1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сугестија

Дискусија во 'Психологија' започната од sweet25, 2 мај 2012.

 1. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  318
  Бидејки во сличната тема не е навлезено толку во моќта на зборовите,
  мислам дека ќе одговара посебно да почнеме тема за сугестијата.
  Значи ова е веќе поврзано и со моќта на зборовите, и со моќта на посвеста,
  а всушност е еден облик на комуникација преку кој сакаме некого да убедиме дека тој се однесува на одреден начин, или дека тој нешто сака, е склон кон нешто, се обидуваме да наметнеме нешто како туѓо мислење, и доколку личноста тоа го прифати како точно, тоа и се врежува во потсвеста и почнува да се однесува на соодветен начин.
  Колку вие препознавате и се браните од туѓите сугестии ?
  Дали се обидувате на тој начин да влијаете на некоја личност , и успевате ли во тоа ? :)
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.336
  Прво нешто што ми пада на памет е кога одам нешто да си купам и кога продавачката ми сугерира па дури и убедува дека фантастично ми стои тоа парче а едноставно не е мој стил или нешто не ми го фаќа окото :) . А друга политика е кога пазарам во маркет па бирам меѓу 2 исти производа од различни фирми па сакам да ми сугерираат кој е подобар. Е тука веќе прифаќам сугестија па и да ја утнам стварта ќе препишувам на оној другиот кој ме зезнал :).
  Знам да ислушам сугестија но не значи дека и ќе ја прифатам. Влијаам на друг ако видам дека прави нешто погрешно или ако нешто не е така како што треба да биде. Мое е да кажам а дали ќе прифати е негов проблем :wasntme:
  Обично кога нешто се двоумам знам да подпаднам под сугестија од аспект на добра и лоша страна, и нормално ја бирам добрата страна.
  Во љубовта одамна имам кажано дека жената е таа која го прави мажот по сопствена мерка :) само треба да знаеш и умееш
   
  На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  150
  да кога сакам нешто баш тоа о користам колку и да е погрешно. Ама сепак никогаш не би дозволила некој да ми сугестира на мене нешто, освен ако е за мое добро :)
   
 4. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  751
  Допаѓања:
  564
  Пол:
  Женски
  Kljuc na temava
   
 5. Annaaquarius

  Annaaquarius Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2020
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Мене мн голема психосоматска мана која ме тера автоматски да повраќам е (сугестијата која мие најјака во страсовите)и заради ова сакам на психолог да одам...Јас мн сугестирам кога некој има починат..во сугестиите мие појавено изгниеното тело ма починатиот.Уфффф мн е гадно...
   
 6. Dashing:)

  Dashing:) Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  2.292
  Пол:
  Женски
  Исто ми се има случено. Али сега гледам сама да си одлучувам за себе без да барам совет.
  Зашто може и некои намерно погрешно да те насочат. Памет за друг пат, јбг..