1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сугестија

Дискусија во 'Психологија' започната од sweet25, 2 мај 2012.

  1. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Бидејки во сличната тема не е навлезено толку во моќта на зборовите,
    мислам дека ќе одговара посебно да почнеме тема за сугестијата.
    Значи ова е веќе поврзано и со моќта на зборовите, и со моќта на посвеста,
    а всушност е еден облик на комуникација преку кој сакаме некого да убедиме дека тој се однесува на одреден начин, или дека тој нешто сака, е склон кон нешто, се обидуваме да наметнеме нешто како туѓо мислење, и доколку личноста тоа го прифати како точно, тоа и се врежува во потсвеста и почнува да се однесува на соодветен начин.
    Колку вие препознавате и се браните од туѓите сугестии ?
    Дали се обидувате на тој начин да влијаете на некоја личност , и успевате ли во тоа ? :)
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Прво нешто што ми пада на памет е кога одам нешто да си купам и кога продавачката ми сугерира па дури и убедува дека фантастично ми стои тоа парче а едноставно не е мој стил или нешто не ми го фаќа окото :) . А друга политика е кога пазарам во маркет па бирам меѓу 2 исти производа од различни фирми па сакам да ми сугерираат кој е подобар. Е тука веќе прифаќам сугестија па и да ја утнам стварта ќе препишувам на оној другиот кој ме зезнал :).
    Знам да ислушам сугестија но не значи дека и ќе ја прифатам. Влијаам на друг ако видам дека прави нешто погрешно или ако нешто не е така како што треба да биде. Мое е да кажам а дали ќе прифати е негов проблем :wasntme:
    Обично кога нешто се двоумам знам да подпаднам под сугестија од аспект на добра и лоша страна, и нормално ја бирам добрата страна.
    Во љубовта одамна имам кажано дека жената е таа која го прави мажот по сопствена мерка :) само треба да знаеш и умееш
     
    На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    да кога сакам нешто баш тоа о користам колку и да е погрешно. Ама сепак никогаш не би дозволила некој да ми сугестира на мене нешто, освен ако е за мое добро :)
     
  4. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Kljuc na temava
     
  5. Annaaquarius

    Annaaquarius Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Мене мн голема психосоматска мана која ме тера автоматски да повраќам е (сугестијата која мие најјака во страсовите)и заради ова сакам на психолог да одам...Јас мн сугестирам кога некој има починат..во сугестиите мие појавено изгниеното тело ма починатиот.Уфффф мн е гадно...
     
  6. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Исто ми се има случено. Али сега гледам сама да си одлучувам за себе без да барам совет.
    Зашто може и некои намерно погрешно да те насочат. Памет за друг пат, јбг..