1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сува коса без сјај

Дискусија во 'Коса' започната од jasmin, 19 ноември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Абе како си сакаш фарбај се , да црната тешко се вади , јас се офарбав црна зашто веќе готово не сакам да менувам , а и сакам да ја пуштам долга косата. Ти можеш кафена да се офарбаш , на почеток првите 2-3 фарбања нема да ти покрие се после ќе биде супер. Само офарбај се потемно ако си сигурна дека нема да менуваш после
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, може да ја подобриш состојбата на косата доколку редовно ставаш маски и третмани (во твојов случај би ти препорачала еднаш неделно). Еве ти предлог на неколку маски (за тебе најдобра е втората а може и третата маска). http://biodevojka.blogspot.com/2015/05/blog-post_9.html
    Доколку немаш етерични масла не мора да ставаш (иако овие кои ги предложив се навистина од огромна корист). Поздрав
    п.с. ти советувам да го пробаш шампонот на алверде од авокадо, верувај ми го препорачав на повеќе девојки и скоро сите ми пишаа дека ептен се задоволни од ефектите. Природен е, а за многу сува коса.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    А каде можам да го најдам тој шампон? :D :*
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Во ДМ маркет
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Баш ќе си купам, па ќе кажам искуство!
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    [​IMG]
    овој е? :D Јас овој го земав :D :*
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    @Biodevojka јас ставам и маслиново масло со жолчка од јајце и ми ја омекнува косата но само првите два дена да продолжам да ставам или што викаш и ги користам овие капки :D :*[​IMG]
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, маслиново со жолчка е супер, биди упорна и прави го на секои 10 дена. Јас најискрено би ти препорачала чисто арганово масло како она на оливал или биокосмос. Јас моментално го користам ова масло како серум за коса и како серум за лице под кремата http://biodevojka.blogspot.com/2015/04/olival.html. Не сум љубител на силиконски капки поради мојот став против силиконите во козметиката. На твое место јас би земала чисто арганово масло или масло од јојоба. Поздрав
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Да, да, тој е! Прекрасен е! Јас го обожавам.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Ставив завчера маслиново масло со жолча од јајце ама на сува коса и потоа ја измив со шапонот од алверде. Сабајлето кога станав косата ми беше мрсна како 6 дена да ја неам миено. Зашто така да не знае некој? :D :*
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво не си ја измила убаво косата. И мене еднаш ми се случи да се измијам ама не сум ја завршила убаво работата па откако се исуши косата беше масна и уште еднаш ја премив. Сега убаво ја мијам посветувам доволно внимание а не на брзина. Поздрав
     
    На Veki4kaa и Marijana93 им се допаѓа ова.
  12. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    @Biodevojka znaci ova arganovo od panten ne go preporacuvas...ic da ne frlam pari...da si zemam kokosovo za suva kosa m?

    izvinete na latinicata


     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CirezD

    CirezD Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    1.485
    Пол:
    Женски
    Случајно улетав на темава, да препорачам кокосово масло како одличен стимулатор за сјај на коса, и за милион други позитивни последици од истото. Јас го користам ова http://www.icg.mk/images/products/coconut-oil.png


    @Biodevojka Секоја чест за блогот, совршен спој од корисно, паметно, здраво и интересно. Ќе го посетувам почесто од сега, браво (y)
     
    На Biodevojka, butterfly.mk и Marossa им се допаѓа ова.
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, ова масло не го познавам, ама еве доколку имаш можност да ги видиш состојките и доколку во декларацијата пишува дека содржи dimeticone, amodimethicone, cyclopentasiloxane и слични состојки со наставката оне јас не би го нанела воопшто затоа што станува збор за силикони а веќе добро е познат мојот став за истите.

    За кокосовото масло тврдам сама дека е одлично (доколку е чисто ладно цедено), исто како и аргановото и јојобата. Сите три се идеални како природни серуми за коса.

    Поздрав

    Ти благодарам многу драга, навистина многу ми значи. Голем поздрав до тебе и кога сакаш слободно посетувај го, блогот е за сите вас!
     
    На butterfly.mk и CirezD им се допаѓа ова.
  15. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    За сува и оштетена коса некој добар проверен шампон?
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Andros проверен на мене и на моите пријатели сите кажаа да за овој шампон и плус нема да ти е мрсна а не само сува. :)
     
  17. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Фала Ангелче :*
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Нема проблем :*
     
  19. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Имам мн суви врвови, ја скратив косата мислев да не е до тоа ама еве сега пак врвовите ми се премногу суви дали можам да ставам восок на краевите или тоа дополнително ќе ми ги доисуши. А инаку стандард користам капки од авон за суви врвови
     
  20. Loretta

    Loretta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    637
    Јас имав многу сува и доста оштетена коса поради бланширање (гооолема грешка!). Со многу нега и трпение денес имам доста здрава и сјајна коса која забележав дека расте побргу од порано. Еве како

    миење на косата: 2-3 пати неделно, исклучиво со благ шампон. За мене најдобар се покажа шампонот од коприва, оној од 50тина ден. Водата гледам да е колку што може поладна. При секое миење ставам или регенератор или маска, но никогаш двете, затоа што мн ми се мрси косата ако ги комбинирам. Моментално омилен регенератор ми е жолтиот од Орзене (црвениот од гарниер со арганово штотуку почнав да го употребувам, па сеуште не би го споредила со него), а омилена маска Gliss со портокалово капаче.
    нега на косата: Незнам што се не сум користела, некои од производите чинеле и повеќе од колку што треба но немало резултати. Фала му на Бога за Аргановото масло, за мене е откритие на векот! Најдобро ми делува кога го ставам на влажна коса, откако сум ја избришала со крпа, прво ставам на врвовите па потоа сосема малку погоре. Еднаш на десет дена мешам арганово и чичково масло, мешавината ја ставам врз цела коса и оставам да отстои околу час, час ипол. После тоа косата ми е неверојатно мека.
    топлина врз косата: Не ја сушам со фен никако, ја пеглам ретко, до 3 пати месецот, па и помалку. Ова го правам затоа што после секое пегланје забележувам ново оштетување на косата, што ме оддалечува од замислената цел.

    Ова правете го и ви гарантирам дека косата ќе ви се прероди. Јас порано ја стрижев секои 2 месеци, а сега и после 5тиот месец метил имам сосем малку, како да не сум ја стрижела само еден месец
     
    На Barca-Gril му/ѝ се допаѓа ова.