1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студени стапала и дланки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од velesanka, 1 декември 2009.

  1. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Сега моментално ми се мраз оти ме мрзи да станам и да се облечам :D
     
  2. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    и мене рацете и стапалата ми се секогаш ладни,а дечко ми па ко ќумбе е :) на лето ја го ладам а на зима тој ме топли :)
     
  3. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    и ова исто ми е а јас па мислев едниствена "Замрзната сум :P " :rofl:
     
  4. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    а најсмешно ми е тоа што малку да залади и одма мене носето камче ми е :) дечко ми само ми се смее :)
     
  5. gulabica

    gulabica Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    И јас ке ви се придружам во кланот на ладни нозе и раце.И јас сум замрзната лето зима и знам цело лето да го поминам со чорапи на нозете.А и многу пати ми се случувало кога случајно мојата рака или дел од раката ке допри нечија друга (туѓа)обично на свадба или во некоја гужва и следи коментарот леле па ти колку си била ладна.Некогаш се замислувам да не не е нешто во ред со мене али некогаш и не ми е гајле.Вереникот ми е како кварцна така да ми прија неговата топлина.Не имало многу ладнички.
     
  6. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    и јас имам ладни раце и нозе...дури рацете може да ми бидат жива вода испотени а сепак ладни,малку повеќе поработив на тоа и дознав дека проблемот е во периферна циркулација баш таа која е на рацете и нозете.и доколку се вежбаат и се работе со нив тој проблем може да исчезне ама јас тоа го имам уште од мала така да тешко поминува.
     
  7. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Јас секогаш имам студени стапала.Чорапи нема шанса да ми помогнат особено во зима. :lol:
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Девојки не се секирајте... не сте слушнале оти велат дека ако имате ладни раце и нозе љубовта ќе ви биде топла? :D
    Постарите кај мене така велат, оти и јас нон стоп сум со ладни дланки и стапала, нема врска дали е зима или лето... проблемот е во периферната циркулација, а тој што напишал дека се јавува кај високите луѓе - нема врска тоа со висината. Траен лек нема, но движете се повеќе, правете купки за нозе со морска сол, масажи, а освен тоа - да си најдете некој што ќе ве грее во ладните зимски ноќи ;)
     
  9. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344

    се согласувам со тебе
     
  10. ecen4e

    ecen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    :D :D :D И мене ова ми се случува секогаш рацете и нозете ми се камен ладни :D дури и надвор да е 40 степени :D Ми рекоја дека е поради не добра циркулација на крвта :D лек не знам :D ама исто така ми рекоја дека тие што имаат студени стапала и дланки се мн добри во кревет :D
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Имам многу студени дланки и стапала.
    Дури и со зголемена физичка активност не сум почувствувала подобрување.
    Не ми е некој особен проблем, сепак знам дека има врска со циркулацијата.
    Единствено овој гел од Бјути Шоп го открив сосем случајно, јас го купив за намалување на отоци и уморни стапала, ама испадна дека го загрева местото, така што за студени стапала е супер.
    Цената е пристапна.
    За дланките уште не сум нашла решение. Зимно време дури и со два пара ракавици, се' уште ми се мраз ледени.
    [​IMG]
     
  12. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    и јас се среќавам со истиот проблем , и мене рацете речиси секогаш ми се ладни. Но имам слушнато дека на оние луѓе кои им се ладни рацете се подобри во кревет :$ за разлика од останатите... :D :D :D
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Летно време мене не ми се ладни ни раце ни стопала, али зимно и раце и нозе.. Ај рацете не до толку, али нозете мраз.. И неможам никогаш да заспијам со ладни нозе, мора да ми се топли за да фатам сон :D

    Еве за сите кои имаат ладни нозе што да прават, и јас го правам истото =)
    - Пред спиење, или кога и да сакате, ке ги измиете со топла вода нозете, ако сакате и држете ги у топла вода, само да се згрејат убаво, и после одма лупнете чорапи одозгора, и под кебе одма, а и немора..
    Така јас правам и ми се задржува топлината и супер ми е :))

    позз до сите
     
  14. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Зимо-лето радни дланки и стапала.Еве сега носам два пара чорапи и +паупчи и пак ми се мраз :o
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Слаба циркулација...најчесто тие девојки кои имаат ладни раце и стапала имаат и целулит.
    И јас не можам да заспијам со ладни нозе,спијам со чорапи кои во текот на ноќта во сон ги соблекувам или пред спиење си ги топлам со фен.
    А да не разговараме кога има снег.Па термо чорапи да облечам,мини термофори во чизмите да ставам,пак ќе ми бидат мраз.Голем проблем ми е,некогаш дури и ми се плаче од што ми студат,а колку гадно изгледаат така,модро со нијанси на розево на делови...мерак.
     
  16. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Леле,навистина не сум знаела ;( цццццц
     
  17. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    :D и јас од кога знам за мене рацете ми се КОЧАН ЛАДНИ...да сигурно е слаба циркулација.
    јас имам отидено на лекар и не ми рекоа нисто посебно,само докторката ми рече дека обично на многу нерворзните луѓе така демек им биле рацете и нозете цело време ладни :P
     
  18. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем. Откако знам за себе рацете и нозете постојано ми се ладни мраз :D Зима лете исто е :lol:
     
  19. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    и мене ми се ладни рацете зимно летно време и тоа повеќе на десната страна, па испитав комплетна крвна слика и до сега подобра не ми била, па ми рекоа дека требало да се консултирам со невролог да видат нешто да не нема доток на крв по тоа страна и циркулацијата да ја видат
    п.с иначе тоа со целулитот и ладните дланки и стапала нема врска, јас цел живот сум измзрната а немам целулит ниту малку ;)
     
  20. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Најлогично е да е до слаба циркулација. И јас патам од истово-ладни дланки и ладни стапала облеани со ладна пот. Најгрозно нешто. Не ми текнало да се консултирам со невролог и да испитувам циркулација. Крвта ми е добра, скоро ја испитував и немам никакви проблеми.