1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.251
    Допаѓања:
    104.914
    Пол:
    Женски

    Претпоставувам сува е на врвовите? Ова масло би требало да ти помогне (првиот линк) се нанесува откако ќе ја измиеш косата. Плус можеш регенератотот да го замениш со маска, зошто сигурно не е доволно за хидратација. И јас тој шампон на Конопка го користам и ми е супер, и јас имам мрсна коса инаку .Друг што сум го користела и исто ми се допаѓал е овој на Лавера

    https://www.bellina.mk/p/802/freshness-balance-osvezhuvachki-shampon-za-mrsna-kosa-250-ml

    https://www.bellina.mk/p/1421/ice-p...maslo-za-bezzhivotna-kosa-50-ml?categories=39
     
  2. Bananki023

    Bananki023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    410
    Пол:
    Женски
    Фала ти.
    Имам маска од ziaja со козјо млеко мислам, ама ништо посебно. А исто гледав сега некои користат и маска ј регенератор само нр знам колку е паметно дека ми е кратка.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.251
    Допаѓања:
    104.914
    Пол:
    Женски

    Маските даваат подобра хидратација.
    Пак до ушите ок е, мене ми е ептен кратка пикси ја носам па пак користам маски масла и сл :D
     
    На Bananki023 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.045
    Пол:
    Женски
    Da mi predlozhite shampon? Celata kosa mi e suva, duri i kaj korenot:worried:
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.355
    Допаѓања:
    7.069
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите јас би сакала да ви ги препорачам овие производи на Dr. Konopka's и Organic Shop доколку имате сува коса по должината а мрсен корен. Имаат навистина одличен ефект врз косата, а еве и видео како правилно се нанесуваат и употребуваат. Лично ги нанесувам еднаш до двапати неделно според потреба и времето кое го имам на располагање.

     
    На Merten му/ѝ се допаѓа ова.
  6. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.705
    Допаѓања:
    21.126
    Пол:
    Женски
    Женски ми треба помош од вас.
    Ја бланширав за прв пат косата и од мојата свиленкаста и мазна коса нема ни трага ни глас. Буквално иста ми е како кога ќе одам некаде на одмор и се мијам со друга вода. Сува и заплеткана константно.
    Како да ја негувам, шо да ставам? Употребувам маска и млеко за коса од балеа после капење ама нема никаков ефект.
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.251
    Допаѓања:
    104.914
    Пол:
    Женски

    Слаби се тие маски од Балеа за бланширана коса , ти треба нешто похидратантно , јас ти препорачувам да се преорентираш кон професионални шампони и маски за коса кога веќе се бланшираш, потоа по миење да не се чешлаш веднаш, да ја засушиш косата па потоа да ја чешлаш зошто мокра коса ако е плус заплеткана и ја потегнеш со четка, веднаш се кине. И обавезно користење производи за заштита од топлина
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.454
    Допаѓања:
    1.474
    christinnn похидратантна маска за коса, течен регенератор (оние со распрскувач) и масло за коса после миење. Ќе ти треба привикнување за дозирање но после некое време ќе избалансираш. Subrina имаа добри маски и регенератори, од течни регенератори се добри оние од Schwarzkopf и масло за коса моја препорака е од L’Oréal.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Мене само оваа колекција ме спаси од сува коса, пресушена, со вонземјански антени.
    Ги користам шампонот, маската и спрејот-серум а во план сум и регенераторот да го земам.
    Дават одлична влажност и хидратација на косата и прекрасно мириса до следното миење.
    2022-02_loreal-paris_content-page_hyaluron_100-foreground.dam.ts=1649670227252.jpg
     
    На nattyge му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.355
    Допаѓања:
    7.069
    Пол:
    Женски
    Јас би ти ги препорачала овие два производи, предобри се, особено спрејот е феноменален како заштита пред фенирање и за обнова на влакното. Пробај ги.

    [​IMG]

    Еве и рецензија со ефект врз косата.

    http://biodevojka.blogspot.com/2021/11/blog-post_28.html
     
  11. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    Ги има во дм ?
    Мојава коса е сува барут без никаков сјај
     
  12. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Ги има да.
     
