Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. problematichnata

  problematichnata Нов член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Сакам да споделам еден проблем со вас и по можност некое решение
  Косава ми е сува, катастрофа, не ми расте веќе една година и ми се чини дека ми е се пократка. Користев кокосово масло, сега и маслиново, користам гарниер шампон и маска ама се е залудно Проблемот е можеби во тоа што често ја пеглам а ако не ја испеглам не можам да опишам колку е лошо... Дали друг има ваков проблем и некој совет ако може:)
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.553
  Пол:
  Женски
  Пеглањето и честото фенирање ја уништува косата, ја суши и исчезнува природниот сјај, мора да се направи пауза, да се одмори косата, а паралелно да се употребува добра маска, ампули и капки. Природните маски посебно даваат резултати.
   
  На ku4ence, didisi, problematichnata и 6 други им се допаѓа ова.
 3. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.550
  Допаѓања:
  188.043
  Пол:
  Женски
  Делот кај добра маска ампули и капки ако сакаш да ми кажеш кои поточно баш сум заинтересирана кои ви помогнале.
  Јас до сега едниствено што имам резултат е од балсамот на лореал и ништо више. Ампули маски ..ваљда ќе е до мене што не знам да ги пронајдам правите
   
  На kikin, didisi и Queen8 им се допаѓа ова.
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.553
  Пол:
  Женски
  Ампули купував едни италијански, не можам да се сетам како се викаа, прашај во некоја од поснабдените парфимерии да ти препорачаат за сува и оштетена. Потребно е да се искористат барем 10, може и толку се во едно пакување, за да има ефект и да се употребуваат според упатството. Јас тие што ги купував не се плакнеа, се нанесуваа на влажна коса и директно се суши косата.
   
 5. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  3.527
  Освен маслава за коса од кој шампон маска регенератор за сува коса сте задоволни?
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.081
  Допаѓања:
  74.340
  Пол:
  Женски
  Алверде путерот со авокадо и Фанола nutri care маската за коса.
   
 7. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Која е цената на аргановото масло?
   
 8. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  3.527
  Дајте нешто ефективно за сува коса :(
   
 9. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.181
  Шампони без силикони и други штетни состојки. Пробај со тие на Алверде, од кокос или авокадо. Маска за коса исто без тешки хемии, на Алверде се добри, јас моментално ја користам на Гарниер макадамија, предобра е.
  Млеко за коса на Балеа со манго, по миење се нанесува. На сува, на врвовите по чешлање, путер од Алверде. Јас тоа правам, може да пробаш.
  Исто, намали фигаро и пегла ако користиш, јас и фен ретко користам. Ептен во зима кога се нема избор, а имам долга и густа коса. И домашни маски, жолчки, мед и кокосово масло, еднаш месечно барем.
  Се надевам помогнав.
   
  На rumcherry, didisi и kikin им се допаѓа ова.
 10. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.944
  Допаѓања:
  13.096
  Пол:
  Женски
  И мене ми е сува и природно и дополнително со сите третирања со пегла фен и сл. Ама ако не ја скротам ептен е лошо, нема шанса од дома да излезам. Бев на фризер ја исфарбав, исфенирав средив, прекрасна е вака. Ама знам по прво миење ќе е катастрофа. Морам и јас да пробам нешто поефикасно. @Aschenputtel ај подетално за домашната маска со мед, жолчка и кокосово, како ја правиш?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.181
  Јас пегла и фигаро 2 пати годишно ако користам. Фен сега во зима оти без него ми треба 3 часа да се исуши, ама кога имам време и сега ја оставам така.
  И мојата е третирана на фризер со прелив, не е фарба, ама пак е хемија.
  2 жолчки, 2 супени лажици мед и 2 супени кокосово масло. Нанесувам од ушите надолу на малку навлажнета коса, оставам колку можам, ама барем пола час. Потоа ја мијам, 2 шампонирања. Пробај, ќе ти биде многу мека потоа.
  Ама, пред се, мораш да почнеш со користење природни шампони и маски да почне да ти се подобрува.
   
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.944
  Допаѓања:
  13.096
  Пол:
  Женски
  Епа јас глупости користам најверојатно. Одам во маркет и барам шампон за сува коса. Зедов dove, gloss, zdravе... Се е џабе. Едино сега регенератор и капки на limes зедов. Треба и шампон да сменам.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.181
  Лореал, Елсев, Дове, Сајос ништо од тоа. Додуша не знам, може да имаат и некои производи без силикони, ама и јас кога ги земав порано од маркет, божем за сува коса, само како тесто ми ја правеше. Врска немаат, посебно Сајос кога користев едно време и Лореал.
  Потоа преминав на Алверде. На почеток може ќе ја осеќаш косата крута, ама тоа е додека се исчисти убаво од сето насобрано од овие шампони, не се откажувај, ќе се подобри за некое време.
   
  На didisi и kikin им се допаѓа ова.
 14. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  5.522
  Ако си спремна за ритуали има многу. Можеш да си ставаш кокосово масло на врвовите пред миење. Собери ја косата и стави масло на неа, ќе го впие. Потоа измиј ја со шампон. Ако ставаш регенератор стави си каков имаш, а ако не ставаш почни да ставаш има многу видови. Потоа обавезно стави си маска за сува и оштетена коса, ако сакаш читај во темите за природни маски за коса, има многу рецепти од членките. Потоа можеш да ставиш некој маслен спреј за расчешлување за да ти омекне косата, јас го ставам калос спрејот. Имаш и поскапи на ревлон и други некои.
  Потоа можеш и третман да ставиш од оние кои не се плакнат. Има поефтини од Авон, а има во ДМ и на Лореал еден како во туба, околу 400 денари е ама многу помага. Потоа просуши ја со фен. Чешлај додека сушиш.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ana_Ana_Ana_Ana

  Ana_Ana_Ana_Ana Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Реално, ниту еден од дрогерискиве шампони не ми даде некој резултат, ниту пак домашни маски. Имам природно сува коса, дополнително и фарбана. Не ја пеглам и виткам, само ја сушам.

  Поголема инвестиција е, ама земете си маска за коса од салон: L’Oreal Professionel (не тие од маркет, тие од салоните), Schwarzkopf Professional (исто од салоните), Dickson, Kerastase, Revlon, Wella......повеќе пари се, ама на крајот од денот, истите пари се даваат на повеќе дрогериски маски кои се без ефект, или слаб ефект.

  И задолжително заштита на коса од топлина, но не било каква - сите оние прскалки од DM, природни или неприродни козметики, се полни алкохол, што само дополнително ја суши косата (проверете во состојки, алкохоли се едни од првите). Масла за коса се исто корисни.
   
  На Fallen.Angel и Rozich им се допаѓа ова.
 16. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  5.522
  Пред миење ставете си од ушите надолу кокосово масло. Нека ви стои 20-30 минути, ќе видите косата веднаш го впива, мојата е посебно многу сува и безживотна. После ставањето кога одам да си ја измијам целосно е впиено и не капе од косата. Ова ми е совет од фризерка. Шампоните за сува коса не помагаат, евентуално некој регенератор и маска ќе ја омекнат и ќе ја направат поубава.
   
 17. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.181
  Се согласувам за кокосовото масло. И јас го користам понекогаш. Ама и шампоните за сува коса помагаат. И јас имам сува, густа коса, додека и пронајдов најсоодветна нега требаше доста време. Уртекрам шампоните ги пофалив и во соодветната тема. Предобри се тие за сува коса. Маска за сува коса секако треба.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.