Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

 1. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  26
  Го има некој користено Сајос портокаловиот repair? Има ли ефект?
   
 2. vesni4kaaa

  vesni4kaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  8
  Да јас го имам користено, мене многу ми помогна за косава- ја шатирам и многу ми е сува па така да кога почнав да го користам малку ми се опорави.Е сега она што не ми се допаѓа кај него е тоа што многу ја сплеснува косата т.е за ден два пак треба да ја миеш-многу брзо се мрси.
   
 3. kitty.lover

  kitty.lover Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  343
  Тука сите со ист проблем.
  Девојки јас го најдов решението на мојов ист проблем. Фризерката ми препорача да купам едно средство на Хоби, кое е како гел и се нанесува на водена или полу-сува коса(и не се плакне).
  Истото средство постои и за права и за виткана коса и доколку се пеглате-нанесете го пред пеглањето.
  До сега сум ставила од него само еднаш и навистина има резултати. Косата ми е помека и со повеќе сјај.
  Се работи за турска козметика и не знам на кои се места се продава. Јас го најдов во маркет, но го има и во продавниците на Голден Роус, а цената му е некаде 90-100ден.
  Вака изгледа, но ова е постаро пакувања.Новото има друга лепенка, исто пишува 7х24 и на долната десна страна има девојка со права или виткана коса. За права коса е со виолетово капаче, а за виткана со портокалово.
   

  Прикачени фајлови:

 4. Refused

  Refused Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  32
  И мене во последно време ми е толку сува косата што ми иде да ја исечам, посебно врвовите што ми цветаат а не ја пеглам па ми е чудно. Затоа почнав пак да ставам мајонез комбинирано со маслиново значи неколку капки се нанесува по целата должина до врвовите( не на коренот) се собира во клупче и се става кеса да одстои 30-40 мин и убаво се плакне( јас 2 пати ја шампонирам :D ) пододбар регенератор здравје ;)+ ја згуснува косата јас затоа и престана да го користам а инаку на коренот на косата ставам рицинусово масло
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Хининовата вода и јас ја користев , убаво мириса , инаку не видов нешто ефект посебен , можеби оти само 1 шипенце искористив :^) Ја користев таа со црвена налепница
   

  Прикачени фајлови:

  • 1986.JPG
   1986.JPG
   Големина на фајлот:
   32 KB
   Прегледи:
   322
  • 1987.JPG
   1987.JPG
   Големина на фајлот:
   31,5 KB
   Прегледи:
   322
 6. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.888
  Пробајте со маска од бадемово масло.Има некои маски на нет :)
   
 7. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.299
  Допаѓања:
  10.817
  Пол:
  Женски
  Пола шоља какао
  Пола шоља јогурт
  Лажица мед и лажица јаболков оцет :)
  Ќе измешате убаво и откако ќе ја измиете косата ќе оставите да делува 5 мин. ... :)

  Проверено ;) :) :)
   
 8. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  568
  А ова не ја мрси косата или не ја спласнува? Сакам да си купам некако привлечно ми изгледа, но ми е страв да не има такви ефекти..
   
 9. mache77

  mache77 Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  5
  кажи кои масла ги користиш од фитофарм или гала кои се боље?има мн рицинусово бадемово чичково ореово кокосово нз кое попрво и дали се сите за косата :$
   
 10. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.948
  Допаѓања:
  5.595
  Леле јас сега имам екстремно сува коса,абе како жица ми се врвовите,а редовно ја потсрижувам,еве и маски користам,не знам што да правам.
  Ај некои производи ако има да помогнат,кажете.
  Поздрав
   
 11. qxwy

  qxwy Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  5
  Jас имам прилично убава права коса и немам потреба да користам шампони за сува коса. Но, ке ти кажам дефиниција за убава коса. Шампон Диплона, регенератор, обична маска за коса ( понекогаш купувам во шишенце, а понекогаш во мали кесички) . Потоа ја чешлам, ја оставам сама да се суши минимум половина час, потоа ја сушам со фен, и само поминувам со пресата. Не користам силиконски капки, ниту пени посебни четки. Само најосновното 3 четки ( за фенирање, иако не ја користам, чешел обичен и еден пластичен) . Тие хемиски продукти и штетат на мојата коса, која е прилично бујна и убава, за негата на косата го користам фрижидерот, органските продукти. Само квалитетен шампон и регенератор !
   
 12. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  568
  Пробај со ампула за коса, ставај редовно т.е два пати месечно и еднаш неделно ставај бадемово или друго некое масло. Ставај го вечерта и следниот ден измиј ја косата. Исто така многу е важно да користиш убав шампон и регенератор, јас го користам Шаума со арганово масло, мене ми е одличен, пробај можеби и кај тебе ќе има некаква промена.
  Се надевам дека помогнав :)
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lavce1359

  lavce1359 Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2012
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  16
  Општи прашања

  Имам бушава, сува коса, и неможам во никој случај да ја средам, имам ставано се и силиконски капки и секакви регенератори, маски, ама ништо не помага, кажете предлози што да купува или да правам за да ја средам некако!? :)
   
 14. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Општи прашања

  Пробај со некој бебешки шампон, тие ја прават косата мека. Џонсон бејби на пример.
   
 15. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.245
  Го имам истиот проблем. Косата ми е сува, тотално го изгуби својот сјај и сега сешто ми преостанува е да ја вратам во живот или многу да ја ишишам. Секако ја бирам првата опција. ;)
  Мојот рецепт за оштетена и безживотна коса е домашно направен мајонез.
  Намачкајте ѓи дланките со мајонез и протријте со прстите низ целата коса. Прицврстете ја со штипка и ставете ја да отстои во кеса до 2 часа. Потоа измијте ја косата со млака вода и шампонирајте. Повторувајте го третманот се додека косата не ви се врати во живот, односно додека не го добие потребниот сјај.
  Полесно нема. ;)
   
 16. MejkApGirl

  MejkApGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  58
  Мене косата ми е сјајна само кога ке ја испеглам, но не сакам да ја оштетувам секој ден, па домашна маска не би била лоша идеја :)
   
 17. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  121
 18. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  26
  Епа вала.Имам коса до рамена,не ми е многу долга,ама ко метла е.жими све ко метла е.сува,без сјај,никаква,тврда..еднаш неделно ја мијам со Сајос портокаловиот за сува коса,нема ама баш никаков ефект,а прилично долго ги користам шампоните на сајос..после тоа ставам регенераот како спрејче,не се измива,а пред миеше ставам бадемово масло и го држам еден саат.Не ја фенирам косава,веќе 2 години ја немам допрено до фен,jа пеглам еднаш месечно,а сега за летово избегнувам...што да правам веќе,стварно не ми е јасно.Свашта имам користено,а ништо не ми помага.идната недела ќе пробам некоја маска,па ваљда ќе ми успее.А косата ми е МНОГУ густа,и како метла.

  -инаку,за сјај,последното плакнење на косата треба да ви биде со ладна вода :)
   
 19. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.906
  Кокосово масло за коса....ако сакате раат да видите од испуканите и СУВИ врвови :)
   
 20. Iztrq

  Iztrq Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  19
  се зависи и до косата, мене тоа не ми помогна. треба да се најде соодветен шампон и почесто да се крати а доколку е многу сува може маска да се користи :)