1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тарчуловски-Бошковски

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Бошковски и Јохан Тарчуловски се обвинети од Трибуналот за кршење на законите и на обичаите за војување во случајот Љуботен. Се товарат за убиства, уништување на објекти и сурово постапување кон цивили. Бошковски е ослободен додека Јохан треба да ја издржи казната.Сметате ли дека не е праведно за Тарчуловки додека тој е во затвор,Бошковски е слободен,дури се кандитира за Претседател.Дали Бошковски испадна предавник во однос на Тарчуловки?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Не сум многу многу запознаена со целава ситуација зашто не пратам политика. Ама мислам дека откриле дека Бошковски дал изјава ПРОТИВ Тарчуловкси и тоа е она што навистина ме вади од кожа. Предавник.
   
 3. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Додека беше свежа ситуацијата бев многу изреволтирана. Тие можеби ги прекршија законите, ама беа овде кога и беа најпотребни на Македонија. Се бореа на лице место, рамо до рамо со нашата армија, додека другите си уживаа кој на плажа кој на планина. Го пратев судењето колку што можев и искрено се израдував на ослободувањето на Бошковски... кога тој си го покажа вистинското лице... Се умисли дека од сожалувањата може да стане претседател, сакаше цел народ да го сврти против владата...Па уште и онаа изјава против Тарчуловски за да си го спаси сопствениот газ. Многу подмолен човек испадна.
  А кога ќе помислам немаше ѕид на кој не беше напишано - Брат Љубе не те даваме, Македонија е со тебе! .
   
 4. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  Имам горе-доле некои сознанија за овој случај...Не би анализирала детално, но главната причина што случајот доби ваква димензија е само поради политичка позадина...Значи, политиката во РМ е навлезена длабоко во сите сектори на општеството..Тоа најмногу ме иритира од све :worried: Значи сега кога излезе Љубе од Хаг, најпрво срдечно го пречекуваа и поздравуваа...И???? И сега Љубе предавник, ваков - таков :tmi: A, зашто??? Затоа што нема подршка од владејачката гарнитура :!: А, со Јохан е спротивното.. :!: Затоа Јохан е сега јунак, патриот, син македонски....А, заборавија Љубе како ја бранеше Македонија во 2001??? Заборавија очигледно!!! Жал ми е за Јохан пред се заради неговите деца, што растат без него :( Но, од друга страна имам сознанија, дека судот за воени злосторства во Хаг, имал политика , значи демек едноставно ,морал еден од нашиве да заглави таму, да го крка стапот по глава..А, тоа ете му се деси на Јохан за жал... :( Поентата ми е дека не им сега Љубе виновен што го осудија Јохан, Љубе не го предаде Јохан!!! Тоа е само фарса да се прикрие политичката позадина на случајот... :!:
   
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  ^^ Бошковски се криеше зад маската Борец за народот... Во право си за политиката на Хаг дека морал еден да заглави, но наместо тоа да биде Бошковски кој всушност во тоа време како министер ги изрекуваше наредбите, тој се испазари со трибуналот и го намести Јохан. Па потоа без никаков срам се кандитира за претседател, среќа не му успеа планираното... излезе на виделина неговиот кукавички потег.
  Се надевам ќе му ги намалат 12 години на Јохан, бидејќи не ги заслужува
   
 6. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  И јас се надевам дека ќе му ја намалат казната на Јохан, ама он уште некаде 8 години има да лежи , посто 4 мислам дека ги има таму поминато...Ама искрено, не ми се верува :worried: ...Во секој случај и двајцата ја бранеа Македонија, ама еден си го окрка, а тоа е Јохан ... Ова сега кај нас што се случува со Љубе е само политичка монтажа и ништо друго :^) ... Ама само една работа ме вади од кожа!!!! Знаат ли судиите во Хаг колку млади македонски војници беа ѕверски измачувани, масакрирани и убивани во 2001??? Знаат ли тие судии колку деца останаа без татковци :( ??? Или пак колку воени инвалиди има од конфликтот, што се неспособни за ништо??? За македонските војници кажувам... :( Знаат тие убаво, ама си премижуваат!!! Љубе и Јохан се македонци и не бранеа во 2001, ама политиката ја направи кај нас ваквата ситуација..Не знам па што му требаше на Љубе да влегува во политика :^) Од друга страна пак, сега да бидеме реални и објективни-добро е тоа што државата го помага семејството на Јохан, тоа е за почит стварно :!: , ама како може неговата сопруга , која е фолк пејачка да биде вработена во владата на РМ :^) Знам и точно што работи во владата, ама ајде не е битно.. :tmi: Нашата држава пропаѓа заради политичките препукувања, користење на позицијата на некои владини функционери за лични интереси и комплетна партизација има во јавната администрација :!: Све политиката прави!!! Таа е како еден огромен октопод , кој ги има пуштени пипалата низ цела држава............
   
