1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тампони или Хигиенски влошки

Дискусија во 'Канта' започната од teodorcka, 3 октомври 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. teodorcka

  teodorcka Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Здраво ФЕМИНКИ
  Ја отворам оваа тема со цел да се подигне самосвеста на сите девојки и жени колку е штетно користењето на тампоните и како влијаее на на начето здравје.
  Би сакала да ги слушнам вашите мислења.
   
 2. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  Тампоните не се штетни доколку се користат правилно. Што значи во соодветна големина, зависно од тоа кои денови се користат (за првите денови кога е појака менструацијата нормал на пр. или супер, а потоа мини) и секако да не се користат повеќе од 2-3 часа без да се сменат. Во самото пакување има појаснето зошто - поради т.н. токсишен шок. Да не се шират дезинформации помеѓу девојките :)
   
 3. teodorcka

  teodorcka Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Не се дезинформации, верувам дека многу малки девојки се запознаени со штетноста на самиот тампон, затоа и реков ја отворам оваа тема за да се информираат повекето од нас :)
   
 4. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Има тема. Само затоа што се става во вагина ли ја ставаш темава употреба на тампони во прашај гинеколог, оти немој некој сега да почне да отвара теми и за рачки од чешели овде(ова од рисрч :!: :D :wasntme: ) :^)

  telo/upotreba-na-tamponi-t303/
   
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. teodorcka

  teodorcka Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  16
  Јас се извинувам но не ја видов темата :o
  Во секој случај ДА, ја поставив затоа што се користи вагинално.
   
 6. mace4545

  mace4545 Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Не користам тампони од страв :fubar:
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.