1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стрaв oд искaжувaње чувствa

Дискусија во 'Психологија' започната од Shnolkicka kiki, 6 август 2016.

  1. Дугокоси Швалер

    Дугокоси Швалер Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Машки
    Vremeto kaj i da ke ti pomogne. Koga ke ti se usijat zivcite za site pari i te kako ke go iskazuvas nezadovolstvoto pred drugite. Jas ja spomnav joga kako odlicen nacin da gi resime vnatresnite konklikti i diganje na samodoverba, razbirvanje na blokazite. Nikoj takanarecen psihijatar ne moze da ti pomogne. Tuku ako nemozes da mu kazes nesto na zefot drmi 2-3 casi alkoholce, ke mozes ;)
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
     
  3. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Во право си брат 100% и сега ќе се чудиме од кај сме со нервите ојдени.
     
  4. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Се сеќавам кога сакав да направам чекор напред во една врска, ќе почнев вербално да си ги искажувам чуствата, во обид емотивно да се врзам кон него, меѓутоа приметував од другата страна - сушење. Моабетот не ни одеше подалеку од моите изјави на љубов.
    Заклучокот е според мене дека машките не се емотивно поврзуваат преку моабети.
    Покажуваат колку се за тебе преку времето што го двојат за тебе и нивното однесување.
    Тоа е нивниот начин и тоа е ок.



    Не учеле од дома дека искажување на лутина, гнев и бес во јавност не е примерно, а од друга страна не потикнуваат со мотото "не биди репресивен, биди експресивен".
    Ако секој се искажува како што се осеќа, на начин како што сака да го искажува, каде отидовме.
    Имам впечотк дека сме израснати во контрадикторности и се губиме самите себе во тоа како се осеќаме и како е прифатливо да се однесуваме.
    Не е ни чудо што владее лицемерието.

    Мене лично ми се допаѓа концептот за асертивност. Социјално прифатливо однесување според кое се изразува мисла, емоција, спротиставен став на начин на кој го исполниш своето барање без да ги повредиш другите.
    Штета што ова не се изучува во школите, а е и те како екорисно посебно во работна средина. Трагичното е што си бил некогаш вреден и послушен ученик а на работа не знаеш да се заземеш за себе.
     
    На Shnolkicka kiki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Не е страв, дефинитивно, барем не во мојот случај.
    Може да биде некоа траума која ја има доживеано личноста на млади години... а сепак истата ја заржала својата чест и достоинство.Таквите луѓе тешко се вклопуваат во друштво, ама кога ќе бидат слободни во истото се најдобри и искрени пријатели, кои за жал ги искористуваат и самата личност тоне.
    Свесни се за ситуацијата во која се наоѓаат, ама тешко можат да распознаат личност на која би и се довериле и изразиле чувства.
    Решение пак за жал, тешко самите да го најдат, и ќе си тонат.
     
    На Dust и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Не дека имам страв, ама не искажувам чувства.
    Многу тешко ми оди тоа