1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суви врвови

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 1 март 2010.

  1. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    Maskata od susam e idealna za zakrepnuvanje na bezivotnata kosa,koja go izgubila sjajot.

    PRIGOTVUVANJE: izmatete dve lazici maslo od susam, dve lazici med i edna zolcka. Koga smesata ke stane mazna, ramnomerno nanesete ja na kosata. Potoa zavitkajte ja so aluminiumska folija i susete ja so fen 15 minuti. Na kraj izmijte ja so sampon za sekojdnevna nega.

    2 lazici maslo od susam (12 denari) + 2 lazici med (6 denari) + 1 zolcka (6 denati) toa se vkupno ke ve cini 24 denari :D
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Одличен совет, ќе пробам, а ти Мила фризерка да не си? :D
     
  3. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    hahhaha ne sum frizerka no recepti na prirodna baze sto ima sve si imam zapisano veruvaj od nieden nemozam da se pozalam :) ;)
     
  4. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Ахам, за пивово ок повеќете кажуват дека има ефекти, ама за некои други маски не сум баш сигурна, се имаш пробано од ова што пишуваш?
     
  5. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    dali dosega nekoj od vas bil na tretman za suva i ostetena kosa vo frizersko studio,od sto se sostoi,kolku ste zadovolni?
     
  6. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    оревов масло за оштетена коса, пробав до сеа еднаш леле, колку беше мека ...совршено
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    а како го нанесуваш на косата се раствара со нешо или не? и колкаво е паковувањето да не ми отиде цело на едно ставање зш имам коса долга до задникот :rofl:
     
  8. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    50ml е. не се раствара, само си нанесуваш по малце со рака на врвовите. Е сега мрсно е, мириса малце лошо, меѓутоа со малку на врвовите ке завршиш работа, дека косата упива бајаги....јас еднаш ставив сега планирам пак. И за чудо многу ми с еоправи косата од тогаш. Го има во зебра новиов тинекс, таму е мислам 68 денари, не сум сигурна и во веро е 72. На гала е, во хартиено кутивче а внатре е шишенце стаклено.јас го користев, и за акни, така пишува на него дека е и з акожни заболувања, ефикасно е стварно.
     
  9. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    A koga ke ja sushime kosata da ja trgnime aluminiumskata folija ??? :D
    Jas imam normalna kosa ama malce suvi vrvovi i malce mi se rascvetani...
     
  10. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    А масло од сусам од каде да најдеме?Го има по аптеки или маркети,не сум сретнала досега....Можи малку глупо е ,или малку повеќе ама да си прашам јас.. :wasntme:
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Јас мислам дека може да се најде во маркети.Побарај..во поголемите треба да има.
     
  12. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    фала на рецептот ќе ми треба :) имам мнооогу сува коса :sweat:
     
  13. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски

    алал да ти е за толкава должинаа :P

    и ја би сакалаааа :( :( :(
     
  14. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    А колку пари е масло од сусам отприлика да знам? пошто во Скопје мислам дека маслава се поефтини зависи во која аптека или маркет, ама до сега што ги имаат цените пишувано на масла на форумов на пр. во Скопје 60 ден овде во Охрид 80... :)
     
  15. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    масло од сусам има во веро, во големо стаклено шише, околу 150 денари е, може и поќе, не се сеќавам, и пишува дека се користи ви исхраната за дијабетичари, бла бла.... :^) са суви врвови помагаат ореово и бадемово масло, мене најповеќе ми се допаѓаат маслата на фитофарм, а и поефтини се ;)
     
  16. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    На една моја братучетка тетка и е фризерка и и кажала доле на врвовите да става маска и да ја остави половина час да и постои па да ја измие..Мене ми кажа дека стварно и била мека косата и дека не и расцветувала подолго време,па сега пробајте. :)
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Во друга тема има повеќе за Чичковото масло кое чини околу 60 денари, помага на сува и оштетена коса, и давало сјај и ја правело помека (+ е и против првут). Ставив вчера, на цела коса почнувајќи од коренот кон врвовите и мислев дека е за раст, но сум згрешила. Треба да стои минимум 1час, што повеќе-тоа подобро. Ова за маслото ви кажувам.
    А инаку за мене само регенератор или маска, и тоа од тие што ги користам. Ем убаво мирисаат, ем ми помагаат на мојава коса зборам.
     
  18. Lady.Rose

    Lady.Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    51
    Маслиново масло или силиконски капки многу помагаат за суви врвови. Исто така имам еден регенератор од Шварцкопф за ептен исушена коса, се става од половина надоле на косата и многу омекнува.
     
  19. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Кој регенератор од Шварцкопф? :)
     
  20. Anastasia94

    Anastasia94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    6
    девојки еве една маска за коса со расцветани врвови(ја имам пишано и на друга тема)

    -1 јајце
    -и неколку лажички јогурт(за кратка коса-2-3лажички,а за долга-1 филџан)
    подготовка:изматете го јајцето и измешајте го со јогуртот.Нанесете ја на целата коса со благо масирање,особено втријте ја на врвовите.Завиткајте ја во најлонска кеса и оставете да дејствува 20 мин.
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.