Суви врвови

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 1 март 2010.

 1. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  18
  Maskata od susam e idealna za zakrepnuvanje na bezivotnata kosa,koja go izgubila sjajot.

  PRIGOTVUVANJE: izmatete dve lazici maslo od susam, dve lazici med i edna zolcka. Koga smesata ke stane mazna, ramnomerno nanesete ja na kosata. Potoa zavitkajte ja so aluminiumska folija i susete ja so fen 15 minuti. Na kraj izmijte ja so sampon za sekojdnevna nega.

  2 lazici maslo od susam (12 denari) + 2 lazici med (6 denari) + 1 zolcka (6 denati) toa se vkupno ke ve cini 24 denari :D
   
  На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
 2. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Одличен совет, ќе пробам, а ти Мила фризерка да не си? :D
   
 3. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  18
  hahhaha ne sum frizerka no recepti na prirodna baze sto ima sve si imam zapisano veruvaj od nieden nemozam da se pozalam :) ;)
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Ахам, за пивово ок повеќете кажуват дека има ефекти, ама за некои други маски не сум баш сигурна, се имаш пробано од ова што пишуваш?
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.323
  dali dosega nekoj od vas bil na tretman za suva i ostetena kosa vo frizersko studio,od sto se sostoi,kolku ste zadovolni?
   
 6. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  оревов масло за оштетена коса, пробав до сеа еднаш леле, колку беше мека ...совршено
   
  На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.529
  Допаѓања:
  4.030
  Пол:
  Женски
  а како го нанесуваш на косата се раствара со нешо или не? и колкаво е паковувањето да не ми отиде цело на едно ставање зш имам коса долга до задникот :rofl:
   
 8. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  50ml е. не се раствара, само си нанесуваш по малце со рака на врвовите. Е сега мрсно е, мириса малце лошо, меѓутоа со малку на врвовите ке завршиш работа, дека косата упива бајаги....јас еднаш ставив сега планирам пак. И за чудо многу ми с еоправи косата од тогаш. Го има во зебра новиов тинекс, таму е мислам 68 денари, не сум сигурна и во веро е 72. На гала е, во хартиено кутивче а внатре е шишенце стаклено.јас го користев, и за акни, така пишува на него дека е и з акожни заболувања, ефикасно е стварно.
   
 9. TanYa

  TanYa Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  A koga ke ja sushime kosata da ja trgnime aluminiumskata folija ??? :D
  Jas imam normalna kosa ama malce suvi vrvovi i malce mi se rascvetani...
   
 10. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.416
  Допаѓања:
  3.734
  Пол:
  Женски
  А масло од сусам од каде да најдеме?Го има по аптеки или маркети,не сум сретнала досега....Можи малку глупо е ,или малку повеќе ама да си прашам јас.. :wasntme:
   
 11. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.991
  Јас мислам дека може да се најде во маркети.Побарај..во поголемите треба да има.
   
 12. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  121
  фала на рецептот ќе ми треба :) имам мнооогу сува коса :sweat:
   
 13. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.367
  Допаѓања:
  7.396
  Пол:
  Женски

  алал да ти е за толкава должинаа :P

  и ја би сакалаааа :( :( :(
   
 14. TanYa

  TanYa Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  2
  А колку пари е масло од сусам отприлика да знам? пошто во Скопје мислам дека маслава се поефтини зависи во која аптека или маркет, ама до сега што ги имаат цените пишувано на масла на форумов на пр. во Скопје 60 ден овде во Охрид 80... :)
   
 15. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски

  масло од сусам има во веро, во големо стаклено шише, околу 150 денари е, може и поќе, не се сеќавам, и пишува дека се користи ви исхраната за дијабетичари, бла бла.... :^) са суви врвови помагаат ореово и бадемово масло, мене најповеќе ми се допаѓаат маслата на фитофарм, а и поефтини се ;)
   
 16. House95

  House95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  27
  На една моја братучетка тетка и е фризерка и и кажала доле на врвовите да става маска и да ја остави половина час да и постои па да ја измие..Мене ми кажа дека стварно и била мека косата и дека не и расцветувала подолго време,па сега пробајте. :)
   
 17. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.029
  Во друга тема има повеќе за Чичковото масло кое чини околу 60 денари, помага на сува и оштетена коса, и давало сјај и ја правело помека (+ е и против првут). Ставив вчера, на цела коса почнувајќи од коренот кон врвовите и мислев дека е за раст, но сум згрешила. Треба да стои минимум 1час, што повеќе-тоа подобро. Ова за маслото ви кажувам.
  А инаку за мене само регенератор или маска, и тоа од тие што ги користам. Ем убаво мирисаат, ем ми помагаат на мојава коса зборам.
   
 18. Lady.Rose

  Lady.Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  51
  Маслиново масло или силиконски капки многу помагаат за суви врвови. Исто така имам еден регенератор од Шварцкопф за ептен исушена коса, се става од половина надоле на косата и многу омекнува.
   
 19. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.026
  Допаѓања:
  860
  Кој регенератор од Шварцкопф? :)
   
 20. Anastasia94

  Anastasia94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  6
  девојки еве една маска за коса со расцветани врвови(ја имам пишано и на друга тема)

  -1 јајце
  -и неколку лажички јогурт(за кратка коса-2-3лажички,а за долга-1 филџан)
  подготовка:изматете го јајцето и измешајте го со јогуртот.Нанесете ја на целата коса со благо масирање,особено втријте ја на врвовите.Завиткајте ја во најлонска кеса и оставете да дејствува 20 мин.
   
  На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.