1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ТМРО: Данок за ергените над 35 години и момите над 30 години

Дискусија во 'Политика и настани' започната од discofilman, 4 ноември 2012.

  1. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Не е проблем толку да легне со некој што не и се допаѓа, туку желбата да скока од кревет во кревет.Такви ги имаш еден куп.Факт е дека несакаат обврски.
    За физчко и психичко хендикепирани лица не верувам дека ќе гласи овој закон.Плус, ова не е закон на дневна седница, туку предлог на политичка партија и мене како гласач многу ми се допаѓа.
     
    На viku му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    да се надополнам, сметам дека не вработените треба да бидат ослободени од плаќањето. Тој нема финансии,така да не е должен да плаќа. Туку законов да биде за сите вработени немажени/неженети над 30/35 год.
     
    На Calypso му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    A ако се во брак, а нема да раѓаат деца?
    Kазни ќе има ли тогаш??? :D :D
    Не знае веќе ВМРО што да прави, не знае како да не натера да се котиме :D
    Јас кажав, дајте пари, и ќе раѓаме :D
     
    На Lolo5, esperanca, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Неможе секогаш индивидуалноста да се става над колективното.Првин треба да запознаеш некои работи, па тогаш да процениш.Слабиот наталитет, стареење на населението не само што е катастрофално по самата нација, туку и по пензискиот фонд, економијата.Во ниедна држава не е можно одржување на пензиски фонд со многу пензионери.Ако продолжиме ние со вакво темпо за 50 години ќе станеме дефинитивно нација на пензионери.
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Па не знам, јас тргам од себе и најблискиот круг на пријатели, и со сигурност тврдам дека тие што се слободни не скокаат од кревет во кревет. И сакаат да стапат во брак, но ете, не се случило до сега.

    Во врска со муслиманите на кои се им е убаво: тек во Авганистан под Талибанците колку убаво се живее лишено од секаков хедонизам, можеме по вести да гледаме. Посебно жените просперираат. Битно наталитетот е висок.
     
    На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
  6. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Не е во парите, туку во свеста на самиот Македонец.Ромите се најсиромашни, па имаат по 5 деца без проблем.Има и многу сиромашни Албанци и Турци, па пак во просек имаат по 3-4 деца , а ги има и со 5-6 деца.
     
  7. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Валериа,би те прашала колку девојки со 800е плата ти лично познаваш?во мојот град ретко е богами,е мила моја законот секогаш го погодува мнозинството,а тоа реално е со 100-200е плата.како и да е погледни ги последните огласи за вработување на албанците во секретерјатот и бројката,стотици на секој оглас и спореди со македонците,лесна е пресметката.статистиката е едно,реалноста друга песна.во секој случај се работи за премногу лична одлука.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Ние како Македонци неможеме и несмееме да се споредуваме со Авганистан и како живеат тие таму.Јас гледам тука што се случува и дека ние живееме во слепило на братско и единство, а сето тоа ни се враќа со нож.Албанците беа само 12% пред 50 години во Македонија, но денес се веќе 30% во Македонија.Дупло повеќе моќ, влијание, права, работни места и се останато.Да размислуваа тие како нас ништо немаа да добијат, а допрва ќе добиваат и допрва не чекаат проблеми.
     
  9. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Твоево е, раѓајте, САМО РАЃАЈТЕ, а со што ќе ги храните децата- НЕ Е БИТНО!
    Ромите, навистина? :o
    Јас лично не би сакала да имам деца како што има Ромката, и да ги праќам по Раскрсници да просјачат.
    Ти знаеш ли колку пари иде за едно дете?
    Од прегледи во бременост,пораѓај, пелени, кашички, облека, книги, школо, факултет, искачање, јадење...
     
    На Lolo5, tessie, esperanca и 8 други им се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Aма зошто пак и вработените да плаќаат ? Ко да платите се огромни,па немаат на што да ги трошат па на ваква глупост :^)
    Јас пак,уште првпат кога слушнав си помислив дека е виц,не, не ,ова е нонсенс,мора да е виц :!:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ludoto19, не се до толку за деца да казнуваат :D
    Логички,што ако некој има проблем со плодноста.
     
  12. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Извини Сноу, ама не му е на секој цел да стапи во брак на 20ина години, како ти на пример. Некој си има и други зацртани цели, освен совршена свадба.
    Тој што сака да се омажи/ожени, ќе го направи тоа без закон. Тој што не сака, ни на 50 години нема да го направи тоа. Нема потреба од вакви закони.
     
    На Lolo5, anneyy, vesni4kaaa и 15 други им се допаѓа ова.
  13. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Ајдеее каква споредба. Албанците се размножувале ко вошки, тоа ни е јасно ко ден. Ќе најдат некоја по селата поштена, млада и невина, ќе и цути на госпожата со 4 деца, тој ќе се ебава наоколу, ќе шмека студентки на Бит пазар. Од каде пари? Цути црн пазар, шверц и братучеди од Швицарска и Немачка им потпомагаат. Господски живот, па затоа се котат.

