1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрес

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Физичка активност имам, вежбам секој ден и здрава храна внесувам, ама мислам дека и карантинов многу неубо ми влијаеше, никогаш во живот под ваков стрес не сум била.
     
  2. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Знам дека ова што ми се случува е од стрес од ситуацијата во која живееме веќе 5 месеци со короната. Не знам дали ќе прерасне во панични напади, ама се надевам дека ќе се изборам со состојбата во која се наоѓам. Повеќе месеци веќе не вежбам што многу влијае на расположението и хормоните што се излачуваат со физичка активност. Исто така пешачењето ми е сведено на минимум. Кога сум надвор , на тротоар, во парк, маркет, надвор ќ од дома осеќам немир и нелагодност. Како едвај да чекам да си одам. Се околу мене чуствувам како закана, го премислувам секој подег. Ситуацијата со короната скроз ме поремети, едноставно тешко ми е да ја прифатам реалноста. Тешко ми е да уживам во моментот и едвај чекам да дојде денот кога ова ќе заврши. Знам дека многу луѓе се чуствуваат исто како мене ама имав потреба да се искажам некаде. Освен со партнерот со никој друг не сум го споделила мојот проблем. Дека стресот од секојдневието во кое живееме ја надмина нормалната граница кај мене приметив кога пред некое време буквално три недели бев болна, лежев, омалаксана, без енергија, а сите параметри и испитувања што ги правев укажуваа на здрав организам. Па некако се убедив дека “ништо” не ми е. И се вратив некако во нормала, но кога сум под голем стрес кога имам интеракција со луѓе осеќам некоја здрвеност на вратот како да ме притиска нешто. Матичната ми препорачаа да пијам нешто на природна база за смирување. Ама сепак знам дека сама треба да расчистам во главата некои работи за да можам да продолжам да функционирам нормално.
     
    На Писана, Jana06, FreeToGo и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Немој оваа ситуација да ја сфаќаш толку лично, не си сама сите сме во ова заедно, гледај да се заштитиш себе си а со тоа и другите и живеј го животот колку можеш понормално. Јас би ти препорачала исхрана зеленчук овошје, салати, смутина има еден куп сезонски растенија. Ако немаш вежбано долго време сега ти е тешко а дополнително си исцрпена психички, почни со пешачење сама а уште подобро со партнерот, лесни вежби за истегнување на мускулите и телото. Најдиси некоја занимација што дополнително ќе те опушти. Јас на пример почнав со боење на боенка со дрвени бои. Интересно ми е и се опуштам. Најди рецепти за здрава исхрана и почни сама да готвиш . Гледај околу тебе да е средено и чисто. Твојата соба, спрат, катче што и да е да биде средено и убаво да мириса. Моја препорака што мене ми помогна магнезиум и Б6 секој ден заедно со сите овие работи. Најважно имај позитивна мисла и ќе имаш контрола врз себе си. :l:
     
    На Anie93 и MissDior им се допаѓа ова.
  4. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Пијам АД, но ме интересира дали има некое апче на природна база или нешто така што би ми помогнало моментално при стрес. Нешто како цигари, но да не се цигари.

    Да напоменам дека бедоксин ми е џабе. И 20 апчиња имам испијано наеднаш, па ништо.

    Се плашам да не се повредам некако при таков момент, а не знам како да си ги сменам мислите. Не сум јас.
     
    На FreeToGo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Me_Beatrix

    Me_Beatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Чај или капки од Валеријана се на природна база пробај со нив, и мене бедоксин не ми помагаше многу па ми ги препорачаа овие.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Фала многу! Дали има врска што пијам АД? Ако се разбираш...
     
  7. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    @poi не би требало да има нус појави со валеријаната , мислам тоа е билка има чај, капки,апчиња. Со капките мислам е најефикасно. Само немој да ја прекорачиш многу дозата оти ќе бидиш многу поспана и ќе тера само на спиење. Инаку ако имаш стрес пробај со магнезан неуро со В6 ама биди упорна барем 2-3 месеци и некоја физичка активност. Не мора кузнај какво вежбање. Доволно е пешачење или вежби за опуштање на телото. :l:
     
    На Me_Beatrix и poi им се допаѓа ова.
  8. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Фала многу на советите! :inlove:
     
    На Liu му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Imam mnogu stres vo sebe.. se se pojavi koga pocna koronata.. pocnav panicni napadi.. mojata anksioznist dobi sila.. pocnav da mislam na bolesti.. duri si naogam somptomi od site mozni bolesti na svetot.. se nadevam deka ke pomine brzoo ova se zatoa sto psibicki ne slomi skroz:(
     
    На Abracadaver му/ѝ се допаѓа ова.
  10. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Дали имаш некое хоби? Да пробаш да не мислиш на сето тоа. За жал ситуацијава кај голем процент луѓе создаде анксиозност, стрес, а кај многу и ги влоши веќе постоечките. Дали излегуваш периодов? Се движиш со луѓе? Ако имаш можност искористи ја. Не мора да е голема група, со еден до двајца излези во парк. Ќе позборувате. Ем времето побрзо ќе помине, ем нема да мислиш лошо. Мене погоре ми препорачаа и валеријана. Земи чај од аптека ако сакаш. И во крајна ситуација може да се посоветуваш со психолог, или евентуално матичен. Остани силна, се' ќе помине. :hug:
     
