1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Субфебрилна температура

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од AnjaF, 14 февруари 2010.

  1. AnjaF

    AnjaF Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Веке подолго време ме мачи ваков вид на температура која неможам да откријам од што е ......................
    започна со кивање . хепрес . треска , течење нос ...класична настинка , потоа се спушти на плуќа , па лежев на пулмологија 2 недели , ме испуштија со уредни наоди (плукни ) но температурата сеуште беше присутна , ме препратија на инфективно , од таму ми правеја испитувања на крвта , мокрача итн итн и установија дека се е во ред и дека немам веќе ништо што да барам кај нив ..........................
    Од тогаш поминаа веке 2 недели јас имам сеуште температура 37.1-37-5
    кога е температурата 37.1 се чуствувам нормано , но веке со 37.2 се чуствувам доста лошо , омалаксано ......со болки во коските
    дали некој имал сличен проблем и може да ми помогне или да ме посочи ?
     
  2. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    се нарекува ревматоиден артритис што сугерирана зафаќање на зглобовите всушност тоа е системска болест и се одликува со воспаление на сврзното ткиво . Главниот знак се воспалителни промени на зглобовите кои се највидливи па по тоа го добила името .Болеста почнува со општи симптоми како снеможеност субфебрилна температура намален апетит многу поретко нагло со висока температура . Една од клиничките манифестации кои се појавуваат пред да се појави артритот е утринска вкочанетост значи пациентот се буди но дава податок дека зглобовите му се олабавуваат по извесно време од будењето . После следуваат клинички обележителните знаци како зглобна болка и зглобен оток .Зглобниот оток се јавува на малите зглобови најчесто и овие отоци се симетрични .Можна е мускулна атрофија околу отечениот зглоб крепитации или крцкања температура на местото на отечениот зглоб . Терапијата е мултипла најчесто се препишува аналгетици кортикостероиди како и нестероидни антиинфламаторни лекови . Колку самата болест би спречила забременување не знам но со внесот на овие лекови мора консултација со лекар околу забременувањето .Болеста е бавнопрогредирачка иако познаваме случаи кои одлично ја контролираат па дури поминуваат и периоди без терапијата .Терапијата се дава заради контрола а не заради лечење бидејќи и самиот причинител е мултифакториелен и сега за сега е некомплетно познат
     
  3. zelen

    zelen Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Veke podolgo vreme imam subferbilna temperatura .... prviot pat ja pocustvuvav pred edno 4 meseci ,pocustvuvav zestina po celo telo ,omalaksanost ,vrtoglavici nemozev da funkcioniram kako sto treba ... prvin ne se zamarav okolu toa deka imam nekoja mala pokacena temperatura ama kako pominuvaa denovi taa pocna da me iscrpuva ... preku den tem mi bese 37-4 , 37-2 ,37-1 ... navecer se normalizira 36-6 ama vo tekot na nokta imav obilno potenje moze da se desi 3 pati da se razbudam od spienje celiot ziva voda ... posle nedela dena pocnav da pravam ispituvanja .. CRP dobro ,BRIS od grlo i nos- NEGATIVEN ,AST i ALT na crn drob neznacitelno pokaceni so selimarin za kratko gi staviv vo normala ,pravev eho na stomak se UREDNO ,TBC-Tuberkoloza NEGATIVNO ,Bruceloza - NEGATIVNO ,Sida - NEGATIVNO ,Hepatiti - NEGATIVNO ,Manu test - NEGATIVNO ,Snimka na pluka-DOBRA , Urino kultura - NEGATIVNO ,Imunologija za antitela - NEGATIVNO ,Spermo kultura - UREDNA ....

