1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од стоматолог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од praski4e, 22 септември 2011.

  1. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    i jas ne sum podobra mnogu se plasam od stomatolozi megutoa umeam site da gi nateram da se javat kaj maticniot stomatolog,samo jas nemozam sto e najsmesno go pokaniv mojot stomatolog vo mojot dukan i ja dadov kniskata i ja zamoliv da ne mi zameri sto izmacuvam.neznam,kako da se oslobodam od ovoj strav?dajte feminki nekoja idea.pozdrav

    [mod-kirilica:1ij35n7j][/mod-kirilica:1ij35n7j]
     
  2. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    јас па ич немам страв од стоматолог само најголем страв имам таа машинката т.е. имав како мала ама сега немам :)
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ми е страв да одам на заболекар. :) Ама не прифаќам без анестезија, сум пробала и ќе умрев од болка мислиш в мозок ти буши.
    Затоа, инекцијата и мирна глава. Нека си работи колку сака. :)
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mene premnogu mi e strav,ednas duri se onesvestiv na stolot...
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Мојот најголем страв-СТОМАТОЛОГ!
    Јас да одам да поправам или ваѓам заб,со мене дефинитивно треба да има и мединцинска придружба од доктор,оти во секој момент можам да си припаднам. ;(
     
    На zborlesta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    И мене многу ми е страв од стоматолог.
    Кога ке седнам на столчето ми се лоши!
     
  7. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    2.784
    Пол:
    Женски
    Страв од заболекар! :worried: :'( :@

    Луѓе сега треба да одам на заболекар, ама ептен ептен ми е страв се гушам од страв, како под стрес да сум, не поради друго, туку поради тоа што си го чепнав забот до живецот и ме заболе страшно мнооогу не смеам да го чепнам повеќе, едвај се собрав. И сега неможам да му дозволам да го чепка забот без инјекција, ве молам кажете ми ако ми стават инјекција дали исто ќе ме боли толку многу или нема да осеќам? :( ;( Навистина ми е многу страв, кажете ми нешто :worried: :( :devil: :@ :* :*
     
  8. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Страв од заболекар! :worried: :'( :@

    Има ли некој што не го страв од заболекар? Сите ние се плашиме од него, од машинките од.. бррр
    еве и дур ти пишам ми се превртува нешто внатре, се ежам.

    Јас претходно ги правев без инекција ама сега без неа не седнувам :tmi: да ти кажам не боли инекцијата, нема ни да почувствуваваш кога ќе ти ја стават, а потоа кога ќе почнат да го прават нема да почувствуваш болка.
     
  9. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    2.784
    Пол:
    Женски
    Абе да ме колат да ме сечат да ме убиват нема да ми биде страв толку колку што ќе ми е страв кога ќе седнам на столчето и кога ке ги намести игличките на машинките :worried: НААААААААЈЗГОЛЕМ СТРАВ ИМАМ, И ЕВЕ СЕГА БАШ ЗА 5 МИНУТИ МОРАМ ДА ТРГНАМ ДА ОДАМ НА ЗАБОЛЕКАР! :@ :sweat:
     
  10. milenna.torres

    milenna.torres Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    120
    Страв од заболекар! :worried: :'( :@

    имаш да ставиш уште 3 смајлиња..па стави ги де..да не ти бидат малку оиве :fubar:
     
  11. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Страв од заболекар! :worried: :'( :@

    Зошто морав да отворам фемина и да го прочитам ова -.-
    и јас сум на заболекар од 12 и 30 и тоа пази ке му го умртвуваат забот тоа тие гратис болка
    ама не одам, ќе појдам по 2-3 дена за еден заб веќе ова ќе ми биде 4 пат се изморив аман
    веќе и на болката отрпнав
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Мене ми се скрши заб на неколку парчиња.Сите испаднаа но едно малечко остана во месоте.....ама пусти став :doh: никако да отидам на кај стоматолог да ми го извади.
     
