Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  Сува и коса без сјај

  Маслиново масло мене многу ми помогна, потоа
  [​IMG] ,
  незаменливите капки од Авон
  [​IMG]
  и спрејчето од Глис
  [​IMG]
  маслиновото е стварно супер, јас како фарбана без коса скоро останав, сега ми е премногу мека, не ми се ни верува дека тоа е мојата коса, топло го препорачувам.
   
  На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
 2. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Сува и коса без сјај

  Не се оптоварувам многу со косата но сепак се забележува дека за три-четири дена е мрска, а претходно па и не личи поубаво. Порано многу ја оштетував, кога требаше да излегувам мајка ми ја терав да ми ја пегла со обична пегла за алишта, така поубаво ми изгледаше отколку со пеглата за коса. Сакам да ми изгледа посјајно и онака ми е виткана
   
 3. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Сува и коса без сјај

  А како со маслиновото масло?
  Само најобично да се нанесе на косата?
   
 4. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.794
  Пол:
  Женски
  Сува и коса без сјај  Нанеси кон врвовите ама немој многу зошто тешко ќе ти биде да го измиеш :) :) :)
   
  На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  Сува и коса без сјај

  GordanaL нанеси на косата (врвовите) немој на коренот, барем јас имам тешкотии кога ставам на коренот со миењето. Колку повеќе можеш толко држија, јас се случува навечер да ставам па наутро да ја измијам и тогаш е неверојатно мека и не е воопшто сува
   
  На heart.stealer и GordanaL им се допаѓа ова.
 6. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Тоа со мајонез ми го имаат и други препорачувано но некако сум скептик на таа тема. :)
   
 7. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.923
  Леле, не тој спрејот на Глис :shake: никогаш не ми е била по катастрофа косата во животот, сува, без сјај и безживотна ... претпоставувам дека е од него, откако почнав да го употребувам хаос ми е :worried:

  Постојат уште тие Валера силиконски капки ? И да ми препорачате некој спреј со UV- заштита ?
   
 8. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.923
  Да се самоцитирам,
  Значи мислев за тоа спрејчето што е за фарбана коса, портокалово или жолто не се сеќавам,ич убаво не ми беше. Ама истовремено користев и едно од Авон,такво обично за коса, само за мирис :D и може пак од него ми е,косата беше сува,разлетана никаква..Врвовите крути ... И денес го земав црниот регенератор Ultimate repair, и само најубави зборови а него !!! Значи пола саат си ја галам косата, толку ми е свиленкаста, и врвовите ми се меки, после само едно миење :D
  [​IMG]
  Ќе си го земам и спрејчето утре па ќе видиме ;)
   
 9. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Вчера мојата фризерка ми кажа за една рецепта за маска за коса. Свинска маст и жолчка од јајце. Колку што може поголго да се држи и потоа малку потешко се измива ама не е опасно. Сепак не би пробала јас бидејки.. свинска маст... што знам.. :D
   
 10. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
 11. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  832
  Ве молам за препорака за шампон за сува коса, таман ќе речам најдов и следно миење катастрофа е пак. |( Метла.
   
 12. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Имам ептен долга коса, до задникот, на ситни локни-бранови и воопшто немав проблеми со сува коса. Секогаш ми беше мека, сјајна, да не можеш да и` се изнагледаш! :doh:
  Но сега, стварно ми изгледа суво и оштетено, што е доста чудно имајќи во предвид нека ја пеглам најмногу 5 пати во година. :^)
  Во намера сум да го пробам тоа со мајонез, но имам претчувство како ќе заврши, затоа што ми се повраќа од мирисот..
   
 13. Andemona

  Andemona Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  1.808
  Пол:
  Женски
  освен нон стоп што мора да се става маски,ампули регенератори сто не се плакнат и слицно,убаво е од време на време да си ставите чичково или бадемово масло по цела должина и колку повеке мозете да го држите најубаво е ако мозете цела нок замотана во пешкир тоа е најубав лек за сува коса,и нормално силиконски или кристални капки после секое миење
   
 14. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Оо па Лилт те разбирам го имам истиот проблем ама скорз истиот, виткана коса ама сува и права метла изгледа ко со миксер да ми е праена, полоша од селска метла :lol: Па оти е виткана не можиш ни во реп да ја Фатиш репот катастрофален :(
  А најде ли решение? Се имам пробано ама чаре не најдов (освен кец да се манам :D )
   
 15. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.547
  Ај и јас ќе ве молам некоја препорака за шампон против сува коса. Толку ми е сува што веќе не знам што да правам со оваа коса.
   
 16. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.032
  Пробајте со Афродита шампон од кокос, гледам една група што го користи, има само пофални зборови!
  Исто и јас го користам, воодушевена сум!
   
 17. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  17.365
  Јас поќе незнам што да чинам :?: врвовите жолта боја ми фатија , а си одам на фризер не дека не ја скратувам ама ајде , сега ја мачам со ореово масло незнам дали ќе се подобри и дали воошто е добро но јебига масло е , знам дека се мрси одповеќе ама се испробав .
   
 18. Felicia

  Felicia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  55
  Пробајте го шампонот Orzene beer, мене многу ми помогна за оштетените и суви делови. Приметив разлика по првото миење.
   
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  28.162
  Пол:
  Женски
  не си давајте пари на шампони кога лекот е без пари. Купете си Чичково масло ставете убаво на цела коса од корен до врв, и оставете да стои еден саат. После убаво измијте ја со шампон каков што редовно си користите. Ќе видите каква ќе ви биде косата.
   
  На minne-mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  4.801
  Пол:
  Женски
  Jас имам таква коса,моментално.Ми е малку навиткана,а на врвовите ми е катастрофална значит.И мојата лична фризерка ми рече за да добијам сјај на косата да ставам 2-3 пати пред миење по едно лажиче мајонез. :D