    Legionella pneumophoila IgG = NEGATIVNO
    Mycoplasma pneumoniae IgG = NEGATIVNO
    Coxiella burnetii IgG = NEGATIVNO
    Adeno virus IgG = NEGATIVNO
    Chlamydia pneumoniae IgG = NEGATIVNO
    Respiratoren sinciciski virus IgG = NEGATIVNO
    Influezna A IgG = NEGATIVNO
    Influezna B IgG = NEGATIVNO
    Parainfluezna 1,2,3 serogrupi IgG = NEGATIVNO
    Legionella pneumophila IgM = NEGATIVNO
    Mucoplasma pneumoniae IgM = NEGATIVNO
    Coxiella burnetii IgM = NEGATIVNO
    Clamydia pneumoniae IgM = NEGATIVNO
    Adeno virus IgM = NEGATIVNO
    Respiratoren sinciciski virus IgM = NEGATIVNO
    Influenza A IgM = NEGATIVNO
    Influenza B IgM = NEGATIVNO
    Parainfluenza 1,2,3 serogrupi IgM = NEGATIVNO
    Leismania = NEGATIVNO
    Pravev ispituvanje i na reumatologija i tamu bese NEGATIVNO
    Po 15 dnevno maltretiranje od vrata na vrata pocnav da osekam bolki vo vilicata ,predelot na celoto i nosot ,pocna da mi se sliva zelenozoltenikav sekret i napraviv i snimka na sinusi samo toa bese POZITIVNO ,se gledase na snimkata deka sinusite mi se aktivirale ... Mi dadoa da piam antiobotik ,gelomitorl i da pravam inhalacija ... Po dve nedeli terapija tem mi se povlece sinusite mi se sredia ... Se bese dobro edno mesec dena ....Za vikend rabotev nesto na kolata nadvor bese dosta ladno ,znaci sabajleto koga ispadnav od 10h do vecerta do 21h ne se pribrav ,malce me navrna dozd-sneg .. Po nekolku dena osetiv groznica mi bese ladno se napiv eden paracetamol malce da me stopli i se vrativ vo normala no za kratko ,naredniot den pocnav pak da osekam toplina po celoto telo ,da se prepotuvam ,osekam treska-ladno ke pustam parno vo kola za da se stoplam i odma pocnuvam da se potam .... Navecer koga ke legnam da spiam mislam deka teloto mi gori kaj sto me dopira kebeto ,ako spiam na grb isto taka osekam nekoja zestina po celiot grb ,varatot i glavata ... Preku den tem isto taka znae da mi varira 37-1 37-2 37-4 navecer mi e normalna tem ama pak so potenje preku nokta ,koga ke stanam od spienje tem mi e 36-4 36-6 znaci normalna .... Celiot sum iscrpen ,me bolat race-noze ,imam vrtoglavica ,me boli glavata ,osekam bolki vo gluzdovite , ponekogas imam tesko disenje pravev isto taka krvna slika nema bakterii infekcii CRP e dobro samo limfocitite mi se namaleni mi rekoa deka ima nekoj virus-nastinka i imunitetot mi e namalen .... Jas pak se plasam da ne ima nekoja druga pricina osven nastinka-virus sto ja nemam otkrieno zatoa i resiv da pisam ... Bev na pregled kaj 4ri doktori specijalisti i site vikaat deka nema nisto ,deka se e od nastinka ili pak na nervna baza ,gi prasav i za leukemija i toa go isklucija kako mozen pricinitel za ovaa temperatura mi vikaat deka nema nesto sto pokazuva na krvnata slika za leukemija ..Poveke ne znam sto da ispitam 15 dena se maltretiram so tem,mi ostana uste tumor markeri da napravam ... Ako znae nekoj nesto za ovaa temperatura ili imal slicen problem i go resil na nekoj nacin neka pise .... Pozz

    [mod-kirilica:2pa20hog][/mod-kirilica:2pa20hog]
     
    На Ace888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lucia22

    lucia22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Убаво што што се имаш проверено ама крај немаат сите тие работи и човек незнае што веќе да прави. И јас го имам проблемов неколку дена се ми е чудно и а пред 2 недели имав стрептокока на грло и нос. Па ке видам што ке правам :whew:

    Сега видов од 2012 е постов.....и сега во 2018 каква ти е ситуацијава?
     
    Последна измена од модератор: 13 септември 2018
  5. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    И јас имам субфебрилна температура која се движи од 37.0 до 37-5, и трае веќе две години, имам испитано све што ми кажале, од автоимуни заболувања, реуматологија, бактерии, CRP, проширени лабаратории, срце комплет, тероидни хормони, веќе не ми ни текнува што све имам испитано, и на имунологија ме пратија кај поголеми стручнаци, и сеуште дигаат раменици незнаат до што може да биде, викаат резултатите сите се во ред, немало што друго да биде... Иначе температурата мислам дека не ми смета да ми прави потешкотии. Немам болки нигде.
    Едноставно што имам но мислам дека е уште пред температурата е забрзан пулс кој се движи и до 160... И задушување брзо заморување... Затоа и испитував срце испадна све океј... Ми дадоа едни таблети да пијам Верапамил 80 мг, но не осеќам некое подобрување од нив... Некој ми викаат демек пулсот работел побрзо од температурата, или пак температурата е од брзиот пулс... Ако некој имал нешто слично нека пише, вака од мака на мака побрзо ќе дознае човек што е одколку по лекари... Дефинитвно не се замараат што може да ти биде, само те праќаат од врата на врата и превртуваат очи демек све е океј незнам веќе што, оди ваму оди таму да видиш мислење и пак во круг едно исто... За жал, субфебрилна температура тешко се дознава од што е, колку и некој да вика можно е да ти е нормална самиот организам да ти ја поднесува таа температура, мене не ми изгледа дека е нормална, бидејќи се знае границата на нормалната температура, неможе 37-5 да биде нормална температура...
    Поздрав дечки, ви посакувам сите што имате проблем да го решите најбрзо со господ напред... И ако имате некакви информации пишете споделете искуство...
     
  6. rikimiki

    rikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    381
    Sto bidna? Se resi li problemot? Isto i jas sum so vakva temp eden mesec, pa i bremena sum neznam veke kaj da teram
     
  7. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Три недели имам тт, не знаете што ми е, на снимката нема нешто конкретно црп високо, пукнав веќе не знам што да прам