1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студени стапала и дланки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од velesanka, 1 декември 2009.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.517
  Допаѓања:
  2.422
  вака секогаш стапалата дланките и носот ми се студени, дали некој знае во што е проблемот и како би можел да се реши..
  ми имаат кажано дека е до цирукулацијата на крвта но не знам како да го решам овој проблем..
  позз
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  I mene mi se slucuva toa postojano. Eve i sega :roll: mi imaat preporacano pogolema fizicka aktivnost i problemot ke se resel :? no...Cestopati se tusiram so mnogu topla voda toa mi pomaga ;)
   
 3. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Jas sum postojano so ladni race i noze nekogas duri nemozam da zaspijam od sto mi e ladno, a vo leto pa mi vrijat stapalata.
  Se raboti za slaba cirkulacija, nema sto da se pravi takov e organizmot. Jas vo leto si pomagam so toa sto gi mackam stapalata so razni razladuvacki gelovi ili kremi, a vo zima pomaga vezbanje ili bilo kakvi fizicki aktivnosti. :geek:
   
 4. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  165
  i mene , ama ne samo vo zima , sekogas :?
   
 5. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  И јас имам ваков проблем :? А дали може да бидат симптом на некое заболување, освен на слаба циркулација ? :?
   
 6. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  2
  obicno na visokite luge mu se slucuva ova jas taka imam slusnato deka kaj niv cirkulacijata e poslaba :worried: i jas sum visoka i mene mi se slucuva istiot poblem.. a sto najmnogu me nervira nadvor malku da zaladi ama bas malku mene racete mi se liljakovi :( :? ;(
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Е тоа за високите луѓе...не сум знаела!Можеби!И јас сум висока и имам стварно ладни дланки,ама стапала никогаш,дури и да речам и во зима ми жежат.Мене ми помага кога ќе ги брцнам :lol: во потопла вода,ми се затоплуваат ама не ми трае долго ,по дваесетина минути пак ми се ладни.Сепак не ми смета,се навикнав само немој да треба да го почешам дечко ми,бррррр,ќе го замрзнам :lol:
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мене нонстоп ми се ладни рацете,стапалата дури и ми годи,лето,зима нонстоп,исто и мене ми имаат кажано дека можеби е од слаба циркулација на крвта,незнам,не сум била на доктор да се распрашам за тоа,а и цел живот ми е така и навикната сум.
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  eve i jas sum so ladni race i stapala..nisto strasno,slaba cirkulacija e toa..treba poveke dvizenje,vezbanje..bilo kakva fizicka aktivnost..megjutoa se zatopluvaat ama ne trae toa celo vreme..i dobro e topla voda..vikaat deka lugjeto so ladni race,stapala imaat i nizok pritisok..sto kaj mene e taka..i da visocka sum :D
   
 10. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  142
  Jas isto taka imam ladi race i noze :) No osven toa sto mi se ladni, nozeti t.e. stapalata 4esto mi se potat, dodeka pak racete edinstveno mi se topli dodeka spijam :) Sepak se tesam so ona sto go imam slusnato...deka onoj koj ima ladi race e dobar vo krevet :D Pozdrav
   
 11. lokum4e

  lokum4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  1
  хехе..и јас имам слушнато за ова :rofl: А и јас имам ладни раце и нозе постојано :D
   
 12. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Абе нема друга теорија освен дека ние сме ВАМПИРИ муахахха :))
  :lol: :lol: :lol: :devil:
   
 13. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  абе добри сме во кревет :lol: :$ и мене секогаш ми се многу ладни рацете и нозете, во лето убаво ми е и на другите им е си се ладат со моите раце али во зима е лошо :(
   
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  Јас сум висока и нозете пролет,лето,есен,зима ми се ладни дури и преку чорапи (некогаш)
  А за рацете не многу често а нозете и сега ги осеќам мраз ми се уште малку ќе ми фатат мразулци :lol: (се зафркавам)
   
 15. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  јас згора на тоа во зима ужасно многу ми се вцрвува носето :@ |(
  тоа ме нервира најмногу
   
 16. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Ова како за мене да е напишано :) Ретко кога ми се топли, особено стапалата, а еве и сега камен ми се. Секогаш, и во лето и во зима ми се ладни стапалата, а често и дланките. Имам слушнато дека било од слаба циркулација. А често ми се случува едното стапало или дланка да ми е топло, а другото ладно
   
 17. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  И јас спаѓам во оваа група. Зима-лето рацете камења :D добро не е баш за смеење ова ама... :^)
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Истиот проблем и јас го имам, лето зима стапалата и дланките ми се мраз, само кога спијам ми се топли, се обратив на лекар, тоа е до циркулацијата и јас имам многу низок притисок, сега чекам да видам што терапија ќе ми дадат :?:
   
 19. Frosin4e

  Frosin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски
  Ах темава како моја е :) и јас сум секогаш ладна на рацете и нозете ако ми се топли а е зима тогаш или сум болна или ке се разболам ]:) Не сум била на лекар не ни планирам зошто ако беше некоја болест до сега ке умрев од ко памтам ми се вакви :rofl: немаме гајле девојки а па и + жешки во кревет биле тие со ладни раце и нозе ;) :rofl:
   
 20. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  темата е баш како за мене, надвор 40 степени и јас со чорапи седам и тоа повеќе ми се ладни нозете отколку рацето, било од недоволна циркулација на крвта така ми кажаа мене, повеќе да сум ги масирала стапалата... ама јас никогаш не го правам тоа и така цело време ми се ладни :D дури и кога чорапи носам макар и гофи :D :D