1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
  2. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    За поголем сјај на косата денес за прв пат ќе пробам после миење на косата да ја полијам со течност од варени листови од орев. Имам слушнато дека во листовите од оревот имало големо количество на јод, така да сега чекам да се олади малку чајот-како да го наречам ни сама не знам... и ќе видиме какви резултати ќе даде .. ;)
     
  3. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Јас се соочувам со овој и те како непријатен проблем.. на секакви начини..
    испробувам се што ке прочитам и ќе ми кажат, меѓутоа резултатот е = на 0.
    Што мислите кои се вистинските причини што доведуваат до сува и оштетена коса?
    Како најдобро да се справие со неа?
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.251
    Сува и оштетна коса

    Да не ја фарбаш, шатираш често? Јас само пери, носи, шишај и си немам такви проблеми.
     
  5. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Сува и оштетна коса

    паа... ја фарбам на 1 месец, секој ден ја миам, ја шишам на 2-3 месеци....
     
  6. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Сува и оштетна коса

    Не ја миј секој ден, така и ги одземаш природните масла на косата и се суши :)
    Барем мене вака фризерката ми кажа.
     
    На MejkApGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Сува и оштетна коса

    Може причина да биде невнесувањето доволно витамини и минерали преку исхраната. Понатаму пречесто употребување на топлина за стилизирање на косата или употреба на хемикалии или пресилни средства за нега на коса.

    Пробај да внесуваш разноврсна храна,миј ја поретко косата кога можеш,избегнувај фенови,пегли наместо тоа направи некоја штосна пунџичка или плетенка или стави некое слатко венче. Редовно потстрижувај ја. Поубаво кратка негувана коса отколку долга и оштетена. Ако користиш фарба исфарбај се во нијанса најблиску до твојата и не ја фарбај повеќе или размисли за употребата на кна. Викаат дека ја зајакнува косата,а е природен начин за фарбање.

    Најди соодветна козметика ,шампон/маска и некое благо средство за стилизирање крем за коса или спреј или нешто слично што ќе ја потхрани и ќе ја обликува косата. Размисли за употребата за масла за коса,исклучително добро ја негуваат,наспроти мислењето дека ја мрсат и заплеткуваат. Имаш разни одбери некое и редовно употребувај го и би требало да има супер резултати. :)
     
  8. Lifeisbeauty

    Lifeisbeauty Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    А ова на сува или на мокра коса се става? :*
     
  9. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    И јас имам сува коса. Порано менував разни шампони, маски додека да најдам нешто што ќе ми ја оправи малку и силиконски само ставав. Сега после последното кратење решив да и се посветам малку повеќе.
    Обавезно пред секое миење и ставам маслиново масло ( и тоа од она за готвење оти овие малите на Галафарм или Фитофарм ќе потрошам пола и повеќе за еден пат). Си правам домашни маски- мешам маслиново и мед или маслиново и жолчка. Еднаш неделно ставам и на коренот или чичково или рицинусово со малку маслиново( многу е густо и малку се разредува со маслиновото ). Месец и пол како правам вака и веднаш се гледа промена. Многу е мека косата и не цвета. А и додека има листови на оревот и со нив ја плакнам на крај, природно и давам и потемна боја :)
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. catsruletheworld3

    catsruletheworld3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    27
    Може ли да ми препорачате некој шампон/ регенратор / маска/ ампули/ било каков препарат за МНОГУУ СУВА и ОШТЕТЕНА(виткана) коса?

    Ама некој проверено квалитетен препарат што стварно ќе ми помогне... МАКАР И ДА Е СКАП?
    Знам има 300 чуда по аптекиве само не сум се распрашала многу... значи нешто стварно квалитетно барам, НЕ МИ Е БИТНА ЦЕНАТА.. па секоја прпорака е добредојдена :)
     
  11. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Ако ти е сува и оштетена како што кажуваш, тогаш мора да ставаш масло( маслиново, бадемово). Мене барем ми се оправи косата од тоа и не ми е сува како порано, иако ја немам фарбано никогаш и многу ретко користам пегла, фен. Може да го пробаш шампонот од камилица и липа на Афродита. Јас моментално го користам и можам да кажам дека косата ми е посјајна и помека од овој во споредба со кокосот или мед со ванила. За ампули не знам што да ти кажам, немам користено. Ама, последно што открив е рузмаринот. Исплакни ја косата со чај од рузмарин и ќе видеш колку помека и посјајна ќе ти биде. Исто и чајот од камилица бил добар. Тоа ми е наредно за пробување :)
     
    На catsruletheworld3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Девојки на пример ако ставам пивски квасец во шампонот дали знаете дали има некакви ефекти? Бидејќи многу ми е сува косава...
     
  13. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
  14. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Масло од арган... слама да е ке омекне.
    Имам мнооогу сува коса, ама одкако го користам маслово косава ми е свила.
    Не е битна марка, од каде го купувате, битното е само да биде уле/масло од арган, пробајте го, прави Чудесии ;)
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Потврдувам, иако немам сува коса, ама дава неверојатен сјај.

    Јас имам масло органско од арган од биокулт го земав, не е од тие специјалните за коса, ама го обожавам. Најдобра инвестиција (заедно со теглата кокосовото).
    А рузмариново, јас сама си имам направено, во маслиново, 2-3 недели да остстои рузмарин па прецедено на газа. Ама уште го немам пробано.

    Не е реклама, само искуство. :D
     
    На Unica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
  17. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Маслото се става само на врвовите така?
    Кога се става-пред фенирање на мокра коса или после фенирање?
     
  18. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Значи марката не е битна ама затоа составот е битен многу.На пазарот има еден куп арганови масла ама колку посто на арган има е доста битно. Поготово поевтините масла ,немаат толку застапеност ,затоа обрнете внимание на тоа. Чисто масло нема за 200 ден.

    Јас го ставам на полу мокра коса :emo:
     
  19. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    Нешто што го пробав вчера, а покажа воодушевувачки резултати: ја навлажнив цела коса со вода, потоа со чичково масло го измасирав скалпот и нанесов по целата должина на косата од маслото... го оставив да дејствува 3-5мин потоа го исплакнав и регуларно си ја измив косата со шампон и регенератор... косата ми е премека и сјајна а воопшто не изгледаше така предходно :emo: :inlove:
     
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    И јас вчера зедов чичково,а зошто на влажна коса,не на сува???И не е премалку да стои 5 минути??Мене не ми е испробано утре ќе ставам,само мислев дека треба да стои цела ноќ или најмалку 1 саат.