1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. Shoe-Gal

    Shoe-Gal Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    178
    Сува и коса без сјај

    Маслиново масло мене многу ми помогна, потоа
    [​IMG] ,
    незаменливите капки од Авон
    [​IMG]
    и спрејчето од Глис
    [​IMG]
    маслиновото е стварно супер, јас како фарбана без коса скоро останав, сега ми е премногу мека, не ми се ни верува дека тоа е мојата коса, топло го препорачувам.
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Сува и коса без сјај

    Не се оптоварувам многу со косата но сепак се забележува дека за три-четири дена е мрска, а претходно па и не личи поубаво. Порано многу ја оштетував, кога требаше да излегувам мајка ми ја терав да ми ја пегла со обична пегла за алишта, така поубаво ми изгледаше отколку со пеглата за коса. Сакам да ми изгледа посјајно и онака ми е виткана
     
  3. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Сува и коса без сјај

    А како со маслиновото масло?
    Само најобично да се нанесе на косата?
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Сува и коса без сјај



    Нанеси кон врвовите ама немој многу зошто тешко ќе ти биде да го измиеш :) :) :)
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Shoe-Gal

    Shoe-Gal Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    178
    Сува и коса без сјај

    GordanaL нанеси на косата (врвовите) немој на коренот, барем јас имам тешкотии кога ставам на коренот со миењето. Колку повеќе можеш толко држија, јас се случува навечер да ставам па наутро да ја измијам и тогаш е неверојатно мека и не е воопшто сува
     
    На heart.stealer и GordanaL им се допаѓа ова.
  6. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Тоа со мајонез ми го имаат и други препорачувано но некако сум скептик на таа тема. :)
     
  7. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Леле, не тој спрејот на Глис :shake: никогаш не ми е била по катастрофа косата во животот, сува, без сјај и безживотна ... претпоставувам дека е од него, откако почнав да го употребувам хаос ми е :worried:

    Постојат уште тие Валера силиконски капки ? И да ми препорачате некој спреј со UV- заштита ?
     
  8. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Да се самоцитирам,
    Значи мислев за тоа спрејчето што е за фарбана коса, портокалово или жолто не се сеќавам,ич убаво не ми беше. Ама истовремено користев и едно од Авон,такво обично за коса, само за мирис :D и може пак од него ми е,косата беше сува,разлетана никаква..Врвовите крути ... И денес го земав црниот регенератор Ultimate repair, и само најубави зборови а него !!! Значи пола саат си ја галам косата, толку ми е свиленкаста, и врвовите ми се меки, после само едно миење :D
    [​IMG]
    Ќе си го земам и спрејчето утре па ќе видиме ;)
     
  9. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Вчера мојата фризерка ми кажа за една рецепта за маска за коса. Свинска маст и жолчка од јајце. Колку што може поголго да се држи и потоа малку потешко се измива ама не е опасно. Сепак не би пробала јас бидејки.. свинска маст... што знам.. :D
     
  10. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
  11. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Ве молам за препорака за шампон за сува коса, таман ќе речам најдов и следно миење катастрофа е пак. |( Метла.
     
  12. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Имам ептен долга коса, до задникот, на ситни локни-бранови и воопшто немав проблеми со сува коса. Секогаш ми беше мека, сјајна, да не можеш да и` се изнагледаш! :doh:
    Но сега, стварно ми изгледа суво и оштетено, што е доста чудно имајќи во предвид нека ја пеглам најмногу 5 пати во година. :^)
    Во намера сум да го пробам тоа со мајонез, но имам претчувство како ќе заврши, затоа што ми се повраќа од мирисот..
     
  13. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    освен нон стоп што мора да се става маски,ампули регенератори сто не се плакнат и слицно,убаво е од време на време да си ставите чичково или бадемово масло по цела должина и колку повеке мозете да го држите најубаво е ако мозете цела нок замотана во пешкир тоа е најубав лек за сува коса,и нормално силиконски или кристални капки после секое миење
     
  14. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Оо па Лилт те разбирам го имам истиот проблем ама скорз истиот, виткана коса ама сува и права метла изгледа ко со миксер да ми е праена, полоша од селска метла :lol: Па оти е виткана не можиш ни во реп да ја Фатиш репот катастрофален :(
    А најде ли решение? Се имам пробано ама чаре не најдов (освен кец да се манам :D )
     
  15. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Ај и јас ќе ве молам некоја препорака за шампон против сува коса. Толку ми е сува што веќе не знам што да правам со оваа коса.
     
  16. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Пробајте со Афродита шампон од кокос, гледам една група што го користи, има само пофални зборови!
    Исто и јас го користам, воодушевена сум!
     
  17. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Јас поќе незнам што да чинам :?: врвовите жолта боја ми фатија , а си одам на фризер не дека не ја скратувам ама ајде , сега ја мачам со ореово масло незнам дали ќе се подобри и дали воошто е добро но јебига масло е , знам дека се мрси одповеќе ама се испробав .
     
  18. Felicia

    Felicia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    56
    Пробајте го шампонот Orzene beer, мене многу ми помогна за оштетените и суви делови. Приметив разлика по првото миење.
     
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    не си давајте пари на шампони кога лекот е без пари. Купете си Чичково масло ставете убаво на цела коса од корен до врв, и оставете да стои еден саат. После убаво измијте ја со шампон каков што редовно си користите. Ќе видите каква ќе ви биде косата.
     
    На minne-mouse му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Jас имам таква коса,моментално.Ми е малку навиткана,а на врвовите ми е катастрофална значит.И мојата лична фризерка ми рече за да добијам сјај на косата да ставам 2-3 пати пред миење по едно лажиче мајонез. :D