1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студени стапала и дланки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од velesanka, 1 декември 2009.

  1. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Стапалата, дланките и носот ми се постојано ладни. Независно дали е лето или зима. Веќе сум навикната и дури заборавам дека имам ваков проблем. А тоа дека слаба циркулација имаат повисоките луѓе немам слушнато до сега. Јас на пример за моја возраст не сум баш нешто висока. Има многу повисоки од мене, а го немаат конкретниов проблем.
     
  2. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    слаба циркулација точно бев и на лекар ми потврди дека е тоа ..исто така од слаба циркулација може да чуствувате и вртоглавици..ми даде билобил форте за циркулација помагале многу и физичка активност исто...јас не ги купив ама палнирам да ги испробам ...досега практикувам кога се бањам наизменично си пуштам ладна вода потоа топла врела ...непријатно е ама помага топло ладно за циркулација..кога ќе завршам со туширањето осеќам дури вените ми се прошируваат едно 15 мин како да ми се испакнати значи има ефект и тоа
     
  3. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Мене стапалата и на +40 ми се студени. Дланките зимно време претежно само, али стапалата скоро секогаш. Еве и сега ми се ко мраз :D, али што да правам, слаба циркулација ...
     
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    И јас имам слаба циркулација, тоа од татко ми сум го наследила. И во лето на горештиниве имам ладни раце, се сунчам, се пржам на сонце, ама затоа рацете камен ладни. А за во зима да не зборам.......Никако да се стоплам. Колку и да сум уморна и да ми се спие, додека не ми се стоплат прстите на нозете, нема теорија да заспијам. А ептен тешко се топлат :doh:
     
  5. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    мене зимо лето нозите и раците ми се кочан.па затоа зимно време си спијам со чорапи :D кажете ако има некој лек :)
     
  6. nicol

    nicol Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    139
    јас си ги премрзнав едно зимо и од тогаш зимно време мака мачам со нозете, пијам Гинко Макс за циркулација и обавезно носам волнени чорапи оние купечките не од вие што се плетени оти ако носам обични чарапи ми се потат нозете и после ми се мраз и ми помодруваат и ми отекуваат и оди мрдни тогаш аууу леле леле сега кога ке ми текне што ме чека :(
     
  7. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    И јас го имам овој проблем. Лете зиме.. нон стоп ми се ладни и раце и нозе. Посебно во зима рацете ми помодруваат и многу ми се суши кожата. :( Кажувајте некој лек...
     
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ако пушите откажете ги цигарите( оти толку е лесно нели |( ) ама мене тоа ми го имаат дадено како совет. Инаку и јас си спијам со чорапчиња и чат пат знам да си седнам на рацете за да ги стоплам.
     
  9. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    На сред лето ја по дома со чорапи си шетам :D а за во зимо муабет да не праиме...мраз студени. Цело зимо си го поминувам со рацете над огинот |(
     
  10. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Со дланките не толку често ама стапалата секогаш ми се грч, и во лето и во зима, и со чорапи и без чорапи. Сум се консултирала со други со ваков проблем - да го наречам, и викаат немало некој лек. А и мене лично не ми е некој проблем страшен тоа, си се навикнав.
    Инаку имам чуено демек луѓето со ладни стапала и раце биле добри во кревет. :lol:
     
  11. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    97
    недоволна циркулација се вика нашиов проблем . неспортување неактивни физички алкохол цигари нездрава исхрана ете тоа ти се причинители . лекот е во промена на начинот на живот . се се може кога се сака или кога треба
     
  12. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    јас имам студени дланки..значи имам топло срцее :wasntme: :lol:
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    имам студени дланки и стапала откако знам за себе(мразам ладно)
    тоа е лоша циркулација, и последица на тоа е лоша меморија(и заборавање)
    чаре-физичка активност, и секако топли напитоци :)
     
  14. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Јас имам многу слаба циркулација и рацете и нозете секогаш ми се мраз.На сред лето може да си ставам чорапи :x Дали знаете некоја маст или крема,што било за загревање на телото бидејки си имам голем проблем од ова нешто така наречено слаба циркулација.
     
  15. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    од кога знам за мене..стапалата и рацете ми се ладни :(
     
  16. PlavAngel

    PlavAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Здраво и јас го имам истиот проблем ладни нозе а за дланките да не зборувам ..еве сега штом се залади почнаа да ми побелуваат од ладно ги тријам па помодруваат и на крај си ја вракаат боја.Колу само да ве информирам станува збор за болест која се нарекува СИНДРОМ НА РЕНО која е всушност проблем со периферната церкулација ...и која најчесто се јавува кај жени помегу 17-34 год.Колку што јас имам читано претставува хронична болест на циркулацијата која со тек на времето може многу да напредува.Јас еве 2 зима ми се јавуваат тие симптоми ..првото зимо не се замарав толку бидејки не бев информирана..потоа бев на лекар (на невролог) ми испитуваа осетливост на периферните нерви и на крај рекоа дека е Синдром на Рено...после тие испитуванја почна летото и симптомите ги снема,така и јас престанав со моите испитуванја ,но ете сега пак се плашам 2 дена како е многу ладно на мене симптомите ми се јавиа и сум решена до крај да го истерам ова иако викаат дека нема лек ако дознаам несто ке писам писете и вие ..позз
     
  17. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    За разлика од повеќето кои сте пишале мене напротив рацете ми се нон-стоп топли. Значи бус ладно надвор, се смрзнувам али рацете ми се топли. И баш знам секоја зима другарките се топлат од мене, се расправаат која до мене да биде бидејќи како радијатор сум била. :D Топлина ширам.
     
  18. Bunny05

    Bunny05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    124
    Od koga znam za sebe imam ladni race,nozi i nose.I na sred leto za po doma obavezno corapcinja,doma mi se cudat na +40 corapi..toa e,nedovolna cirkulacija,ama kako vikat ladni race-toplo srce :rofl:
     
  19. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Ич не е убо ова со ладните стапала, ама нажалост се случува кај мене. Постојано нозете камен, рацете побетер. Премногу е грдо во зима, а за лето не правам муабет оти се трпи некако. Ама во зима :x
    Во последно време слушам и брат ми се жали оти ладни му биле нозете стално. Бреееј што фамилија ќе бевме. Како оние каменковците што беа во цртанине |(
     
  20. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    вицко маст...загрева..има и други такви масти кои загреваат,но мирисаат многу