Танатоманија,танатофобија

Дискусија во 'Психологија' започната од Rosie.Alice, 11 ноември 2013.

 1. Rosie.Alice

  Rosie.Alice Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  81
  И самото име кажува, Танатос- бог на смртта.
  Мислам дека патам од танатофобија. Луѓе, претешко ми, очајно ми е потребна помош. А кога ќе добијам прилика, одбивам. Два месеци, долги непроспиени ноќи, страв од смрт, страв од загуба на блиски. Ме фаќаа кризи. Се повредував себе си. Се изолирав едно време, никого не поднесував освен брат ми и братучедка ми, најблиските. Постојано размислував за мојата смрт. Цел ден и цела ноќ. Мислам дека помина одредено време. Кризите поминаа, станав позафатена со училиштето.
  Пред малку дознав за смрт на една млада личност, другар мислам дека е на мој подалечен роднина. И повторно тие кризи, повторно исто однесување, солзи, страв до коска. Не можам повеќе, ќе полудам...
  Еднаш се обидов на моите да им кажам. Видов дека оваа моја состојба ги прави крајно несреќни и како и секогаш се преправав дека ми е добро. Ги лажев дека е период, не сакам да патат поради мене. Ќе се преправам дека ми е добро, и онака имаат премногу проблеми.
  Ама мене ми е тешко, а не можам да гледам како патат поради мене... :sweat:
   
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  мила незнам како да ти помогнам, но ке ти кажам дека и јас ова сум го поминала, но денес не се плашам од смртта
   
 3. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  157
  јас не се плашам од смртта туку од болести :puke:
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.346
  Допаѓања:
  46.852
  И јас го поминав сето ова,ужасно е,пробај да поразговараш со психолог ќе ти помогни,немој да страдаш ти и твоите дома,ако му кажуваш само ќе страдаат а неможат никако да ти помогнат,најдобро побарај стручна помош.
   
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.108
  Допаѓања:
  123.599
  Пол:
  Женски
  Летото исто вака се чуствував.И да период е ова во пубертетот некој порано некој подоцна.Мене на 12,некој на 13,ти на 14 и така натака.Се плашев од својата смрт и смрт на блиски.Од кога почна школото заборавив на тоа.Инаку ноќе не спиев плачев се плашев.Ајде најди си занимација и ќе заборавиш на тоа верувај :*
   
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.617
  Допаѓања:
  107.988
  Највеќе имам страв од смрт, од загуба на некој близок и општо од иднина. Ме излудва. Секој ден се обидвам да не мислам на тоа ама на вечер кога неможам да спијам или тоа глупави мисли, знаеш мозкот тогаш наоѓа да си игра со мене, за време на часој неможам да се концентрирам зошто постојано мислам како ќе биди понатаму и што тогаш ...
   
 7. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  659
  Допаѓања:
  333
  Порано како помала се случи еднаш да ме обземе таа мисла што кога ќе умрам, веќе ќе ме нема, животот ќе продожи а јас нема да постојам, толку многу размислував за тоа што почнав да плачам, но тоа беше само период. Сега воопшто не размислувам за тоа.