1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Страв од стоматолог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од praski4e, 22 септември 2011.

  1. little.woman

    little.woman Активен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    14
    Јас пред 6 години што одев кај тој стоматолог секогаш му велев да ми става анестезија и тој добро ке ти ставам (поима неам што беше тоа ) ама секогаш осекав болкаа, плакав, се дерев колку шо можам посилно, а за последниот заб што ми го правеше ке го тепав :D после пауза 2 години откако собрав храброст решив да одам на стоматолог оти некои пломби ми беа паднати му реков на тој дека сакам со анестезија и кога ја шибна таа иглата сите ѕвезди ги избројав ама откако почна да ми трпне устата а па дури не осетив ни забот кога ми го праеше мислам дека бев најсрекна на светот :D Одев постојано кај него последен пат ми ја извади 6-ката... Сега воопшто не ми е страв да правам заби ама секако со анестезија :D
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Реално, за стоматологот (ама и за вас како пациенти) е подобро да не користи анестезија при обично чистење на кариес оти нема осет до каде оди и може да ти направи проблем кој си го немал претходно.
    И јас лично кога работев, секогаш заби поправав без анестезија. Никогаш не сум ставила анестезија само затоа што пациентот сакал. Ако се плашите, реално, ни анестезијата нема да помогне се додека си имате зацртано во главата дека ќе ве боли. Анестезија само при вадење заби, операција, стругање на заби и витална екстирпација. Во други случаи нема потреба. Ама денес ги ставаат на секој кој ќе побара, сепак се плаќа :)
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Баш и не мора. Си постојат правила кога МОРА да се стави анестезија, и постојат случаеви кога се јавила голема болка па има потреба од анестезија. Ама ако од страв бараш анестезија, може да ти ја стави само ако сака парите да ти ги земе. И тоа воопшто не е оправдано да се прави.
     
  4. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    сакам да прашам неколку прашања :)
    1.вадев живец пред 2 дена и да ми кажете што ако немам живец... дали по одредено време ќе ми потемни забот или не бидејќи ми ставија една нијанса посветла пломба на забот (не се ни приметува, ама сепак...),се работи за 6доле лево
    2.како сам да си очистам џебче ?
    3.инаку дали ве болеше кога ви го вадеа нервот на вас? мене ептен ме болеше... ми се чини секоја недела ќе одам на забар, само да не дојде пак до вадење нерв...
    поздрав и фала ви
     
  5. Buterflygirll

    Buterflygirll Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Мене ми е многу страв пред да одам на стоматолог :$ :$ :$
     
  6. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ќе ти одговорам за првото и третото. Не сум вадела јас, ама брат ми вадеше и знам како беше :)
    Нема да потемни само од себе, само тоа што немаш живец значи дека нема да боли никогаш веќе. А инаку кога му го ваделе ге болело и тоа ептен :| Тоа е, не треба да се дозволи да се дојде до тоа.
    Инаку за мене да си кажам најголем страв ми е од стоматолог. Без анестезија не седнувам па макар да е едно минимално стругнување на забот :lol:
     
    На majaskkkk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    како тоа мислиш нема да потемни само од себе?? :) дека никогаш нема да ми се разликува тој заб по боја со другите?
    инаку како не ти е страв од анестезијата? јас никогаш не сум ставила и трпам болки баш ради тоа што ми е страв од анестезијата... осеќаш нешто, не осеќаш, боли, не боли...?
    фала ти многу на одговорот. поздрав
     
  8. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Да да, сакам да кажам дека вадењето на живецот нема врска со потемнување на забот, односно не предизвикува потемнување или било какво менување на бојата на забот.
    Инаку не ми е страв од анестезијата мене, боли малце напред ако ти ја става, значи ако ти прави преден заб 3-4 боли, а кај задните 6-7 ништо не се осеќа. Не ми е страв од тоа ќе истрпам 3 секунди болка е, ама стругањето неможам да го трпам.
     
