Сув шампон

Дискусија во 'Коса' започната од Chocoholic, 28 септември 2011.

 1. Stefybutterfly

  Stefybutterfly Активен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Кој шампон за суво миење на косата го препорачувате? Со слика ако може :):)
   
 2. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  14.899
  Пол:
  Женски
  Batiste розевиот одличен,го имаш во дм
   
  На Stefybutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.052
  Допаѓања:
  1.420
  Пол:
  Женски
  Имам неколку пати ставено од еден во КАМ што го купив. Искрено не видов некој ефект, а имам фобија од затворање на порите.
   
 4. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  19.059
  Пол:
  Женски
  Јас пред некое време приметив дека косата ми е многу изретчена напред каде што ставам сув шампон, претпоставувам дека е од тоа :worried:
  Паузирав некој период, и косата полека почна да ми се враќа во нормала. Сега сув шампон користам само ептен кога ми е потребно.:?:
   
 5. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  22.758
  Пол:
  Женски
  И јас се мислам дали е можно тоа, мене па многу ми се исуши косата ама и доста ми паѓа кога ја мијам.
  Сигуно некоја состојка е доста агресина, јас тој на нивеа го имам. Еднаш неделно прскам, не е пречесто ама осеќам дека косата ми е посува.
  Колку пати нанесуваше и колку време помина дури се врати во нормала?

  Ќе сменам и шампон јас, да видам дали ќе има разлика. :?:
   
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.555
  Допаѓања:
  23.284
  Пол:
  Женски
  Јас користам бебешка пудра, ама сум приметила дека и мене повеќе ми паѓа и при чешлање и при миење.
   
  На IM.TMKQ и Luminary им се допаѓа ова.
 7. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  Го имам користено на Авон, но многу брзо ми се трошеше:smirk::lol:.
  Сега кога немам време да ја мијам косата ставам бебешка пудра на Бекутан и задоволна сум.
  За темна коса знам една другарка става какао, врши работа ама не е исто како пудрата или шампонот. Имав цимерка која си ставаше и брашно|( кога немаше пудра:D
   
  На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.545
  Допаѓања:
  19.059
  Пол:
  Женски
  Косата ја миев на 4 дена, и обавезно 4тиот ден ставав сув шампон, и така додека не истрошив 3 шампони.
  Потоа кога приметив дека ептен ми се изретчи косата престанав да користам, и сега веќе ставам 1-2 пати месечно, ако ептен ми е итно.
  Инаку не требаше многу време да се врати во нормала, но веднаш забележав дека е подобрена состојбата. Но јас и користам масла често за скалпот, па тоа можеби го убрза процесот. :)
   
  На IM.TMKQ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  22.758
  Пол:
  Женски
  Јас ставам руцинусиво ама од уши надолу. Ќе ставам овој пат на цела коса и ќе одбегнувам сув шампон некој период.
  Овој на нивеа за темна коса најверојатно е многу силен за мојот скалп, откако ќе нанесам и следните ден, два, некои делови од скалпот се обоени кафено и дури не ја измијам косата не излегува.
  Пробав и да ја исчешлам и со пешкир сепак наслаги остануваат.
  Претпоставувам тоа е штетно бидејќи ги затвора порите.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.986
  Допаѓања:
  19.387
  Пол:
  Женски
  Пробај со нишесте наместо со пудра.
   
  На eta и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  22.758
  Пол:
  Женски
  Поздрава верзија?
  Не ја плеска косата?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.986
  Допаѓања:
  19.387
  Пол:
  Женски
  На мојата коса истиот ефект го има како пудрата, само е поздрава верзија.
  Нели во пудрата има талк, ова е пченкарен скроб мислам.
  Ставам и капка етерично масло, мешам со лажица, го ставам во шишенце од бебешка пудра и така го користам. Убаво мириса така.
  Земи си, не е скапо нишестето, пробај. :)
   
  На eta, maaraa96, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Marina*F

  Marina*F Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  69621064_1282116928662355_3914715754089030631_n.jpg
  Остава бела трага или само течност?
   
 14. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  9.455
  Пол:
  Женски
  Сув шампон никогаш не би користела затоа што предизвикува опаѓање на косата ,боље ќе шетам со мрсна коса него ли без коса , обично користам бебешка пудра Бекутан и тоа ми помага.
   
 15. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.180
  Допаѓања:
  30.772
  Пол:
  Женски
  Треба малце да ја растресеш и исчешлаш косата, на потемна коса можеби повеќе би се познавала бела прашкаста трага и секако, зависи колкава количина ќе испрскаш на праменот.
   
  На Marina*F му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  843
  На Батисте шампоните во зегин се 189 ден. а во dm 269, дури и 300 и нешто имаше едни. Хелоуу, ни во dm во германија не се толку скапи.
  Нема многу избор, ама разликата во цената не е мала.
   
  На sorbet, hermosa и Elence93 им се допаѓа ова.
 17. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  Остава, малку бидејќи има прав во него. Но со чешлање исчезнуваат. И преубаво мириса :)
   
  Последна измена од модератор: 5 ноември 2019
  На Marina*F му/ѝ се допаѓа ова.
 18. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.492
  Допаѓања:
  34.347
  Во сувиот шампон исто има пудра, како бекутанот.
   
 19. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.383
  Допаѓања:
  8.923
  Пол:
  Женски
  Колку пари се од прилика сувите шампони во зегин?
   
 20. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.492
  Допаѓања:
  3.357
  Пол:
  Женски
  189ден.
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.