1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студени стапала и дланки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од velesanka, 1 декември 2009.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас се консултирав и со кардиолог, ми рече дека луѓето се едноставно такви, бидејќи се стегнати и закочени им е слаба цирулацијата, тоа не се лечи, но може да изчезне со тек на време, мене ми препорача да вежбам јога, па ќе се запишам кај и да е па ќе ви пренесам резултати :P
     
  2. isplasena

    isplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    i jas go imam istiot problem i toa e zabluda deka so topla voda se resava problemot nema vrska samo ke se vcrvi mestoto i zabluda e deka samo kaj visokite luge se pojavuva.ne e nisto strasno jaa napraiv ispituvanje i mi gi snimaa na dupler venite i mi kazaa deka imam takvi tesni veni i mi dadoa edna mast i sea sum ok.pozdrav do site i ne se plasete otidete na doktor ke vi dadat soodveten lek i za 2 meseci se ke se resi pozdrav.
     
  3. isplasena

    isplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    a toa deka tie sto go imaat ovoj problem imaat celulit e sosema netocno vi garantiram ja ne pametam nekogas vo zivotot da sum imala celulit
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ти може само да си исклучок кој го потврдува правилото.
    Јас го имам осетено на своја кожа,многу кои ги познавам ги имаат двата проблеми,доктор ми има кажано и имам прочитано...па сега ти види...

    И друго,користи опција редактирај ако сакаш да го дополниш мислењето и пишувај на кирилица...правила на форумот.Благодарам.
     
  5. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Литл не е баш така и јас имам многу ладни стапала и дланки па никогаш до сега не сум имала целулит. Или ми се појави малку во зимо,ама летото исчезнува :^)
     
  6. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    и јас истото го пишав погоре дека имам студени дланки и стапала, а анемам целулитет, многу малку на едната ногу и тоа само кога ќе се стиснам, така да тоа е секаде различно
    а иначе упте неможам да најдам лек за ова, слушнав дека бил добар лек за пиење, мајка ми сега ми го направи ама треба да отстои 30сети дена, па затоа неможам да ви кажам резултати
    рецептот 25 зрнца крмос во пола литар ракија се пие навечер и наутро по една лажица
     
  7. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    И јас исто, само што кај мене устата ми се прави сина џигер
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Висината нема врска, јас сум метро и желба за растење па... никаква циркулација немам.
    Докоторт ми рече да се преселам негде на екваторот :D
     
  9. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    И јас го имам овој проблем и многу ме нервира.Се снаоѓам некако за да ги стоплам,али некое потрајно решение неможам да најдам.Понекогаш и во лето кога е топло,дланките и стапалата ми се ладни камен,а па за во зима ич да не зборувам.Многу тешко ги стоплувам,а многу брзо ми се изладуваат.Понекогаш ми се изладува само едната дланка,најверојатно таа што е поизложена на студ,а другата има некоја поднослива температура и невозможно е да ги изедначам. :)

    Јасно ми е дека е од слаба циркулација,зашто после некоја физичка активност веднаш ми се стоплуваат.Само штета што не е секогаш возможно да се стоплам на тој начин.Уствари можно е,ама така има ризик да ме сметаат за мрдната. :D
     
  10. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    И мене секогаш ми студи на даланки и стапала, а во зима секогаш премрзната сум бидејќи ако ти студи во рацете и нозете, секаде ти студи. Решение најдено немам и не верувам да најдам, освен да живеам некаде по тропскиве краишта или Еквадор, како што прочитав во предлогот од докторот на колешката погоре :D :*
     
  11. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    истот проблем и јас го имам дури и во лето исто така сум ниска а кажано ми е дека се работи за хормони. а како да го решам проблемот никој не ми кажал само во зима со волнени папучи и термо чорапи а во лето рацете и нозете на сонце ги греам и нормално повеќе се движам, колку толку полесно е.
     
  12. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Сакав да прашам дели некој ја користи кремата од орифлејм за затоплување на стапалата и колку помага? :^)
     
  13. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Хмм јас не сум толку висока а мене рацете ми се секогаш бетер од фрижидер :D ... Имаме слаба циркулација тоа е :| несе секирајте едноставно што ни е ладно ништо повеќе... Јас одев и на кожни доктори и ништо посебно не ми кажаа ми даваа креми ама ништо не помага :worried:
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Мене кардиолог ми кажа дека тоа не е недоволна циркулација, тоа е таков начин на живот. Постојат такви луѓе и крај. :) Јас сум една од тие луѓе.
    Вака ми кажа да се преселам некаде на Екваторот :) , таквите луѓе по природа се стегнати, со низок притисок, живчни, многу чувствителни и се зимаат при срце. Е од таму доаѓа тој проблем со ладните стапала и дланки.
    За разбивање на тој проблем помага некои физички активности кои што ќе придонесат за ослободување на немирот и таа стегнатост на личноста, вежби за релаксација во топли затворени простории, на пример јога, пилатес, пливање :)
    Јас се запишав на пилатес и се чувствувам многу подобро, не ми се затоплија стапалата и дланките ама не сум толку напната и стегната како порано ;) подобрен ми е начинот на живот како и целотот секојдневие ;)
     
    На girl1985, velesanka, al-vik и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Mims-89 колку се пронајдов во горенапишаното, посебно со нискиот притисок и ставање се и сешто при срце :lol:
    Значи пилатес му е мајката ;)
    Исто така, имам забележано дека прошетки ми помагаат и за кратко време нозете ми се загреваат.
     
  16. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Јас пак овде НЕ се пронаоѓам :P
     
  17. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Рацете не толку, ама стапалата секогач ми се премрзнати, мислам дека заради тоа не можам целулитиштево грдо да го тргнам :sweat: . Иначе помага колку толку да ги кренете нозете на ѕид и така 5 мин да седите, ама ова секој ден.
    И носето стало ми е смрзнато. Ај ако знае некој чаре барем за носето нека каже:( :$
     
  18. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    И јас припаѓам овде ! Прашав еден доктор ми рече слаба циркулација и тие што имааат ладни раце,нозе имаат топло срце . :) Јас навикнав рацете да ми се ладни и кога ми се топли се нервирам :lol:
     
  19. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    И мене рацете и нозете ми се нон-стоп ладни .Татко ми ми вика немаш цирулација |(
     
  20. tamy

    tamy Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    3
    Истиот проблем го имам и јас...Носот,стапалата и дланките ми се ко божем од фрижидер ги имам извадено...Јас имам слушнато дека е поради слаба циркулација на крвта..Пролет,лето,есен зима секогаш се ладни ... Баш пред два дена мислам дека беше прстите на раката ми беа како на мртовец,скаменети и пожолтени,ги масирав и почнаа да се враќаат у нормала шо значи дека е до слаба циркулација ...