1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Суканици

Дискусија во 'Коса' започната од maja8, 14 декември 2010.

?

Дали сте ЗА или ПРОТИВ суканици?

  1. За

    227 глас(а)
    45,0%
  2. Против

    277 глас(а)
    55,0%
  1. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Извини, што требаше ова да значи? :^)
     
  2. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    за ова вошките не знаев, ама за нехигиената знам. Интересно мислам дека би стоело чисто како промена ама после додека да ти порасне косата и вошките да ти шетаат додека ти се на глава суканиците, не фала. Инаку на машко многу убаво стои, по мoe мислење.. видов, се заљубив. :inlove:
     
  3. Pandelka.o.O

    Pandelka.o.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Паметни работи кажаа сите,меѓу нив и HeidiDiWalt.

    Мое мислење, дури си млада да експериментираш,можиш и со суканки,ама сепак размисли уште еднаш за нив. Јас `се и сешто имам правено со косата,сите бои ги имам испробано и прилично многу форми.Одамна влегов и во 20тите , а јас уште лудувам со косата,и стилот на облекување се разбира. НО никогаш не било,а и нема да биде да се одлучам за суканки,или па да ја исплетам со вуници...Не,не,не.

    Како што рекоја некои,мноогу ми е нехигиенски,некако,заплеткано,несредено...незнам...Макар и една да е...Али убаво имаш спомнато таму некаде, ако имаш гоолем кеф,направи си една,ама не ја тегни долго време,и ќе надохнадиш со надградба =)

    Друга работа, ако сакаш да носиш широки пантолони,и тоа е кул,само немој од оние машките фармерки да ти го скријат цело тело... Има многу типски широки фармерчиња ЖЕНСКИ,со тесни маички,па некои патичиња ќе си ставиш,шарпи убави,милина.. Напрај си некој свој стил,ама да е малце и женствен,сепак ти си девојка и мораш да го негуваш тоа :)
    Е така...Поздрав :hai:
     
  4. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Погрешно сте ме сфатиле. :)
    Никогаш не спомнав дека носам машки пантолони. :) Но стилот ми е малку поинаков од она што секојдневно го гледате по улиците. :) Се разбира дека во одредени ситуации морам да се прилагодам со другите. :D
    *Извинете за офф топик.
     
  5. genina

    genina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    aj malku da ve demantiram... bas naprotiv ako znaes kako da se grizis za sukanicite nema da ti bidat poim za NECISTOTIJA I VOSKI zatoa sto kako prvo sme 21 vek i sepak pedikulozata ne e tolku zastapena kako porano i kako vtoro bas sukanicite baraat mnogu pogolema nega od prava ili vitkana kosa zatoa sto se slucuva da ti se rasturat vrvovite ili del od sukanicata pa treba da gi sredis... za susenje dodusa treba poveke vreme ali so vreme se naviknuvas a iskreno za mene POGNASNI se RASTITE zatoa sto tie se dobieni od nemienje i ne vodenje higiena za kosata a ne sukanicita taka da ako sakas da napravis sukanici imas OGROMNA poddrska od mene :) a za toa deka ne izgleda ubavo devojka vo poseriozno izdanie so sukanici zatoa sto imam drugarka koja raboti vo advokatska kancelarija i mora redovno da bide oblecena poseriozno i bas ubavo i stoi :)
    Jas iskreno umiram za sukanici no kako sto mi pominuvaat godinite gubam nadez deka nekogas ke gi napravam ne deka sum prestara sepak imam 21 godina :lol: no ... :)
    [mod-kirilica:3klbk8l8][/mod-kirilica:3klbk8l8]
     
  6. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Вајлд и од мене имаш едно ДА. Едноставно, млада си,и претпоставувам дека не си униформирано девојче со штикли и фризури. Пробај коса е. А за клемпавите уши ќе ти кажам дека цел живот ми беше срам, и пред едно три години се ишишав скроз кратко и немам намера да ја пуштам косата пак. Затоа без срам. Поздрав
     
    На Wild.Child му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    На почетокот на месецов што доаѓа се надевам ќе ја имам. :)
    Најдов број за изработка, само треба да се јавам, ама чекам да поминат празнициве и фркава околу. :D
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Е баш ми е мило. Со здравје да си ја носиш. Инаку, колку се плаќа?
     
  9. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Фала Дејзи, само прво да ја направам. :D :*
    100 денари една, со игла. :)
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  10. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Kaj типот што ме сукаше мене ќе одиш, или кај друг? :wasntme:
    И ќе ја надоградуваш ли, или твојата должина ќе ја оставиш?

