1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  35
  И во др тема напишав дека имам сува коса, но тука споделете каков шампон, регенератор или некакво друго средство како маска или силиконски капки користите вие за вашата сува коса.
  Јас користам Palmolive за сува коса, но нешто не ми се допаѓа па планирам да го сменам но не знам каков шампон да купам и ми треба ваша помош. Исто така планирам да ги пробам маските препорачани на овој сајт, се надевам имаат ефект.
   
  На Caci_93 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ljubinkanakova

  ljubinkanakova Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  7
  jas koristam afrodita sampon i regenerator bugarska kozmetika no mnogu e efikasen a i ne se skapi pa probaj
   
  На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
 3. maca0901

  maca0901 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  probaj ja kolekcijata na nivea repair so portokalovo kapace sto e i plus zemi si gliss-kur sprej imas a mozes ako sakas i cela kolekcija na gliss-kur..ako sakas da zastedis pari na maska za kosa zemi si genera 100 den 500 ml ...vidi probaj ako ti odgovaraat koristi gi..mene mi deluvaat super zasto pokraj toa sto imam suva kosa ekstremno mi e izgorena od peglanje
   
  На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  за сувата коса помага мајонез (намачкај ја косата и остави да одстои пола саат па потоа измиј ја), а мене најубав ми е бебешки регенератор (со пиленце на слика) многу е добар а и не е скап
   
 5. vina

  vina Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo jas sum nova tuka vaka jas koristam od bugarija dobra tecnost HIMILOVA VODA jas sum zadovolna probajte ne cveta kosata, nema perut, raste kosata, i ima prekrasen sjaj pozz
   
 6. cinderella

  cinderella Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  A kako da dojdeme do taa HIMILOVA VODA, ja disribuiraat li vo makedonija, ili pak da barame vo Bugarija?
   
 7. cinderella

  cinderella Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Jas licno imam mnogu suva kosa, probuvam poretko da ja peglam no seedno :roll: . Vo zimskiot period sekogas e potesko odrzuvanje na kosata. A poradi rascvetanite vrvovi i pobavno raste, pa kako da ja kratam koga nikogas nema da mi porasne kosata ;(
   
 8. flower

  flower Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  14
  jas pred nekoj den go isprobav majonezot i se iznenadiv kako deluva....mng mi e pomeka kosata a i sjaj mi dade...ama neznam na kolku vreme moze da stavam ....? :roll:
   
 9. iwannaU

  iwannaU Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  20
  Najdobro za suvata i ostetena kosa e da go koristis samponot od KRKA, a se vika Fitoval. Go ima u site apteki. So nego mozes da si zemes i kapsuli Fitoval. Se zavisi od kosata. Neme potreba so samponot da koristis regenerator bidejki ja samiot sampon ja omeknuva kosata.
  A eve ti i nekoi prirodni recepti za kosata:
  1. Ke izmesas maslinovo maslo i med (smesata e otprilika pola-pola). Smesata ja nanesuvas na kosata i najubavo bi bilo da si stavis najlonce na glavata. A preku kesata zamotaj si peskir i ostaj go neka ti stoi taka 30 min. Potoa ke treba ubavo da ja izmies kosata za da ne ti ostane mrsna.(ova ti e za suva kosa)
  2. A za sjaj na kosata ke zemes jabolkov ocet. Ke stavis 4-5 lazici od jabolkoviot ocet vo casa so topla voda. Po mienjeto na kosata so ocetot ke ja isplaknis kosata ubavo. A za da ne ti mirisa mozes uste ednas da ja isplaknis so voda ama samo malku!
  I dvata racepta se provereni, a samponot i jas go imav koristeno i prezadovolna sum.
  Pozz :) :)
   
  На Slafka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cinderella

  cinderella Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Фала за советот, а овие третмани се прават на сува или мокра коса?
   
 11. iwannaU

  iwannaU Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  20
  So Maslinovoto maslo na suva kosa, a za jobolkoviot ocet na mokra posle samponiranje.
  Np poveli i dr. pat. pozz
   
 12. Janaaa

  Janaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12

  Ги имам пробано двата третмани одлични се!! Иначе првиот е на сува коса,а вториот на мокра-после користење шампон...Значи прво си ја ставаш смесата со маслиново масло 30мин., па се миеш, и на крај е оцетот ...Good Luck :D
   