    На Unforgiven_girl и eliesaab им се допаѓа ова.
  11. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Momentalno se naogam vo germanija. Vo grad koj sto nikoho ne poznavam.. sama sum po 4 5 dena vo nedelata deka soprugot mi ima terenska rabota pocetnici sme seuste. Se trudam so valerijana se trudam so se sto e mozno. No se nadevam deka e samo period. Mislev imam problemi so srce se nervirav koga pulsot mi e visok pa sega se cudam zosto mi e ponizok. Svesna sum za moeto preteruvanje. Bolki vo raka leva bev kaj maticnata me naslusa so stetoskop nemas ni najjjjmalo poremetuvanje rece ne ti e do srceto nisto... krvni sliki site analizi mi izlegoa super preostanuva da ja cuknam glavata malce zatoa sto navistina na lugeto okolu sebe stanuvas dosadna :(:(:(
     
  12. yourfavoritegirl

    yourfavoritegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Пред да почнам да „филозофирам”, да ти кажам дека сум била на твое место и потполно те разбирам:hug: пред неколку години се борев со истиот страв, кој го надминав на следниот начин:

    Прв чекор - соочување со проблемот. Ти тоа го направи така што си свесна и си признаваш дека не е во ред толку да размислуваш само за најлошото.

    Следен чекор, јас секој ден си велев во главата: постојат луѓе кои со оптимизам оздравиле од најтешки болести. Некој би дал се’ за да биде во оваа состојба во која што сум јас денес. Зошто јас кога сум здрава права, да си мислам дека сум болна? Треба да бидам најблагодарна за мојата моментална здравствена состојба, има многу полоши работи од ова. Грижата сега нема да ми донесе никаков позитивен исход, само ќе ми направи полошо. Дури и да се случи нешто лошо, тогаш ќе му ја мислам, ќе барам решение. Не мора предвреме да си правам сценарија што би било кога би било. За се’ има решение.:)

    Овие мисли повторувај си ги, се надевам барем малку ќе ти помогнат. А симптомите кои ги осеќаш верувам дека се од психата. Немој ни да помислиш да пребаруваш на google!!! Излегувај почесто и во природа. Ќе биде подобро, сигурна сум:f:
     
    Последна измена: 23 август 2020
    На Unforgiven_girl, Elf и poi им се допаѓа ова.
  13. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Излегувај сама во природа, не мора со некој. Ако читаш книги земи некоја книга и излези во најблискиот парк. Не е ништо страшно, симптомите ти се од стресот психички. Се' се надминува. Добро ти рече членкава погоре, не пребарувај на google во никој случај. Ако има некои групи таму придружи се, па може ќе запознаеш некој. Најди си некоја работа. Не мора да е којзнае што. Колку да имаш занимација во времето дур си сама. Времето со сопругот користи го добро. И не заборавај: се' ќе помине, ќе биде подобро. Јас често си викам "можеш ти, нема ништо" и така си се мотивирам самата. Пробај и ти.
    Ако сакаш можеш да ми пишеш во секое време за разговор.
     
    На Unforgiven_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Se osekam kako vo bunar.
    Padnata od nebo....
    Nemam sili, mislam na 300gluposti!
    Nemam doverba vo nikoj, nikoj ne znae kako se osekam.
    Podepresivna ne sum bila od tinejdzer, moram decata da gi gledam moram da sum silna za niv, no stresot si go napravi svoeto...
    Znam deka e moment znam deka ke pomine,no macno mi e mnogu mi e macno!
    Sedam i solzite sami mi doagaat vo oci!
    Nemozam veke!
     
  15. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi znaci sovetot... mnogu sum srekna sto ima luge koi sto se izvlekle od problemot i ke go prebrodam moram za da mozam normalno da funkcioniram kako licnost.. fala mnogu:inlove:
     
    На yourfavoritegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu.. pisav poradi toa sto baram izlez sama no pisav i za toa sto sakam da ohrabram luge koj se borat so istiot problem deka koga razgovaram jas stanuvam se posvesna..
    Fala ti mnogu :l:
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Стрес ми е секој проживеан ден. Стрес ми прави секој збор што го кажувам во страв од кавга. Стрес ми претставува сето она што го премолчувам. Стресот е насекаде околу мене и не знам што да правам. Стресот ќе ме убие..Ќе ме убие сево ова што секој ден си го трпам и трупам, ќе ми се собере и ќе избие некаде.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Moj sover pod hitno najdi nacin sto ke te osloboduva od stresot.. od stresot doaga mn poloso posle. Da ne dade gospod jas od toj stres sega nemozam da se oporavam :(
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Willbeokay

    Willbeokay Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Здраво. Почнав на факултет но цело време сум под стрес. Кога гледам по колку страни земаме на час и колку се имам да учам почнувам да се тресам, не можам да јадам и ако јадам ми се повраќа. Кога ќе земам да учам се тресам и почнувам да плачам. Сакам да учам но од толку голем стрес не можам и да учам. Се чуствувам не способна и си се мразам самата себе. Помош што можам да направам? Да посетам психолог или не знам што би ми помогнало
     
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Нормално е нова ситуација во животот да предизвикува стрес.
    Мој совет, не оставај да ти се собира материјал за учење, учи си секој ден по малку. Фаќај белешки од предавањата, прави си свои концепти со примери.
    Верувам дека е привремена ситуација. Факултетските денови се едни од најубавите, уживај во нив. Не е ништо трагично дури и да паднеш на испит, секогаш ќе имаш и друга шанса :)