  9. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    кога ќе ми текне само колку викав и вриштев во ординација ми се темни и сега... :(
    од сега има да идам секој месец само да не дојде пак до вадење живец!!! со она иглине и она дебелото што буши... :(
    ама се исплатеше викањето и болките, сега веќе ги нема :)
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски

    Цветче, грешка си. Вадењето на живецот е и тоа како поврзано со потемнување на забот. Живецот, поточно пулпата го храни забот, па се додека е здрава, забот ќе си има нормална боја (генетски одредена). Штом ќе изумре пулпата, забот повеќе не добива храна, т.е нема васкуларизација и тој ќе потемни со тек на време. А инаку, потемнува и кај вадење на нерв, кај изумирање на истиот од воспаление при проширување на кариесот и изложување на нервот на надворешни влијанија, или пак изумирање под дејство на процес на коренот на забот.
     
  11. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79


    Фала ти Ана. Ќе те замолам само да ми кажеш уште како да го спречам тоа да не ми потемни? И што доколку ми потемни? Уште еднаш, фала :)
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Во врска со забите со извадени нерви, најчесто таквите заби со тек на време и се сронуваат, што е нормално, мртви се, јас имам на три извадено едно до друго и едниот не издржа а другите два се за нијанса потемни, но кај мене не е толку страшно бидејќи јас имам природно потемна коска, не жолта туку како кремаста нијанса и не ми се разликуваат многу.
     
  13. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    што кога ќе се срони (ако се срони) ? ќе треба да го вадам, или пломба пак ќе ми стават ?
    и дали е можно ради тоа потемнување да ми ставија на мене нијанса побела пломба? ( наместо а2, а1)
     
  14. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    ХЕхехее хихиих хаха :rofl:

    Се вратив од стоматолог, жива сум! ;)
    Баш се спремив психички околу една година, и сега сум океј.
    Мислам болеше малку... ахам, да малку ]:)
    Со лесно нека ви е..

    П.С: Од сега почесто ќе одам на стоматолог, ветувам!
     
  15. majaskkkk1

    majaskkkk1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    79
    што ти правеа? :))
     
  16. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Феминки мои. Јас отидов на преглед пред некој месец поради тоа шо морав и ми рекоа под итно да ги поправам забите. Сум имала 9 расибани заба :worried: Неможам да соберам храброст да отидам оти од тие машинките имам многу страв а одамна ми немаат такво нешто збуцано во уста. :) Немам отидено на стоматолог од Бог знае кога. Немам ставано анестезија и знам дека неможе од еднаш сите заби да ми ги поправи. Ако може да ми ги кажете сите информации за анестезијата оти мислам дека поинаку ми нема спас. Колку пари е, како боли, колку боли, се ! :lol:
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Повеќе ме нервира тоа стругањето на тие машинките отколку болката :swear:
     
  18. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    Феминки, бе молам да ме охрабрите!

    Забот ми е расипан, значи имам мало дупче, ама ептен се плашам да одам! Несакам ни да помислам... :sweat: Уште од мала ја имам таа фобијата страв од забари и неможаммм!

    Еве знам дека имам 13 години и дека треба да не се плашам, да не бидам како мало дете, ама неможам едноставно! :sweat: :sweat: :sweat:

    Некој совет? :(
     
  19. vencanica

    vencanica Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Јас имам навистина патолошки страв од заболекар, и ве молам да ми препорачате стоматолог што има трпение со пациенти како мене.
    Знам дека на клиника има оддел за пациенти со страв од заболекар, ама никако да соберам храброст да одам. Одамна не сум била на заболекар, само одложувам. Сега морам, ми се скрши пломбата од едниот, а од другиот заб, сосема ми падна. ПРЕПОРАЧАЈТЕ ЗАБОЛЕКАР! :sweat:
     
  20. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Извини вака ама ако ти препорачам заболекар од Катланово а ти си од Струга,ќе отидеш кај него? :smirk:
    Би требало да кажеш од кој град да бараме стоматолози :lol: