1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од стоматолог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од praski4e, 22 септември 2011.

  1. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    И јас имам страв од иглата, од анестезија...
    Сите заби така ги имам правено, без анестезија, малку боли, ништо страшно...
    И секогаш викам ај некогаш ќе пробам со анестезија, ама пусти страв и викам ај што е оспробано испробано е :) анестезија 2 пати ми имаат ставено само кога ме оперираа за умници :)
     
  2. Lara&Lana

    Lara&Lana Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Забар?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?! Не дај боже. Попрво би седела во нај страшното место на свето или впекол. Морници ми се креват ко ке слушнам забар. Од секогаш сум имала страв но пред последнио пат незнам како, дали него му се лизна раката, или јас мрднав МИ ЈА ПРЕСЕЧЕЕЕЕ УСТАТАААААА ;(;(;(;(;(;(. Прскаше крв, јас од страв се збунив не знаев што се случувааа. Внатрешноста бргу ми заздрави, а од надвор потешко, помина 1година и пол и некогаш ко ке се фатам ме боли малце. За среќа имам помала лузна која сега не се познава многу бидејќи користев секакви креми. Последнио пат имав неиздржливи болки на забо и морав да одам, вервајте 15 минути се убедвавме за машинка; кошмар мие. И уште не пикната машинката јас пискав ми се вртеа филмој дека пак ке ме пресечи, хорор траумииии!!!!!! Ете скоро 3 месеци седам со отворен заб, пустиииии страв. Не посаквам на никој да му се случи истото. :worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried:
     
    На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Знам дека ти било трауматично искуство, ама ќе го искористам овој твој пост како апел за сите плашливи пациенти. Машината што се користи врти побрзо од моторот на авион. Има причина зошто докторот ти вика да не мрдаш и зошто со деца е најтешко да се работи. Гарантирам дека си направила некое нагло движење бидејки докторот несакајки може јазикот или внатрешноста на образот да ти ја пресече. Цела уста и од надвор, нема шанси.
    И девојче, најди забар што е спремен да работи со тебе, ако треба разговарај и со матичен да ти даде нешто за смирување, и почни да си ги средуваш забите, зошто ако сега си паничарка, што ќе биде кога од тие расипани заби ќе завршиш со отоци, инфекции или на операција?
     
    На Amellie13 и Lara&Lana им се допаѓа ова.
  4. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    Имав расипан заб, бев на забар и додека ми го поправаше ниту една секунда не престана да буши со тоа а јас за тоа време вриштев и ич не му беше гајле.
    Решив да го сменам забарот ама немате појма колку имам уплав сега, се јавив 2 пати кај друг да закажам ама од самото вртење на телефон ми се превртуваат црева од страв.
    Како да се смирам и да не паничам? Имам чувство дека некој инфаркт ќе преживеам од страв.
    А непцата ми се мноогу воспалени и ме болат и морам да одам на забар.
    Фала однапред :)
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Мора да сфатиш дека ако не ги правиш забите на време, може да добиеш инфекција или оток. А тоа е многу полошо. Или во краен случај, да ги изгубиш забите.
     
    На majaskkkk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Страв од стоматолог?! Тоа кај мене само како помала го имаше, а сега воопшто го нема. Всушност прегледот на забите е единствен преглед од кој не се плашам и не ми е непријатен.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. agnes

    agnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Можеќе звучам смешно ама дали постои стоматолог што поправа заби со цњлосна анестезија :D:^)
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Ако најдиш кажи ми. :handshake: :rofl:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Нема, и брат ми порано се трескаше од земја со истава идеја. Сакал да седне и кога ќе се разбудел да му бидат поправени сите заби.:D Во Мкд барем нема, ама сум слушнала дека за мали дечиња кои не соработуваат и за тие со посебни потреби имало можност за такво нешто, ама анестезиолози од Карил не доаѓале.. ова колку е точно не знам, само имам слушнато вака :)
    Ќе мора да издржиш, со обична анестезија поправај ги. :)
     
    На agnes и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    А замислете како е да вадите заб со анестезија која не делува 100%. Вистинско уживање. :lol:
     
  11. Annath2

    Annath2 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali boli koga ja stavaat anastezijata fala odnapred
     
  12. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Не е некоја не издржлива болка туку е језиво чувството бар за мене, керка ми (11 год.) пак гајле нема седнува ја боцнуваат и око не и трепнува, вели дека воопшто ништо не осеќа.
     
  13. Annath2

    Annath2 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Blagodaram no mene mi e strav od ubodot dali mn e bolna postapkata i kako boli nekoe dozhivuvanje i chuvstvoto koga te bocnat blagodaram
     
  14. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Не боли, ама многу зависи од докторот. Кај претходната Др. кај која одев, ја чувствував иглата, ама кај овој Др. сега што одам, ништо, апсолутно ништо не чувствувам. Толку убав фат и осет на раката има.. тоа е чудо. Имам забележано дека кога ми ставаат анестезија со мала игла, не ме боли, а со голема, сосем малку. Пецкање повеќе, болка не.
     
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    Издржлива болка е, ништо страшно. :)
     
  16. Annath2

    Annath2 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Utre se reshiv da odnam na zabna konechno mn mi e strav dali kje ja izdrzham inekcijata i dali doktorot mozhe da mi gi izvadi 3te zaba vo eden den blagodaram

    Jas denes odam da vadam dva zaba koreni so anastezija mnnn mi e strav od ubodot drzete mi srekja kje pisam vecer kako sum pominala
     
    Последна измена од модератор: 17 јануари 2019
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Прво ти ставаат спреј и месото ти отрпнува па после инјексијата.
    Нема ни да ја осетиш.
    Ич да не се плашиш.
     
  18. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    55.502
    Пол:
    Женски
    Денес менувам пак нов стоматолог. Сакам две прашања да поставам, колку ви ја наплаќаат анестезијата и дали е во ред од одма да инсистирам да ми стави анестезија зошто се плашам премногу?
    До сега секогаш ме убедуваат и почнуваат без анестезија па почнувам да пискам и скокам од столчето па потоа ми ставале, сакам сега од одма и да не го преживувам тој хорор повторно.
     
  19. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam za latinicata*
    Ne znam dali si od Skopje, ama ako si, imam da ti go preporacam mojot doktor, ti ne si svesna kakov covek e toj. Profesor e, tolku e smiren i stalozen, znaci na mravka ne gazi. Kako raboti, toa ne se opisuva. Jas, shto majka mi e stomatolog, pa odam kaj nego. Pa ti vidi..
    Anestezija odma mi stava pred da pocne da raboti, i znae kako da ja stavi, za da ne osekjash bolka voopshto. Znaci covekot e melem na rana, jas ne bi go menuvala za 10000000000 na svet.
     
    Последна измена: 21 март 2019
    На Николаниче му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Денес бев на преглед кај нов заболекар. Порано каде што одев, нестручна беше докторката, ми направи 300 проблеми. И сега страв, нормално. Треба понеделник интервенција да се прави, а не знам како ќе одам :worried: Се охрабрив, седнав на столче, ама не се согласив ни за ситна поправка денес, оти ме совлада стравот. Очигледно е дека ќе земам нешто за смирување пред да одам. Ама знам дека ќе биде тешко да се работи. Морав да споделам, да ми биде полесно. Според вас, како најлесно се надминува стравот?