1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суканици

Дискусија во 'Коса' започната од maja8, 14 декември 2010.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ суканици?

  1. За

    227 глас(а)
    45,0%
  2. Против

    277 глас(а)
    55,0%
  1. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ако имаш суканици и вошки шанса нема да се изчистиш.само лустер шишање и после одржување само.
     
  2. axl-babe

    axl-babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    450
    Допаѓања:
    577
    charliee, погрешно ме разбра..
    сакав да кажам дека читав погоре нешто вошки.. и цела почнав да се чешам..
    инаку немам суканици, ниту вошки :rofl:
     
  3. fashionbaby

    fashionbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    244
    многу одвратно изгледааат,никогаш нема да си направам суканици
     
  4. Irie.eye

    Irie.eye Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Неможев да дочитам се, но до таму каде што стигнав сфатив дека всушност сте не информирани околку суканиците, и очигледно си зборите на памет или по претпоставки :)
    Јас имам другарка, која има цела коса суканици,но не ги направи од причина што се КУЛ и ај ке си ја упропастам косата за да бидам ИН, него и значат, знае многу за растафарите, за нивната култура, за самата суканица што значи и едноставно и се допаднало се тоа. Исто така прочитав дека ве асоцира на НЕхигиена. :^)
    претпоставувам не знаете дека суканиците се мијат најнормално, на 3-4 дена, и суканиците не ти почнуваат од самиот корен па да неможеш да го исчистиш коренот, пошто нели се мрси и мораш... а самата суканица се мие онака најнормално само што со различни шампони, не онакви за волумен и слично (претежно со шампон од коприва).
    Исто така прочитав дека не изгледало убаво ако имаш суканици па на свадба ако идеш или незнам што.. :^)
    Зашо да не можеш некако вака да ги собереш?
    https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/532227_582654485085587_1891178119_n.jpg ... Мене ова баш пристојно ми изгледа :)
    И да, ако некој планира да прави суканици, мислам дека е многу глупаво да ги направи онака ради мода, и да е различен од другите и слично... Суканици не се само начин на носење на косата, може по интернет да си пребарате и да си видите што всушност значат и слични информации околу нив. И многу ми е криво што ги комерцијализираат и секој втор има барем по една суканица, која не знае ни зошто ја носи (зборувам за моите врсници, односно од 15 до 20 годишните) :)
     
    На Goticarka и hellowooorld им се допаѓа ова.
  5. Irie.eye

    Irie.eye Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Јас од тоа што прочитав сфатив дека секој зборува само како на прв поглед му изгледа суканица... и да, да знаеа сите за растафарите, и за тоа што тие кажуваат, не да се ограничуваат само на тоа што пушат марихуана и се со суканици светот би бил подобро место за живеење :D
     
  6. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    А каде можат да се направат суканици? Ако знае некој нека ми пише лп :)
     
  7. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Ми се допаѓа твоето мислење. ;) :!:
    Но, дали навистина вреди да направиш суканици на цела коса за потоа косата да ти е тотално оштетена и да не ти личи на ништо. Дали си свесна колку косата се изретчува после суканиците, ако имаш густа коса ќе имаш ретка а ако имаш ретка...бог нека ти е на помош. :?: Јас не ги оправдувам суканиците. Ретки се оние како другарка ти кои ги носат поради причина а не за да бидат кул,но сепак.... :shake:
     
  8. Irie.eye

    Irie.eye Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Незнам каде може да се направат, но на интернет (youtube) има многу видеа каде што покажуваат како се прават... Ама стварно е многу мачно посебно ако ја правиш цела коса, ке ти треба некои 6-7 часа. :)
     
  9. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Се согласувам со тебе потполно! :)
     
  10. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    значи потполно се согласувам со тебе....суканиците ми се повеќето за машки..и ко че речам суканици одма ме асоцира на нечистоо значи гаднооо....кога ќе ги направиш не треба да се капиш некое време..и затестени постојано мрсноо... :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.111
    Пол:
    Женски
    Ма какви суканици. Ич не ми се допаѓаат.
     
  12. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    Би направила, онака да ми помине меракот, ама не би ги носела цел живот.
     
  13. Play

    Play Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    69
    Јас сум дефинитивно за суканици.
    Прво нема никаква врска дали имаш суканици или не за колку се грижиш и ја негуваш косата. Еве по улица колку девојки гледаме со мрсна или коса цела оштетна, со првут,но еве нив никој не им вика шишај се ќелава.

    Што значи дека ако не си водел грижа и нега за косата кога не ти била во суканици нормално нема ни сега, но ако си се грижел за чистота,волумен,цврстина,сјај итн ќе се грижиш и за суканиците. И суканиците воопшто не се нехигиенски, за нив ако правилно се одржуваат, негата што треба да се пружа во две недели е повеќе труд од негата на обична коса за време на еден месец. Значи посебни шампони, местење, посебни чешли па само за одржување хигиена,а не пак за стилизирање или нешто треба бар час. Е сега за тие правилно што ги одржуваат како можете така да зборувате кога за тоа внесуваат многу повеќе труд отколку ние.

    Исто така за ќелавоста не е тоа така, зависи какви суканици сакаш има премногу начини да се направат суканици па дури и по природен пат (но тоа да, не е воопшто хигиенски) па зависи како сакаш можеш да си направиш.

    Јас би направила,но не одговараат на моето лице, ниту пак ми е доволно долга косава,но ајде откако ќе ја пораснам можеби и ќе направам ако не бар обични без восок меракот да ми помине. :D
    Како што кажав јас сум ЗА суканици, па дајте веќе суканици ви се одма чудни,луди и глупави,а тоа што цел град е како клониран од облека,па до истите досадни фризури и најголемата различност е дали во пунџата ќе има и плетенка или не, ви е сосема прифатливо. Нека се внесе малку различност, уникатност,а особено ми е мило и сум за суканици на луѓе кои ставаат поради значењето на целиот тој начин на живот и размислување и одбивност од материјалниов свет, е за нив големо браво. Како и да е, јас сум за суканици и ќе замолам одредени членки нека се информираат малку пред да коментираат за нешто за што очигледно немаат никакво знаење кога сметаат дека лилјаци и бумбари има во суканиците. ;)
     
    На КикиМаус, sofijanoka и cheetah.girl им се допаѓа ова.
  14. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Јас сум против суканици..
     
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Лично јас ги мразам прееееемногу
    ни можеш да си направиш фризура ни нишо и плус тоа нема никаква хигиена бе тоа е стршана работа :envy:
     
  16. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Кога ќе видам суканици ме лазат морници по целото тело. :worried:

    Ми делува на 1 век не миено, царство на вошки. :tmi:
     
  17. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Како бе луѓе неможат фризури да се направат? :)
    [​IMG]
    Баш убаво и уникатно изгледа пунџичка со суканици.
    Најпрво информирајте се зашто луѓето ставаат суканици и за растафари движењето.
    И немаат вошки, бубашваби и други работи у суканиците.
     
    На КикиМаус, cheetah.girl, anna-tessa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Можда сега ми изгледаат кул,ама сепак јас не би ставила.
    Понекогаш е убаво да се виде некоја девојка,поразлична од тебе,и значи воопшто не ги осудувам,но јас сепак не би си ја уништувала косата со суканици. :)
    И суканиците се доста стереотипни. :D
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anna-tessa

    anna-tessa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    22
    ги обожавам, несекојдневни и интересни се,но јас лично не би се осмелила на такво несшто. :)
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    значи мразам суканици мразааааааааааааааааааааааааааааам
    толку се гадни :x :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: