad.Me gleda i mi veli Shtangla shto si tolku potechena daj da te vidam, mi go otvori ubavo zabot, go izvadi lekot, koga pochna da teche crn gnoj zhenava ostana zaprepastena. mi se obrati so zborovive vika shto e rabotava koj ti go chepkal zabot, vikam matichnata shto mi e vo skopje, i mi vika chekaj chekaj samo moment, vadi so pinceta edno dolgo crno u stil valjda nerv ili neznam shto, i vika tebe ti go umrtvila nervot i ne te viknala na povtorno cistennje tebe ti se inficirani 3 zaba okolu 5kata dole levo. i samo me pogledna i mi reche zabot ne e za vadenje mozhe da se spasi kje go sredime so tek na vreme chim spadne otokot. Me iscisti me sredi. E sega imam pregolemi bolki od otokot, poleka spagja no seuste ima gnoj vo nego. Mi prepisa da pijam amoksiklav i da pijam VOLTAREN RAPID. Veruvajte od nego malce se smiruva no preterav so dozata poshto navecher nemozham poluduvam.
    Da napomenam matichniot stomatolog Lidija od Poliklinika Gjorche mozhe slobodno diplomata i licencata za stomatolog da si ja frli.
     
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.646
    Допаѓања:
    52.623
    Пол:
    Женски
    Имам еден заб подрасипан и на допир ме боли (ако вршам притисок а не само да го допрам) и се убедувам со недели да појдам на заболекар.:( Толку ми е страв кога ќе помислам на таа миризба во ординацијата и брчењето на машинчињата. Сите ми рекоја оди ќе ти го направи со анестезија ако ти е страв јас пак одложувам еве деновиве си велев да појдам никако да се убедам. (facepalm)
     
  16. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    До сега никогаш заб не ми правеле со анестезија ( сум умирала од болка, али пусти страв) од нешто што се плашам најмногу се иглите макар и игличките. Сега ми го работат кецот, три пати бев под лек и не сака да се умртве нервот. Ке мора со анестезија, кажувајте совети како да ја издржам таа игличка ИЗГИНАВ!!!;(:sweat:
     
  17. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Значи иста бев ко тебе.
    Кога одев на забар како помала уште пред да седнам да ми прават заб велев:
    " Само ве молам без инекции " :angel:(facepalm)
    Колку страв имав набиено од тие игличките, секаква болка трпев поради тоа.
    Кога ќе се сетам какви болки имам поднесено при правење заб.
    Затоа секое одење ми беше со молење.

    Сега сама си барам анестезија да ми стават. Што ќе трпам цело време болка, ќе ме боцнат малце и раат сум после. Го изгубив стравот и без проблем одам на забар.

    Не се секирај нема ништо страшно.

    П.с мижам се уште не сакам да ја видам иглата. :D
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    :D Последниот пат само што ми го допре непцето спискав и остви не ме боцна. Ама замислите ми се хаос за игличката, како ке издржам само еден господ знае.:whew:
     
  19. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски

    Многу мала болка е, само замижи и не мисли на иглата. Кога ќе пробаш еднаш ќе се смееш бидејки си дигала галама за ништо. И после тоа сама ќе си бараш анестезија.
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.646
    Допаѓања:
    52.623
    Пол:
    Женски
    @Adriana.O и мене ми беше страв од иглата ама верувај таа болка е далеку поподнослива за разлика од стружењето со машинката. Кога конечно се убедив да појдам два заби така ми ги направи. Тоест не ми ги направи ми стави лек за умртвување на живецот. Е сега кај мене не делуваше една анестезија па две ми ставаа (изгледа слаби беа или јас сум јака :^)) ама нејсе не боли колку што мислиш.:)
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.