1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сѐ поголем бројот на млади лица со депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од orevka, 6 април 2017.

 1. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  5.405
  Пол:
  Женски
  Можеби има ваква тема може не,доколку има може во канта.
  Вчера додека гледав тв слушнав на вести за зголемен бројот на лица со депресија најчесто младите лица.
  Во Македонија се почесто слушаме самоубиста и обиди за самоубиство.Не само кај нас и низ цел балкан
  Според податоците на ФЗОМ лековите за нервениот систем се третата најпотрошувана група на лекови. Директорот на Институтот за јавно здравје вчера соопшти дека бројот на болнички лекувани пациенти од депресија и од депресивно растројство се зголемува со тек на годините. Така, во 2010 година бројот на болничко лекувани изнесувал 585, од кои 196 мажи и 389 жени, а во 2015 година тој број изнесувал 803 од кои 257 мажи, а 546 жени, што претставува пораст на болничко лекувани пациенти од 37 проценти.
  Депресијата доведува до самоубиство.Кои се причините за таков чекор,што се случува кај младите,дали треба повеќе психолози да има повеќе така да ги кажам како канцелари или советувалиште за лицата со депресија и аксизност?
  Што мислите вие
  http://sitel.com.mk/sostanok-posveten-na-depresijata-po-povod-svetskiot-den-na-zdravjeto
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.922
  Допаѓања:
  75.462
  Пол:
  Женски
  Епа треба да си ментално силен за да останеш здрав во државава. Дали е до проблемите конкретно овде што ги имаме во општеството како такво или заради сите предизвици на 21 век, но ако потклекнеш готов си. Сиромаштија, недостиг на пари, малтретирања физички и психички, комплекси на ниска вредност и преголема чувствителност итн. Толку многу товар му надвиснува на човек на грб, не за џабе викаат дека животот е за храбрите, за оние што ќе можат да се справат со тој товар. Тоа е животот. Еден огромен океан и секој од нас со својот брод плови по него, во секакви временски услови, па кој преживее...
   
  На Brojka, orevka, biGirl и 12 други им се допаѓа ова.
 3. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  R. Makedonija, ne e podnebje na samoubistva. Kanada, Skandinavija i Rusija se zemjite, kade sto najcesto se izvrzuvaat samoubistvata. Liceto sto se odlucilo na takov cekor, nesaka da se samoubie, saka so toa da si gi skrati makite. Ako se spreci na vreme, so hospitalizacii na pacientot i so redovna medikamentozna terapija i so Psihoterapija, ima sansi pacientot da si go vrati zivotot vo normala.
   
  На Briar Rose, Chica.Loca, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.844
  Допаѓања:
  11.013
  Целото општество нагло се менува кај нас и тоа на полошо. Се згрозив од некои црни хроники во последно време. Порано тоа го немаше кај нас, туку само на вести слушавме за грозоморни убиства, самоубиства. Македонецот го тишти сиромаштија, немање излез, криза во брак, семејство, труло општество...
   
  На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mizerija

  mizerija Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Затоа што начинот на размислување ни е нула,викаме во оваа земја вака праат за да им е подобро,во онаа така,ние тапкаме во место и наназад одиме заради тоа,според мене.
  Друго,сите што убиваат/силуваат ги правдаат дека се лица со посебни потреби,а штом се такви,се знае кај им е местото,не треба да бидат меѓу нас истите тие.Заради нив некој друг трпи трауми.Ете затоа.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто ги избра токму Канада и Скандинавија, кога се малку далеку од врвот во статистиките. Најмногу самоубиства се вршат во африкански и азиски држави. Скандинавците се прилично среќни и задоволни луѓе според спроведени истражувања.

  Во северните земји депресијата е често последица на недостатокот од сонце.

  А на темава треба да дискутираме за депресивност, или за самоубиствата? Бидејќи не секогаш самоубиство е обусловено од депресија.
   
  Последна измена: 16 април 2017
  На theowndemon и blackwave им се допаѓа ова.
 7. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.815
  Пол:
  Женски
  Каква врска имаат лицата со посебни потреби во случајов? И каде им е местото?
   
  На CoCoGiiiRL му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.844
  Допаѓања:
  11.013
  Се сложувам, ние сме народ со нула свест на повеќе полиња. Каков народ таква држава.
   
  На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  Zatoa sto toa go dokazala Medicinskata praksa. Ovaa informacija mi e od Specijalizant na Psihijatrija.