Студени стапала и дланки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од velesanka, 1 декември 2009.

  1. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.576
    Допаѓања:
    2.449
    вака секогаш стапалата дланките и носот ми се студени, дали некој знае во што е проблемот и како би можел да се реши..
    ми имаат кажано дека е до цирукулацијата на крвта но не знам како да го решам овој проблем..
    позз
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    I mene mi se slucuva toa postojano. Eve i sega :roll: mi imaat preporacano pogolema fizicka aktivnost i problemot ke se resel :? no...Cestopati se tusiram so mnogu topla voda toa mi pomaga ;)
     
  3. majatri

    majatri Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    36
    Jas sum postojano so ladni race i noze nekogas duri nemozam da zaspijam od sto mi e ladno, a vo leto pa mi vrijat stapalata.
    Se raboti za slaba cirkulacija, nema sto da se pravi takov e organizmot. Jas vo leto si pomagam so toa sto gi mackam stapalata so razni razladuvacki gelovi ili kremi, a vo zima pomaga vezbanje ili bilo kakvi fizicki aktivnosti. :geek:
     
  4. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    168
    i mene , ama ne samo vo zima , sekogas :?
     
  5. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    И јас имам ваков проблем :? А дали може да бидат симптом на некое заболување, освен на слаба циркулација ? :?
     
  6. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    obicno na visokite luge mu se slucuva ova jas taka imam slusnato deka kaj niv cirkulacijata e poslaba :worried: i jas sum visoka i mene mi se slucuva istiot poblem.. a sto najmnogu me nervira nadvor malku da zaladi ama bas malku mene racete mi se liljakovi :( :? ;(
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Е тоа за високите луѓе...не сум знаела!Можеби!И јас сум висока и имам стварно ладни дланки,ама стапала никогаш,дури и да речам и во зима ми жежат.Мене ми помага кога ќе ги брцнам :lol: во потопла вода,ми се затоплуваат ама не ми трае долго ,по дваесетина минути пак ми се ладни.Сепак не ми смета,се навикнав само немој да треба да го почешам дечко ми,бррррр,ќе го замрзнам :lol:
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.187
    Пол:
    Женски
    Мене нонстоп ми се ладни рацете,стапалата дури и ми годи,лето,зима нонстоп,исто и мене ми имаат кажано дека можеби е од слаба циркулација на крвта,незнам,не сум била на доктор да се распрашам за тоа,а и цел живот ми е така и навикната сум.
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    eve i jas sum so ladni race i stapala..nisto strasno,slaba cirkulacija e toa..treba poveke dvizenje,vezbanje..bilo kakva fizicka aktivnost..megjutoa se zatopluvaat ama ne trae toa celo vreme..i dobro e topla voda..vikaat deka lugjeto so ladni race,stapala imaat i nizok pritisok..sto kaj mene e taka..i da visocka sum :D
     
  10. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    155
    Jas isto taka imam ladi race i noze :) No osven toa sto mi se ladni, nozeti t.e. stapalata 4esto mi se potat, dodeka pak racete edinstveno mi se topli dodeka spijam :) Sepak se tesam so ona sto go imam slusnato...deka onoj koj ima ladi race e dobar vo krevet :D Pozdrav
     
  11. lokum4e

    lokum4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    1
    хехе..и јас имам слушнато за ова :rofl: А и јас имам ладни раце и нозе постојано :D
     
  12. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Абе нема друга теорија освен дека ние сме ВАМПИРИ муахахха :))
    :lol: :lol: :lol: :devil:
     
  13. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    абе добри сме во кревет :lol: :$ и мене секогаш ми се многу ладни рацете и нозете, во лето убаво ми е и на другите им е си се ладат со моите раце али во зима е лошо :(
     
  14. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.330
    Допаѓања:
    5.844
    Јас сум висока и нозете пролет,лето,есен,зима ми се ладни дури и преку чорапи (некогаш)
    А за рацете не многу често а нозете и сега ги осеќам мраз ми се уште малку ќе ми фатат мразулци :lol: (се зафркавам)
     
  15. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.088
    Пол:
    Женски
    јас згора на тоа во зима ужасно многу ми се вцрвува носето :@ |(
    тоа ме нервира најмногу
     
  16. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Ова како за мене да е напишано :) Ретко кога ми се топли, особено стапалата, а еве и сега камен ми се. Секогаш, и во лето и во зима ми се ладни стапалата, а често и дланките. Имам слушнато дека било од слаба циркулација. А често ми се случува едното стапало или дланка да ми е топло, а другото ладно
     
  17. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    И јас спаѓам во оваа група. Зима-лето рацете камења :D добро не е баш за смеење ова ама... :^)
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.072
    Истиот проблем и јас го имам, лето зима стапалата и дланките ми се мраз, само кога спијам ми се топли, се обратив на лекар, тоа е до циркулацијата и јас имам многу низок притисок, сега чекам да видам што терапија ќе ми дадат :?:
     
  19. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Ах темава како моја е :) и јас сум секогаш ладна на рацете и нозете ако ми се топли а е зима тогаш или сум болна или ке се разболам ]:) Не сум била на лекар не ни планирам зошто ако беше некоја болест до сега ке умрев од ко памтам ми се вакви :rofl: немаме гајле девојки а па и + жешки во кревет биле тие со ладни раце и нозе ;) :rofl:
     
  20. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    темата е баш како за мене, надвор 40 степени и јас со чорапи седам и тоа повеќе ми се ладни нозете отколку рацето, било од недоволна циркулација на крвта така ми кажаа мене, повеќе да сум ги масирала стапалата... ама јас никогаш не го правам тоа и така цело време ми се ладни :D дури и кога чорапи носам макар и гофи :D :D