    Ти придонесувај за наталитетот, али што те брига зошто некоја 30 и кусур годишна со 800 евра плата не се мажела. Ти уште у кревет да и влезеш и да броиш со колку мажи спиела.

    НЕ смее држава да ти се меша во сопствено право кога сакаш да влезеш во брак и да основаш семејство. На тој што му е мерак нека прави 11 деца. Ене една фамилија дури и серија од емисии направи на ТВ. Се опуштиле, направиле 10 деца, а покривот над глава им паѓа, молат за шпорет и фрижидер преку медиуми. Тоа ли е живот? Нека добијат сега реклама дека придонеле за наталитетот, и сите да го следиме нивниот пример! |(
     
    На Lolo5, Hipster, anneyy и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    thinkerbell, мојата цел не е совршена свадба. Ако хобито и интересите ми се во тој аспект не занчи дека тоа е мојата цел.Моја цел во животот се врската со дечко ми да стане брак, да завршам факултет да најдам добра работа и да имам три деца, ако баш тоа те интересира.

    Пример ти ако уживаш во кулинарството,твоја цел е цел живот куварка да бидеш во некој познат ресторан-кој ќе биде во твое својства.Тоа значи дека ќе немаш семејство?
     
    На Valeriya му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Таквиот однос и таквото размислување на индивидуалност скапо не чини нас, а скапо ја чини и Европа.Денес Европа неможе да го реши никако прашањето со емигрантите, а тие емигранти се примани баш затоа што пола Французинки, Германки, Британки цело време се убедуваат и им се пере мозокот дека бракот и децата се ропство за жената, а не привилегија, а на државата и економијата и треба младина да работи по фабрики, па затоа примаат емигранти од секаде.Денес тие емигранти го донесоа и џихадот во Европа :)
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    А јас сум сведок на многу парови кои велат, не ни е потребен брак,убаво ни е вака да си шетаме.
    Е вие само шетајте со 30 и кусур, па затоа за 50 години дупло помалце ќе шетаат во земјава.
     
  17. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    И јас студирам, добра студентка сум, планирам да работам, планирам да придонесувам за мене и околината, но желбата да чувам деца секогаш ќе е посилна од помодарството наречено “кариера“.Таква е природата, такви сме створени без разлика колку феминизмот не убедува во спротивното.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Споредбава ти е како магаре и музика. Баш нема врска.
    Никој нема право да му кажува на некој кога да стапи во брак. Ти сакаш сега, слободно. Јас сакам за 10 години можеби, и не може некој да ми забрани.
    Лесно е да потпишеш, лесно е да родиш дете, оди исчувај го. Убаво кажа Лудото, да не повторувам.
    Ова знаеш како му доаѓа? Како законот за едно дете во Кина. Пренаселеност, пренатрупаност, па ајде да го поддржиме убиството на дете кое е веќе спремно да се роди.
    Правиме споредби, нели?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Па нормално дека албанците ке се котат и ке рагаат по 5 деца кога скоро секој албанец по дифолт добива работа и тоа саглам работа,а нашите и со факултетски дипломи и докторати со години неможат да најдат работа.Како да се омажам кога вода у очи немам за мене а не па за дете да мислам леб на маса да му ставам.И да,ромите рагаат деца ама сите знаеме како живеат 99,9% од нив.Е па сигурно нема да родам дете за да го мачам и да немам што да му понудам во животот само ради тоа што државата ми е преполна со старци.Нон сенс е предлогов.Лесно им е на нив да зборат клати врата зимај плата.Нека ги прашаат како им е на 30ет годишниците што седат дома без работа и се молат од домашните за 50 ден за цигари.
    Мој избор е стапувањето во брак,исто како што мој е избор е дали ке имам деца и колку ке имам.Кога секој македонец би зимал плата од 500 евра месечно ондак ,да има за што да се збори.Ама со овие мизерни услови за живот што ги нуди нашава државичка ја се чудам како и тие проценти на наталитет што ги имаме,воопшто ги имаме.Ужас е ова тука што се дешава.Веке не знаат од кога страна да почнат пари да ни зимаат !
     
    На Lolo5, tessie, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас ги спомнав Талибанците како екстрем, но добар дел од Албанките по селата живеат живот блиску до тоа - не работат, немаат завршено никакво школо, во се се зависни од мажот, свекорот, свекрвата. Фала, не сакам таков живот - и ова не е хедонизам, туку можеби еманципација.
    Албанките што ги познавам што се вработени (не по рамковен договор, туку по своја заслуга) имаат најмногу по две деца.

    Не гледам ништо добро во ваков закон - таа со 800 евра плата ако сака да скока од кревет во кревет ќе може да плати и да си продолжи - а ако е од тие што сакаат брак и деца ама не успеала да дојде до тоа (од било која можна причина, многу различни можат да бидат), може на сета мака уште и казнета да се осеќа, и жигосана од општеството, па тогаш и нека скока од мост.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.