1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. mishulence

    mishulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    16
    Сува коса

    Ги има во Тедико,околу 254 и шампон и регенератор,а и фарбите се толку пари.Одамна ги имам глеано на реклама на Фох лајф и еве сега стигнаа кај нас.Планирам да ги пробам :)
     
  2. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Сува коса

    Кај мене нема тедико :( но кога ке одам за Ск. ке побарам и обавезно ке ги пробам :)
     
  3. mishulence

    mishulence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    16
    Сува коса

    Чим ги има во тедико ќе ги има секаде :)
     
  4. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Сува коса

    Има во сите вчера ги гледав во Тинекс и сакав да земам ама..може будала ќе ме направите :wasntme: ама мене шампоните брзо ми здосадуваат а и мирисот нивни па затоа секогаш купувам помало шишенце,за побрзо да ми се потроши,а овие се огромни :wasntme:
    Сигурно си викате кога го читате ова - Која будала! :fubar: |(
    Што да правам така е. :D :|
     
  5. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    251.345
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    Јас ги испробав, односно го купив шампонот-не е лош само малку ми мириса на машки шампон :tmi: Јас мака мачам со перут ама овој е ок сеуште не се појавиле белите натрапници во косава! Инаку го најдов во Тинекс.
     
  6. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Сува коса

    Луѓееее помагајте што да правам со косава, премногу ми е сува :(
     
  7. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    Сува коса

    ^^ и јас имам многу сува коса и затоа мојата фризерка ми препорача да и ставам маслиново масло на цела коса (сува) па да отстои така 1 сат па да се искапиш и така 1 месец па убава ќе била косата... Јас ова уште не го имам пробано поради немање на време, а и гадно ми е некако 1 сат со масло на косава да седам па после дур излези ќе треба да останам под туш.. Ако не ти е гадно пробај...
     
  8. Srcka92

    Srcka92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Сува коса

    и јас имам многу,многу сува коса,па се трудам се да пробам надевајќи се дека ќе ми помогни нешто. Ставам 2 жолчки и маслиново масло, добро го мешам и го нанесувам,со тоа седам околу 40-50мин,навистина кога ќе ја измијам ми е ептен добра,мека и сјајња.А и фитовалот шампон го користам еве скоро 5-6 месеци и навистина е ептен добар,ви препорачувам да го земите



    КОГА ЌЕ ЈА МИЕТЕ МАСКАТА МИЈАЈТЕ СЕ СО ЛАДНА ВОДА,НЕ ЕПЕТЕН АМА ПРИЛИЧНО ЛАДНА,ЗАТОА ШТО ЈАЈЦЕТО ЌЕ ВИ СЕ СВАРИ НА ГЛАВА ПА ЌЕ ИМАТЕ ГРУТЧИНА ХАХА.
     
  9. liili

    liili Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Сува коса

    jas go koristam PANTENE samponot onoj sto e za suva i ostetena kosa i da vi kazam mnogu sum zadovolna bas e dobar a vo medzu vreme pram i nekoi domasni maskii taka da nemam problem so toa :)
     
  10. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.822
    Пол:
    Женски
    Сува коса

    ај пиши некоја маска шо ја праиш а шо има ефекти
     
    На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Сува и коса без сјај

    Ве молам кажете некој совет за да се надмине овој проблем. Фала ви однапред
     
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Сува коса

    И мене ме интересира ова, не е изгорена,не е оштетена,не е расцветана,ама СУВА е. Ампули ја спасуваа,сега ни тоа. Ако ја испеглам, врвовите изгледаат безживотно,отрцано,а сум ја шишала ден претходно. Природно ми е виткана,па ајде,такво е влакното,ко шупливо. Ако користам шампон за сува и оштетена коса ми ја заплескува,сплескува,не сакам така. Еве деновиве е повлажно времето,локните ми се плеткаат,здивуваат влакна на сите страни,ко грмушка изгледа,ако ја испеглам,необликувано изгледа,сто влакна ќе се извиткаат,нема мазен изглед.
    Значи пролетва ме полуде во целост. Чаре?!
    Масла ставам,спреј ставам,маска ставам,ампули исто така.
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Сува и коса без сјај

    Мислам дека ставаш многу работи.
    Пробај откако ќе си се исуши убаво да ставиш силиконски капки и така да ја вртиш како кога цедиш крпа и на тој начин да ја собереш во пунџичка.
    По некое време пушти ја косата и ем ќе ти е благо виткана ем ќе имаш сјај.
     