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    2.784
    Пол:
    Женски
    Страв од заболекар! :worried: :'( :@

    Фалаа за утехата :) И така цел живот сум по заболекари знам како е со инјекција и без инјекција ама овој случај е посебен, ептен ме болеше кога го допрев, незнам како да му кажам и да ме разбере? :worried:
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.641
    Допаѓања:
    95.679
    Пол:
    Женски
    Уф не сум била единствена, ми олесна, јас имам ужасен страв од Забар, страшно. Инаку дознав дека има некоја опција некаде во светот, те успиваат целосно и ти ги прават сите заби наеднаш, луѓе, кој не подигне кредит да го направи ова АнгелОфАрх да не се вика :rofl: Многу се плашам, мислам дека тоа е мојот најголем страв, нема поголем дефинитивно, ни ролеркостер, ни авион, ни духови, ни ништо, само страв од забар и од проклетата машинка, имам полна уста заби за поправање и никако да отидам, пусти страв. Ако имате некој забар кој има трпение со вакви пациенти како мене кажувајте, ова не се трпи веќе. ;(
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    јас порано како мала се плашев од заболекар ама само додека отидам таму...и цело време зборував на столот-што е ова?сега што ќе ми правите?а ова зошто е?и сл...

    јас колку што имам трпено на заболекар верувам дека нема никој , ама одам и сум упорна...и се си средив и пак си одам на проверки на, чистење на непца, забен камен ..имам направено 2 операции со 15 конци изврзана..ме болеше еден ден и толку испив апче и ми помина...заби имам вадено...живци без анастезија...

    сега не се плашам воопшто...одам таму гледам во таа ламбата додека не заслепам и цело време си повторувам во себе-ако ме боли..ќе боли 2 3 минути и после ќе бидам супер..и не мислам на машинката ниту пак на звукот..го игнорирам тоталка..си мислам само убави работи..
     
  16. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Јас имав голем уплав од сточрто на забарот, но веке немам мну убаво работи и лесно.
     
  17. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Јас мислев дека имам страв од болката, и одев на забар со тој страв, ама сфатив дека имам страв од забарот, дека е нељубезен и невнимателен неспособен ропак.

    Може треба да го смените стоматологот, да најдете некој со кој сметате дека ќе имате пријатна комуникација кога се работи за вашиот здравствен проблем, а не да седнете и ко ќе се згрчите од болка уште толку да почне да ви буши у непцето. |(
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Немојте да се плашите од заболекарите! Сепак тие се створителите на првата електрична столица, па сега размислете, можеби некој сеуште користи таква! :D
     
  19. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Кога веќе ти е страв, тогаш нека ти ги поправи со инјекција.Нема потреба од страв, бидејки човек ќе си ги зачува забите, здрави, потоа не ќе има проблеми во иднина, односно да мора да става вештачки заби, свое си е свое.Кога е на време, се може да се реши.Сум имала и јас страв од заболекар, но се престрашив :D сега со мерак одам кога ќе имам потреба, мислам дека повеќе ми беше стравот од болка, а кога ги поправав забите, неколку, некои со анестезија, некои без, воопшто не чувствувам болка, а нити ме болат заби, како појма немам.Нема зошто страв, оти истиот не постои, откако ќе се соочи човек со него.И кога ќе се примети некаква промена, веднаш да се оди на лекар, колку порано, толку подобро, бидејки со одложување на проблемот, поради страв, не денес, не утре и може да се влоши состојбата,со тоа проблемот ќе биде од ништо, нешто работава.Со тоа што ќе ги поправиш забите, си помагаш себе си :) Ја кажав погоре причината, зошто :)
     
  20. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Значи не е страв од стоматолог, туку сакам да прашам, дали некој од вас ја вадел осмицата , по оперативен пат.
    Јас треба да ја вадам идниот петок.
    И сега сакам да ми опишете што, како...... една психофизичка подготовка да ми дадете.

    Благодарам!!
    :)