  13. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Кога ми беше сува косата мене многу ми помогна кокосово масло и масло од рицинус, пред миење 1 час ја држев така со масло, а кога имав време и повеќе. Косата никогаш не ми била посјајна.
    Сега до дете потешко ми е изводливо затоа што не знам во кој момент ќе побара да излеземе од дома.
    Ниту една маска не ми го направи тој ефект а јас имав прилично сува коса(ја имав правено ладна или ондулација не знам каде, како ја викаат, тој период косата ми беше слама, изгорена, никаква)
     
    На Crnookata, Cloi и Selena01 им се допаѓа ова.
  14. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    793
    Пол:
    Женски
    Женски се фарбав и сега ми е многу сува косата и долу на врвовите оштетена. Користам шампон конопка против опаѓање и маска на gliss розевата. Препорачајте ми шампон што баш ја негува косата сакам да ми е мазна и сјајна, и може да воведам некој спреј за на мокра коса (ги разгледував тие на gliss ама не знам кој да го земам ) фалаа
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.784
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Само шампон или спреј тешко да го врати сјајот на косата. Мислам дека вметнување масла би ти помогнало најмногу. Неверојатно е каков сјај и даваат на косата, плус ги омекнуваат сувите врвови.
    Не мораш многу често да ги нанесуваш, и еднаш неделно би било доволно.

    Јас еднаш неделно ставам чичково или арганово (што ми се наоѓа по дома, тоа) масло на корените и врвовите, масирам, собирам коса и оставам да си стои неколку часа.
    Во текот на неделата ставам само малку масло на врвовите. И тоа, строго на деловите што ги осеќам посуви. Мачкам час-два пред миење. Можеш да си одбереш кое масло најмногу ти се допаѓа тебе, не мора да е строго ова што го спомнувам, ама ете мала сугестија па ти види си како ќе ти одговара и така темпирај го. :)
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. _Cotton_Candy_

    _Cotton_Candy_ Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2022
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Здраво, пред некое време се фарбав но после се откажав хаха, сега косата ми е за никаде на делови сува, не можам ни да ја исчешлам цела се куби и многу ми опаѓа. Решение?
     
  17. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.754
    Допаѓања:
    6.932
    Пол:
    Женски
    Користи маска после миење, овошната линија на Гарние е убава или некоја од Лореал. Најдобро олаплекс или керастас ама тие се скапи. Има и во ДМ убави а поефтини. Масла регуларно на краевите. Не се плаши дека ќе ја измастиш косата премногу. Земи ги од авон ако си во можност. И редовно кратење на оштетените делови, спржена коса реални само ножици ја оправаат
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Земи го ова, многу убаво ја хидрира косата , ја прави помека и преубаво мириса. Можеш и регенераторот од оваа линија, супер е, јас и двата ги користам.
    13496184-1304932749946189.jpg
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    793
    Пол:
    Женски
    Може ли слика од маслата, од кај ги купуваш?? Би пробала со тоа.. а тоа што имам мрсен корен нема да е проблем?
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.784
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Не, еднаш неделно мислам дека нема да прави проблем маслото нанесено на корен, колку и да е склон коренот кон мрсење. Башка што и добро е да се користат за нега на самиот скалп. Убаво ќе измиеш барем 2-3 пати со шампон и ќе го масираш скалпот некоја минута, за да се извади маслото. По должината на косата ќе нанесеш маска или регенератор, тие не дозволуваат нешто околу врвовите да остане мрсно.

    Ако сепак мислиш дека ќе ти биде многу еднаш неделно, темпирај го третманов еднаш во две недели, а тоа со масло на врвовите можеш почесто. Мене најмногу ми одговара вака ко што ти пишав - еднаш неделно целиот скалп сосе врвови, а пред секое миење ставам малку масло на врвовите. Ти пробај еднаш-два пати и види што ќе упали најдобро.

    Аргановото масло ми е The Ordinary, а чичковото е Галафарм. Имам и кокосово Bio Cosmos во тегличка.
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]
     
    На Dodo1 и oblace1 им се допаѓа ова.