    Мој совет: остави ја природна суканицата, со твојата боја на коса. Не ја шиј со шарени конци. Така ќе ти биде лесно и практично. Кога ќе сакаш ќе ја камуфлираш лесно, а за потенцирање сама ќе си ја моташ со конци и монисти- зависно од бојата на облеката. ;)

    *********************************************************************************

    Да се вратам на топикот.
    Точно е дека суканиците се многу потешки за одржување. Потребно е неделно премачкување, лакирање, кога коренот ќе подрасне одново сукање...
    И не се согласувам со тоа дека не изгледаат убаво...Мене ми се баш убави, посебно на (убаво) девојче.

    Поставив неколку слики, (малку повеќе) :$ за да ги разбиеме табуата!!!
    Сакам да ги слушнам вашите мислења...


    Natural Dreadlocks

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] :$
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Шарени/ Cyber/ Scene

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Екстензии/Уметоци/Надоградби (синтетички)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Виткани екстензии (ова се вештачки и шарени)

    [​IMG]
    (oва се природни но дречливи) :D
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    ********************************************************************************

    Морам `скромно` да признаам, дека додека имав суканици, бидејќи ми беа долги, секогаш средени и тенко сукани, изгледаа преубаво и природно. [​IMG]
    Вака:

    [​IMG]

    Многу сакав да ги виткам. Кога ми беа во природната боја (не-мотани со конци) и кога ќе ги навиткав со витлери, секоја засебно виткана, не се ни забележуваше дека сум сукана- (додека не ме погледнеа од блиску.) 8)
    Од прилика вака доаѓаа:

    [​IMG]

    И тенки суканици можеш буквално да ги одржуваш како природна коса. Ги чешлаш секој ден (со широк чешел), обликуваш, правиш фризури, ставаш маски и разни глупости + што имаш обврска плус да ги негуваш во форма.

    *******************************************************************************


    Суканиците во високата мода:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Celebrity's with dreads...

    Jennifer Aniston
    [​IMG]

    Shakira
    [​IMG]
    [​IMG]

    Mary Kate Olsen
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Jessica Szohr
    [​IMG]

    Crystal Bowersox
    [​IMG]

    Christina Aguilera
    [​IMG]
    [​IMG]

    Pink
    [​IMG]

    Kelly Sharbaugh
    [​IMG]
    [​IMG]
    ...etc...

    Вака можам до сабајле... ( a веќе и е сабајле) :)
    Баш ме интересира како ќе ги прокоментирате сликиве/ суканиците...

    Поздрав

    [​IMG][​IMG]
     
    На RedHeart, friiik, Wild.Child и 2 други им се допаѓа ова.
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Хајди твојот пост ми остави насмевка на лицето :)
    Значи, место да ми ги разбијат предрасудите како што велиш ти- по гледањето на сликите уште повеќе се уверив дека ми изгредаат грозно, несредено, неубаво.

    Тие тесните, ајде де, ќе поминат некако, ама такви мотани со материјали, шарени :shake: :shake: не би ставила никогаш.

    Секогаш гласам за долга и негувана коса
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Тоа е моето мислење за темава :angel:
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Ќе одам кај Баже Костур и ќе ја оставам мојата должина. Не сакам туѓи суканици кај мене. :D
    Ќе те послушам за советот. :)
     
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Леле заради сликите од Хејди ќе посакам и јас да си направам :D ЗА суканици сум , ама и тие што ќе си ги носат треба на време да бидат свесни дека треба повеќе негување. Особено ми оставија впечаток оние тенките и во боја. Штета само што постојат многу предрасуди и луѓето различно те гледаат ако имаш пирс, тетоважа, нестандардна боја на коса, не знаат да ја ценат и почитуваат уникатноста.
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ова се тие ситни суканици?
    [​IMG]
     
  15. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Мене ми се допаѓаат суканиците и кај машките и кај девојчињата. Сепак, секој си има различен стил. Јас за на мојава коса не би правела. По интересно ми е да гледам кај другите.
    Вајлд ако ти е мерак направи. :) И ти ќе ја носиш, нема другите. Може ете било тешко за одржување, но нема да знаеш ако не пробаш. И ако направиш стави слика да те видиме. :)
     
  16. janamorrison

    janamorrison Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас умммрееев за суканици... остави ги овие шмизливе што зборат (чест на исклучоци) мене ептен ми се рокерски, гранџерски, растафари уу многу сакам суканици ОСОБЕНО КАЈ МАШКИ. Сакам и јас да си направам додуша, ама од дома не ми даваат + незнам колку пари се. Знае некој кај кого можам да направам, колку време трае, која цена, дали тенки или дебели, и како да се негуваат без да мирисаат? Благодарам многу :)
     
  17. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Остави ги шмизливе што зборат? Хмм,што би требало ова да значи?
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Од овакви фолиранти не ми се иде на концерти. |( О Боже |(
     
    На Anacid и janamorrison им се допаѓа ова.
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Да ви кажам, јас сега ќе имам можност да работам со дечко кој има суканици, па ќе ви кажам од прва рака како е ;) :D
     
  20. dusicka.musicka

    dusicka.musicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    плетени со вуница?