1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрес

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Цело време сум под стрес.По природа сум човек кој и за најмала ситница се нервира,а тоа најмногу ми се рефлектира на здравјето.Често пати кога многу ќе се изнервирам имам јаки болки во желудникот,а вртоглавиците ми се неизбежни.Иако немам огромни проблеми,но грижите околу факлутетот ( посебно во тек на колоквиумска недела ) и љубовните проблеми си го прават своето.Често пати знаат и да ми пукнат филм другарки,колешки и сл. зошто се чудам како може да се толку расипани и само на себе да мислат? Постојано се запрашувам кога ќе ми дојде паметот и да си се гледам само себе,ама тоа некако тешко ми оди....
     
  2. Strawberry.6

    Strawberry.6 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    Стресот ми е најдобар другар xD Постојано е со мене. Ради проблеми дома, во школо, со другарки и слично...без разлика за што и да е стресот е тука.
    И за да се спасам од него пробував дома да медитирам ама некако тешко ми идеше па се откажав. Сега само си пуштам некоја добра песна и одма се е подобро.
     
  3. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Постојано се справувам со стресот.А како ?? во тие моменти ретко кој може да остане при себе..јас си пуштам музика нешто читам или пак по сите се дерам урлам викам колам кинам тепам убивам..лошо е тоа што одам од крајност во крајност..И ете некако се ослободувам и се чувствувам подобро кога ќе се изнаурал..лекот не е да го држиме стресот во себе..туку да гледаме да го избегнеме. :D Во животот научив една важна лекција-
    повеќе не си се нервирам за се и сешто си ги гледам приоритетите и она што мене ми е важно.
    Мразам кога сум под стрес..тогаш ми е потребна мотивација и еден вид подршка.Кога слушам убави зборови се релаксирам и заборавам на се.. :emo:
     
  4. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Немам знаци за синдром на прегорување.. :D :D
     
    На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    е од тој проклет стрес што го чував во мене со години се разболев и плус ја закачив најлошата можна состојба анскиозност.
     
  7. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    стрес па нормално кога ќе ве нервира некој 24/7 без причини
     
  8. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Уфф секогаш сум под стрес,постојано за нешто се нервирам околу домашни проблеми,дечкото,работата,па се ми се бери во едно.Во последно чувствувам како ми се одразува тоа на здравјето,постојано ме стега нешто во градите и пробувам што помалку да сум под стрес и да не се нервирам,ама тешко ми оди некако.Во тие моменти ми иди да вреснам на цел глас за цела негативна енергија да излези од мене.Со стресот се справувам така што во тие моменти се повлекувам во соба сама и слушам музика додека не ми помини нервозата,а знам и на дечкото да му кажам што ми е па и тој успева да ме смири.
     
  9. Celebrity3

    Celebrity3 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    3
    Колку често сте под стрес и нервози? Што најбрзо или најефикасно го намалува стресот/нервозата?
    Јас во последно време сум често под стрес инаку најдобро се релаксирам со слушање музика или пак со читање на одредени теми на фемина. :)
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Ова модерно време секој жив човек е под стрес. Мене стрес ми е кога ја гледам мајка ми болна. Има мигрена и тоа ја малаксува. Е тогаш мислам дека ќе полудам, ќе скренам, не пијам ништо освен некој б витамини или нешто на природна база, а најчесто правам диши-издиши :D , или вежбам доколку сум во можност нормално дома :) . Кога сум многу нервозна гледам нешто да работам, чистам, нема шанси така да седам на пример на интернет, во тие моменти не можам на едно место да седам нема шанси.
    А да го избегнуваме стресот незнам ни јас самата како. Тоа си зависи до карактерот на луѓето. Јас сум таква што се си ставам на срце и премногу длабоко размислувам, се грижам за се и секој, тоа е, се трудам да се променам ама тешко ми оди :worried: .
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.252
    Па има стресови секојдневно. Иако порано имаше и поголеми стресови од сите страни. Вежбање, слушање музика, дружење со позитивни луѓе ме опушта.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Под стрес сум 24/7 бидејки секоја ситница си ја ставам на душа.. но сепак се трудам да го избегнам со вежбање, слушање музика, пеење, гледање смешни и интересни клипови на интернет, мотивациски слики итн... Доколку не го правам тоа, ми се чини ќе умрам од стрес :sweat: :( ;) ;)
     
  13. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Јас од минатава недела до зимскиот распуст сум цело време под стрес! Од сега до 23.декември секоја недела или имам по една писмена или тест. Ќе пукнам...
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Овие денови сум под стрес. Не ми се прави ништо, само ми се спие, не ми се пишува со никој, ме фати мрза..имам уште неколку испити за давање и не ми се фаќа книга. Од друга страна ми е лошо ноќе, вчера имав чувство како да ми гори стомакот и срцето забрзано ми чука. Мислам правам работи што никогаш не сум ги правела до сега.

    Некој совет?
     
  15. bile-v

    bile-v Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Ах тој стрес :worried: Ние луѓето се стесуваме за едно,па тоа ќе помине,ќе дојде друго-па повторно стрес,на работа секој има стрес,домашни ситуации кои повторно носат стрес.... се додека не заприметите дека од тој проклет срес не почне да се рефлектира на здравјето-главоболки,вртоглавица,болки во желудникот,тахикардија или прескокнувања на срцето,исцрпеност,несоница,недостаток на енергија..... секако кај секој различни симптоми но сето тоа продуцирано од стрес.
    И јас во овој период од година и пол мислам дека толку стресови добив што не сум повеќе иста личност :( ми се јави некоја состојба на плашливост од се и сешто,да бидам сама дома,на секој појак звук се штрекнувам,срцето ми прескокнува од стравот и стресот,се чувствувам поизморено... Мора да се стави крај на ова,неможе повеќе вака,кога се работи за моето здравје мора да си го зачувам,сега ја разбирам онаа реченица дека кога човек е здрав има се,а кога е болен има само една желба-да оздрави. На никого не му е гајле ако си го фрламе здравјето стресувајќи се за едно или за друго,ако самите не се грижиме за себеси и да се трудиме да бидеме во хармонија.
    Јас сум малку поосетлива личност,се си доживувам емотивно,па затоа луѓето како мене,што велат докторите се си земате при срце,се повеќе подложни на стрес и на последиците од стресот. Пред неколку години кога одев кај психолог на разговори (жената е одличен психолог и многу бев задоволна од неа) ми рече дека стресот и стравот одат рака под рака,мораш да се ослободуваш од нив секојдневно и да не дозволиш да се таложат. Со вежбање на позитивно размислување,вежби за опуштање и длабоко дишење,свесност дека стресот не носи ништо добро туку само му штети на организмот,дружење со позитивни луѓе,шетање во природа сето тоа помага во ослободување од стресот.

    http://www.youtube.com/watch?v=ANguQY-hPXU

    еве едно добро видео како се избориле луѓето после периоди на стрес
     
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Секојдневно сум под стрес,имам слаб карактер и се си ставам надуша! На муабетот со позитивни луѓе,спортска активност и најубавоото - музика знаат да ме опуштат. :)
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Се трудам колку можам да бидам смирена.Прилично сум цврста и тоа ми помага да не се опседнувам со разноразни случувања.Кога трпението веќе ја надминува границата спас барам во прошетка,слушање музика,гледање филм...
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Последна година па и две можам да кажам дека стресот ми е мојот придружник секогаш е со мене,а зашто е тоа така тоа е веќе лична работа,но иако сум под стрес знам многу добро да се носам со него и да не му потклекнам,и би му порачал нешто,појак сум од тебе бе не ми можеш ништо :muscle:
     
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.986
    Допаѓања:
    8.754
    Пол:
    Женски
    Од тој стрес косата почна да ми паѓа :|
    Да ми каже некој нешто било што веднаш берам гајле.Едноставно таков ми е карактерот се’ си земам на срце.Дури ми се има случено и навечер неколку вечери по ред да не спијам :?:
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Стресот е тивкиот убиец, а се нервираме и доживуваме стрес за секакви ситуации.
    Мене од голем стрес, по смртта на татко ми, скоро ми паднаа заби, а за косата да не зборувам.