    На Lilit и GordanaL им се допаѓа ова.
  14. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Сува и коса без сјај

    И јас имам виткана коса и се сум пробувала и пак е безживотна и кога ќе ја испеглам и мене ми е како метла.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Сува и коса без сјај

    Метла и тоа знаеш каква,од оние селските,од грмушки правени.
    После ќе пробам да не и и ставам многу глупости и само со чорап метод да ја обликувам (пред некој ден ја погодив ептен!). Проблемот е што кога убаво ќе се исуши,а тоа е вториот ден од миењето е ок,ама почнува да се мрси(не многу,ама си кажав,не можам со неизмиена коса од дома да излезам :( ),кога имам вишок влажност е полудување,а тоа е увек.
    А и многу се нервирам имам вртљак напред и не можам кај шишките асално да ја средам и изгледа како шатор во последно време,онака ко шпиц да ми е главата! :D
    Абе државен проблем број 1 (добро 2,ако ја сметаме и Мелита) е мојата коса! :D
     
    На JoxyTheFreak и GordanaL им се допаѓа ова.
  16. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Сува и коса без сјај

    Мене ми е сува во коренот. И тоа изразито многу ова време, на пролет.
    Врвовите некако ги средувам, ја фенирам косата, ја тегнам, и ставам малку восок, де капки, па така скротено делуваат. Ако не ја фенирам убаво со четка, да ја обликувам, ми се прави како буфче. Не можам да ја оставам природно да се ми се исуши затоа што ептен ќе биде без форма, како исушена, сламеста и никаква.

    А за скалпот едино решение, што ми се покажало како најефикасно до сега, се маслата. Ставам парфемирано рицинусово, стои така час-два ,па го мијам. Меѓу ефектите на рицинусовото, прочитав дека е и одржување на влажноста на косата, и на еластичноста, и надежно си го користам.
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Сува и коса без сјај

    Мене ми е сува ама јас сама си сум виновна... ја шатирав и сега си ја кратам ама уште пола има пола кафеава, пола плава. Спас бадемово масло и секаков вид на балсам и регенератор :) :) :)
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Сува и коса без сјај

    И ве молам сус за чорапот :D јас глумам лудило, вие во секоја тема го спомнувате :D
    Саботажа брееј! |( :D

    А Лилит, озбилно не ставај толку работи и ќе биде се ок, плус ако не можеш да шеташ со мрсна коса, а нејќеш да ја миеш стави бебешка пудра ем ќе имаш волумен, ем нема да изгледа мрсно.
    Јас откако не се замарам толку со неа поубава ми е, а порано имав мислам над 10 препарати за неа, сега само шампон, регенератор, силиконски капки, лак, некогаш пена за коса и спреј за сјај.
    Од 10 сум ги намалила на 6 а :D
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.489
    Пол:
    Женски
    Сува и коса без сјај

    Мене ми беше убава косата дур ја миев само со шампон. Но, последниве неколку месеци почнав да користам регенератор, спреј, пена и ако ви се верува не можам да ја исчешлам. Ми се плаче кога ја чешлам, толку ми е заплеткана што нема шанси чешел да помине низ неа. Прво со чешел со широки запци ја поминувам, па после со друг.
    Имам и јас виткана коса ама поубава ми беше претходно. Сега не се ни витка убаво.
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Сува и коса без сјај

    Ај препорачајте некој спреј за мазноќа и сјај.