 13. Nanka

  Nanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Mislam deka treba da probas barem nekoj preparat na dikson.........mislam deka nema da zazales,gi ima skoro vo sekoj frizerski saloni
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.712
  Допаѓања:
  150.522
  Јас еднаш се зезнав мајонез да ставам...снема вода.И лудница!Смрдев што смрдев,така три часа на плус пеесет степени (од тогаш ми се одјаде мајонез,сите состојки му ги намирисав поединечно,од јајца,зејтин до оцет),после тоа миј,миј,миј,миј...смрди,корне,плус мрсното...аааау...луѓе мои,сакате верувајте,сакате не,сјај за садови земав,за да измијам мрснотијата (изум на татко ми ова,јас ни во сон не помислив дека некогаш на коса сјај ќе ставам),па замирисав фино на тазе опран тањир после конзумирање на мајонез со арома на лимон од сјајот,шампон,ма какво бре...омекнувач за алишта спринг фрешнес,ова измум на другарка ми која верувале или не редовно си става по малце во регенераторот зошто подолго и мирисала на убаво косата,плус помека,ама минимална количниа,три-четири капки,внимателно на очи да не капне,ма да ништо страшно и да се случи,а и јас го имам прочитано некаде на интернетов.И се спасив (добро,подзамирисував на жегнат зејтин по малце,ама можеше да биде и полошо)...уште еднаш такви ујдурми со домачи продукти,не!Маслиново со мед,знам да ставам,исто и жолчка од јајце со малце маслиново,ама повеќе од пола саат не,оцет никогаш,мајонез...не прашувајте,знаете!
  Нешто од најмногу што се плашам е мирис во коса,облека и слично на кујна и специјалитети и тоа тооолку многу силно да можеш да откриеш дури и на колку степени е зготвено.

  Ете така,еве ви една фина дешавка,да ми се посмеете,сеир да потргате,а и да извлечете наравоучение!Ако планирате мајонез на глава,распрашајте се прво водовод и канализација да не имаат случајно работа во ваше маало.
   
  На dreamland, BonBonche123, SexiLy и 2 други им се допаѓа ова.
 15. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски  loooooooooooooooooooooooooooooool :D :D :D fala ti za ova dobro se iznasmeav :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  Hahahahahaha lele em poucno em zabavno :D Jas licno nemam nekoi problemi so kosata. Nikogas se nemam farbano i ne mi e ni izgorena, ni suva. Samo so shamponce si se mijam :)
   
 17. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Jas eve denes si napraviv maska za kosa so 2 zolchki od jajce , maslinov zejtin i malku svez limonov sok. Imam dolga i gusta kosa pa zatoa upotrebiv 2 zolchki... Kosava eve sega edvaj ja izmiv mam zatoa mi e mn meka i mi sjae ko svila.... Obichno maskava ja praktikuvam 1 mesechno i stvarno vredi da se proba....
   
 18. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  За масажа на сува коса :)

  Izmatete edno jajce, vo nego kapnete nekolku kapki maslinovo maslo i dve lazici mali med. Smesata nanesete ja na skeletot i masirajte. Potoa normalno stavete sampon i isplaknete.
   
 19. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  elseve за сува коса исто така и шампонот купи го има и регенератор презадоволна сум јас ги користам и капките од avon (зелените) за сува коса и оштетени врвови неможам да се замислам без нив
   
 20. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  8.124
  Пол:
  Женски
  Совети за нега на сувата коса

  Не претерувајте со шампонот. Честото миење на косата со шампон може да е причината за тоа што вашата коса е сува. Многу луѓе веруваат дека само премногу чистата коса е здрава и убава и поради тоа ја мијат еднаш дневно. Но, многу често шампоните содржат силни хемикалии кои што ги одземаат природните масла на косата и премногу го сушат влакното.

  Бидете нежни. Сувата коса е најсклона кон кинење, па затоа треба да бидете внимателни. Додека ја миете со шампон бидете нежни и не ја тргајте силно за да ја расплетете. Не ги употребувајте ноктите додека го миете скалпот. Масирајте го скалпот само со помош на врвовите на прстите. Чешлајте ја косата помалку, затоа што прекумерното чешлање ја прави послаба и полесно се кине.

  Употребувајте регенератор. На оштетената коса очајно и е потребен регенератор. Купувајте производи кои што содржат многу малку или воопшто не содржат алкохол. Алкохолот дополнително ја суши косата и поради тоа треба да се избегнува неговата употреба. Најчесто регенераторите со многу нежна арома или регенераторите без мирис, имаат најмалку алкохол во нивниот состав.

  Чешлајте ја помалку. И покрај тоа што повеќето луѓе сметаат дека колку повеќе ја чешлаат косата таа ќе биде поубава, прекумерното чешлање ја прави косата по слаба и полесно се кине. Секогаш чешлајте ја косата внимателно и никогаш кога е влажна. Изберете си убава четка за коса.

  Правете си масажа на скалпот. Еден од начините да ги стимулирате масните жлезди на скалпот е да го масирате додека ја миете косата со шампон. Масирајте внимателно со врвовите на прстите.

  Избегнувајте го жешкото. Носете капа ако се изложувате подолго на сонце. Исправувањето и виткањето на косата со преса или фигаро дополнително ја суши косата. Избегнувајте ги колку што можете. Сушете ја косата со фен на најниска температура. Држете го фенот на растојание од 15cm од вашата коса. Никогаш не се задржувајте на еден прамен подолго од 15 секунди.
   
  На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.