1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. Merisa

    Merisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0





    a ova se nanesuva na mokra ili na suva kosa :) :) :)
     
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    Имам долга , густа и многу сува коса, ја мијам еднаш неделно при што нанесувам шампон само еднаш пообилно. Водата да е што помлака, многу топлата вода ја суши ептен , како и нанесување шампон неколку пати. Маска за коса обавезно , јас користам DOVE презадоволна сум од неа, ставам само на пола коса , на скалп не , и колку што се може природно сушење без фен и преса :!:
     
  3. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    Сува коса

    Do sega sum probala mnogu shamponi i regeneratori...no eve nekolku meseci go koristam novot shampon i regenerator na GLISS KUR so kashmir (kako zlatna boja ambalaza ima so lila na kapaceto) ...mnogu e dobar i ubavo mirisa.No zavisi sekoj ima razlicna kosa no ne e loso da se proba.
    A, da i ova...ako ste slusnale za samovarensapun toa poveke babite go znam..ama obavezno pred da stavite
    sampon izmieteja kosta so toj sapun..dava ubav sjaj i pocvrsta i ubava kosa.

    [mod-kirilica:566rt50w][/mod-kirilica:566rt50w]
     
  4. MeLL

    MeLL Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    85
    Сува коса

    Јас го користам nivea diamond gloss шампон и регенератор моментално и задоволна сум од нив косата ми е мека а инаку ми беше многу сува и безживотна. Си го купив и спрејот на глисс но уште го немам пробано, а пред некој ден си ставив маска на Palette со алое вера и косата ми беше супер мека и сјајна.
     
  5. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Сува коса

    Бидејќи имам сува коса, го користам Нивеа со протеини за сува и оштетена коса (со портокалово капаче), навистина сум задоволна.

    А еве и една протеинска маска за сува коса: 1 јајце, сок од еден лимон, 3 лажици маслиново масло. Се мати прво белката, па се додава жолчката и постепено и маслиновото масло се додека не се направи густа пенеста маса. Се нанесува на сува коса и се остава да стои 15мин. Потоа се плакне прво косата со млака вода а потоа и со шампон.
     
  6. realna

    realna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Сува коса

    i jas imam suva kosa, no osven toa i dolga mnooogu gusta i vtkana....abe super mi e (sto se vika - peri-nisi) ama mora da prevzemam nesto za nejzinata suvot...doduse koristam maska od Garnier i ne e losa, no sepak nejzinata suvost seuste doaga do izras (ne premnogu), ama problem e toa sto dokolku e meka togas ne se ubavo oformeni kadricite......... spas??? :)

    [mod-kirilica:1uuee36v][/mod-kirilica:1uuee36v]
     
  7. missA

    missA Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Сува коса

    пробај откако ќе ја исцедиш убаво косата, дури ти е уште влажна да и ставиш восок за коса. не многу, онака колку да можеш да го размачкаш на рацете. и јас имам долга и виткана коса која е мн сува |( восокот што го користам е на субрина (во црвено кутивче) словенската фирма, и тој и дава сјаен изглед на косата откога таа ќе се исуши. она што ми е најбитно е дека овој восок не ја прваи да изгледа како да сум ставила кило зејтин врз косата, туку баш она природен негуван сјај и дава и плус ги држи локните оформени и лелеави. најтопло ти препорачувам дапробаш :)
     
  8. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    Една пријателка ми кажа дека ставала масло од кантарион на косата додека е сува, чувала така неколку сати, па после ја миела со шампон. Ова го правела обавезно после фарбање, да не и биде сува косата.
     
  9. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    за сува коса спас е бадемово масло, исто и маслиново масло ладно цедено е преубаво за косата. Се става на косата и се остава да стои по правилото, колку подолго, толку подобро :D. Но внимавајте кога ќе ја миете косата темелно измијте ја 2 пати со шампон за убаво да се измие цело масло бидејќи во спротивно косата ќе си остане мрсна.
     
  10. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    Ви благодарам за советите јас се фарбам плава и навистина многу ми е оштетена уште утре ќе испробам нешто од ова инаку користам маска каква што ќе ми дојди при рака шампон нивеа и силиконски капки ама многу ми е оштетена :worried:
     
  11. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    ЖенЦки јас ја пробав оваа маската со мед и жолчки, земав ги измешав состојките си ја намачкав косата и земав најлонче како што препорачавте. Имам тенко влакно како свила па и кога ми се залепи медот омг :| а за жолчките нз што да ви кажам, почнаа да ми течат по лице додека чекав 'косата да ми омекне' се изнервирав земав ја измијав и едвај ја исчешлав, сега си мислам со мајонез да пробам мош ќе има повеќе ефект :wasntme:
     
    На plavusha му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TaMaRa-tami

    TaMaRa-tami Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Сува коса

    Имам долга,густа и сува коса,и ја користам маската од GENERA(што содржи оризово масло)сеа незнам дали е до маската или до шампонот кој го користам,ама по секое миење на косата ми станува сува.иначе шампонот и маската ги користам скоро 1 година,и обично косата ја мијам на секои 3-4дена.
    Препорачајте ми некоја убава маска за коса и некој шампон против сува коса!! :)
     
  13. Lady01

    Lady01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    8
    Сува коса

    И јас го имам тој проблем со сува коса мене спас ми беше шампонот и регенераторот или маската на Лореал а сува и исушена коса пробајј вредии :D
     
  14. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    Јас навистина ке полудам од мојава коса. :devil: долго време ја фарбам ,морам зашто имам многу бели влакна..е сега на скалпот имам првут а косата надолу е сува најверојатно од фарбите.Напоменувам дека не можам да користам било каков шампон зашто ме чеша скалпот.Долго време бев верна на H&S ама освем што не ме чешаше немаше никакво друго влијание.Сега ми здосади го сменив со лореал тотал иста приказна..се прашувам дали за мојава коса како слама има спас.Убава е само кога ке ми ја исфенираат на фризер онака е очајна :(

    не знаев во која тема да го поставам прашањево ако отидов оф топик,простете
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Сува коса

    Мене фарбите ми ја сушат косата а јас и онака имам сува коса, многу густа и постојано се заплеткува. Без да нанесам регенератор неможам да ја расчешлам.
     
  16. CocoSumner

    CocoSumner Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    Сува коса

    Јас имам виткана сува коса што без регенератор не се чешла..

    1-2 саати пред миење и ставам кокосово масло, ја мијам со шампон и ставам маска од Генера (исто од кокос). Мајка ми порачала некое ефтино спрејче за коса од авон 150-170 ден. што испадна супер.. и дава сјај на косата, ја прави мека а и мн. убаво мириса. :)
     
  17. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Сува коса

    дали некој ја има користено оваа линија, знам дека се нови кај нас па сакам да ги пробам
    [​IMG]
     
  18. Nana22

    Nana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Сува коса

    Сакав да прашам дали некој ја има користено оваа маска за коса на нивеа ?
    [​IMG]

    Бидејки имам сува и оштетена коса (од премногу пеглање)..дали оваа маска може да ми помогне некако? Благодарам однапред :) :)
     
  19. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Сува коса

    Даааа , и мене ме интересира , ја немам сретнато во никој од поголемиве маркети...
    ??? ;)
     
  20. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Сува коса

    Користам Генера, следна што ќе ја купам ќе биде Фруктис на Гарниер. Е сеа, ме интересира дали бланшираните прамени ги оправа некоја маска или слабо, нема надеж ?