1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сугестија како да препишувам на испит

Дискусија во 'Канта' започната од florentina, 21 ноември 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. florentina

  florentina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  aj pomognete mi da uspeam da prepisam na ispit zatoa sto ne mozam da ucsm bidejki me bole zab... :(
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
 3. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  3.126
  Пол:
  Женски
  sugestija kako da prepisuvam na ispit???

  Хехе добра тема... да знам почесто да си ја посетувам.. само вие постирајте некои трикчиња и после мисс со сите 10-ки :D :D :D
   
 4. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  3.096
  sugestija kako da prepisuvam na ispit???

  Седни и учи ... најубаво препишување :)
   
 5. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  sugestija kako da prepisuvam na ispit???

  Реши го проблемот со забот и седни учи. Ако материјалот е обемен, и не си учела, тогаш како ќе се снајдеш да препишеш? Побрзо ќе го одговориш прашањето ако си учела, отколку да потрошиш пола саат дури да го најдеш одговорот. И материјалот се учи континуирано. Не во една недела да спремаш испит и сл. После секое предавање се учат лекциите од тој час, така за испит само ќе го повторуваш материјалот, и така е многу полесно. Мој обичај е на секое предавање фаќам белешки и правам концепт за она што го предава професорот. Во литературата за учење ќе споредиш што има и што професорот бара спред белешките што ги имаш, па така и ќе знаеш што бара за на испит итн, да не филозофирам, сето тоа е познато, а и забегувам офф топик. И плус со принципот по Болоња, критериумите се веќе сведени на минимум. Критериумот за време на нашите родители бил многу построг, далеку повеќе материјал за учење, кога тие можеле тоа да го научат, зошто ние да не можеме сега нашето? На тој начин со препишување само се потценуваме себе си. Кога сме се запишале на факултет, сигурно и не сме умоболни и немоќни, туку не мрзи и сме еднакви на пензионери. Програмот и содржините се за луѓе со просечна интелигенција. А кога сме се запишале на факултет, сигурно не сме умоболни
   
 6. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  15.988
  Пол:
  Женски
  sugestija kako da prepisuvam na ispit???

  Е и мене стомако(т) ме боле па учев. А и како може ние да помогнеме?
  Треба барем малку да имаш врска со материјалот за да знаеш што препишуваш, вака е потешко да се снајдеш. А методи има илјадници. Од обичните препишувања со ливчиња во ракав и пишувано на рака, па се` до ливчиња скриени во пенкала и шишиња од сокови на кои се испринтани лекциите. :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.