1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. problematichnata

    problematichnata Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сакам да споделам еден проблем со вас и по можност некое решение
    Косава ми е сува, катастрофа, не ми расте веќе една година и ми се чини дека ми е се пократка. Користев кокосово масло, сега и маслиново, користам гарниер шампон и маска ама се е залудно Проблемот е можеби во тоа што често ја пеглам а ако не ја испеглам не можам да опишам колку е лошо... Дали друг има ваков проблем и некој совет ако може:)
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Пеглањето и честото фенирање ја уништува косата, ја суши и исчезнува природниот сјај, мора да се направи пауза, да се одмори косата, а паралелно да се употребува добра маска, ампули и капки. Природните маски посебно даваат резултати.
     
    На ku4ence, didisi, problematichnata и 6 други им се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Делот кај добра маска ампули и капки ако сакаш да ми кажеш кои поточно баш сум заинтересирана кои ви помогнале.
    Јас до сега едниствено што имам резултат е од балсамот на лореал и ништо више. Ампули маски ..ваљда ќе е до мене што не знам да ги пронајдам правите
     
    На kikin, didisi и Queen8 им се допаѓа ова.
  4. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Ампули купував едни италијански, не можам да се сетам како се викаа, прашај во некоја од поснабдените парфимерии да ти препорачаат за сува и оштетена. Потребно е да се искористат барем 10, може и толку се во едно пакување, за да има ефект и да се употребуваат според упатството. Јас тие што ги купував не се плакнеа, се нанесуваа на влажна коса и директно се суши косата.
     
  5. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Освен маслава за коса од кој шампон маска регенератор за сува коса сте задоволни?
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    Алверде путерот со авокадо и Фанола nutri care маската за коса.
     
  7. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Која е цената на аргановото масло?
     
  8. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Дајте нешто ефективно за сува коса :(
     
  9. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Шампони без силикони и други штетни состојки. Пробај со тие на Алверде, од кокос или авокадо. Маска за коса исто без тешки хемии, на Алверде се добри, јас моментално ја користам на Гарниер макадамија, предобра е.
    Млеко за коса на Балеа со манго, по миење се нанесува. На сува, на врвовите по чешлање, путер од Алверде. Јас тоа правам, може да пробаш.
    Исто, намали фигаро и пегла ако користиш, јас и фен ретко користам. Ептен во зима кога се нема избор, а имам долга и густа коса. И домашни маски, жолчки, мед и кокосово масло, еднаш месечно барем.
    Се надевам помогнав.
     
    На rumcherry, didisi и kikin им се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    И мене ми е сува и природно и дополнително со сите третирања со пегла фен и сл. Ама ако не ја скротам ептен е лошо, нема шанса од дома да излезам. Бев на фризер ја исфарбав, исфенирав средив, прекрасна е вака. Ама знам по прво миење ќе е катастрофа. Морам и јас да пробам нешто поефикасно. @Aschenputtel ај подетално за домашната маска со мед, жолчка и кокосово, како ја правиш?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Јас пегла и фигаро 2 пати годишно ако користам. Фен сега во зима оти без него ми треба 3 часа да се исуши, ама кога имам време и сега ја оставам така.
    И мојата е третирана на фризер со прелив, не е фарба, ама пак е хемија.
    2 жолчки, 2 супени лажици мед и 2 супени кокосово масло. Нанесувам од ушите надолу на малку навлажнета коса, оставам колку можам, ама барем пола час. Потоа ја мијам, 2 шампонирања. Пробај, ќе ти биде многу мека потоа.
    Ама, пред се, мораш да почнеш со користење природни шампони и маски да почне да ти се подобрува.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Епа јас глупости користам најверојатно. Одам во маркет и барам шампон за сува коса. Зедов dove, gloss, zdravе... Се е џабе. Едино сега регенератор и капки на limes зедов. Треба и шампон да сменам.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Лореал, Елсев, Дове, Сајос ништо од тоа. Додуша не знам, може да имаат и некои производи без силикони, ама и јас кога ги земав порано од маркет, божем за сува коса, само како тесто ми ја правеше. Врска немаат, посебно Сајос кога користев едно време и Лореал.
    Потоа преминав на Алверде. На почеток може ќе ја осеќаш косата крута, ама тоа е додека се исчисти убаво од сето насобрано од овие шампони, не се откажувај, ќе се подобри за некое време.
     
    На didisi и kikin им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ако си спремна за ритуали има многу. Можеш да си ставаш кокосово масло на врвовите пред миење. Собери ја косата и стави масло на неа, ќе го впие. Потоа измиј ја со шампон. Ако ставаш регенератор стави си каков имаш, а ако не ставаш почни да ставаш има многу видови. Потоа обавезно стави си маска за сува и оштетена коса, ако сакаш читај во темите за природни маски за коса, има многу рецепти од членките. Потоа можеш да ставиш некој маслен спреј за расчешлување за да ти омекне косата, јас го ставам калос спрејот. Имаш и поскапи на ревлон и други некои.
    Потоа можеш и третман да ставиш од оние кои не се плакнат. Има поефтини од Авон, а има во ДМ и на Лореал еден како во туба, околу 400 денари е ама многу помага. Потоа просуши ја со фен. Чешлај додека сушиш.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Реално, ниту еден од дрогерискиве шампони не ми даде некој резултат, ниту пак домашни маски. Имам природно сува коса, дополнително и фарбана. Не ја пеглам и виткам, само ја сушам.

    Поголема инвестиција е, ама земете си маска за коса од салон: L’Oreal Professionel (не тие од маркет, тие од салоните), Schwarzkopf Professional (исто од салоните), Dickson, Kerastase, Revlon, Wella......повеќе пари се, ама на крајот од денот, истите пари се даваат на повеќе дрогериски маски кои се без ефект, или слаб ефект.

    И задолжително заштита на коса од топлина, но не било каква - сите оние прскалки од DM, природни или неприродни козметики, се полни алкохол, што само дополнително ја суши косата (проверете во состојки, алкохоли се едни од првите). Масла за коса се исто корисни.
     
    На Fallen.Angel и Rozich им се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Пред миење ставете си од ушите надолу кокосово масло. Нека ви стои 20-30 минути, ќе видите косата веднаш го впива, мојата е посебно многу сува и безживотна. После ставањето кога одам да си ја измијам целосно е впиено и не капе од косата. Ова ми е совет од фризерка. Шампоните за сува коса не помагаат, евентуално некој регенератор и маска ќе ја омекнат и ќе ја направат поубава.
     
  17. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Се согласувам за кокосовото масло. И јас го користам понекогаш. Ама и шампоните за сува коса помагаат. И јас имам сува, густа коса, додека и пронајдов најсоодветна нега требаше доста време. Уртекрам шампоните ги пофалив и во соодветната тема. Предобри се тие за сува коса. Маска за сува коса секако треба.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Решение против сува коса?
    Порано имав мрсна коса, сега ми е сува нефарбана и разлетана, споро расти, како и пократка ми гледа...
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Мислам негде те прочитав дека и влакната од веѓите ти паѓаат. Имаш проверено хормони за тироидна?
     
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Хипо сум
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.