 7. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  Тоа е чиста намештаљка...Да го наседнат Љубе....... :x
   
 8. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Целосно точно!!! Ќе ви кажам вака: Си дојде Братот Љубе го пречекаја убаво и се друго! Е сега тој сакаше да го кандидираат за Претседател, но Големите над Груевски не дозволија, па затоа го кандидираа Иванов! Љубе се навреди, мислеше дека заслужи! Собра потписи и се кандидира! Се сеќавате колку гласови доби?? 150 000!!!! Сите тие полека ќе се зголемуваја и ќе му ја земеа власта на Грујо ако не превземеше нешто! Документот што Љубе го читаше уште кога го уапсија во Хрватска му беше даден и му беше наредено да го прочиа! Тоа беше документ извештај напишан од АРМ! ЉУБЕ МОРАШЕ ДА ГО ПРОЧИТА!!! ако забележавте како тој тешко го читаше ќе сфатевте! И плус ако некој збор го кажеше на македонски го поправаја да го каже на хрватски! Но нашиот народ наивен го гледа она што му налагаат да го гледа и го сфаќа она што му налагаат да го сфати!
  Го наместија Братот за да го изгуби рејтингот и тоа им успеа! А потоа и ја платија госпоѓата Тарчуловска да зборува против него! Го знам Љубе, го гледам, го слушам... Човек што му дрхти душата кога зборува за Македонија!
  Јохан жално е што остана во Хаг, но и оној негов адвокат не е доволно добар за него! Па луѓе цело судење го гледав вие не знаете како зборуваше Едина Рашидовиќ, а како зборуваше тој Антонио, ми се чини така се вика!
  И сега пред некои време се појави Едина на тв и даде изјава за тој фамозен документ што ГО ЧИТАШЕ ЉУБЕ!!!! Власта не знаеше демек дека постои тоа видео?? само го чуваше за во зло време!
  не е лажете и не се полнете со омраза кон Љубе, не заслужи Братот такво нешто!!! Тој се бореше за нас, но не го остави ја да го сотри Арачиново па ќе видевте тогаш дали сега вака ќе си бараја Албанците што ќе му текне нив!
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. preetygirl-J

  preetygirl-J Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  491
  Допаѓања:
  78
  Е за ова Ози потполно се согласувам со тебе, браво стварно што ги знаеш овие информации :rock:
  Прво Тарчуловска на почетокот за двајцата се бореше и ги бранеше како лавица, а отпосле кога владата отпочна хајка против Љубе, излезе госпоѓата да кажува како Љубе го предал маж и, а и не дошол и децата да и ги посети... :tmi: Од друга страна пак имаше и други начини владата да го помага семејството на Јохан(тоа е сосема во ред, посебно за малите дечиња негови, што растат без татко им :( ..) Ама не мислев до овој степен дека ќе се претера и дека една фолк певаљка ќе работи во ВЛАДА на ПМ..Епа срамота... :tmi:
   
 10. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Како Љубе пред да се кандидира за претседател сите го сакаја, тогаш Љубе чинеше, не претставуваше пречка за власта и се беше ОК. Како после тоа наеднаш така излезе?? Зошто дотогаш Соња не се пожали дека Љубе не и ги гледал децата?? Како после и текна да кажува? Или после тој од ко се кандидира не одеше? Глупости е сето! Не знаете вие какво семејство има Братот! Жена му му се обраќа со “злато!“ Ах како го наместија човекот, како го разочараја! :( :( :tmi: :tmi:
   
 11. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.144
  Допаѓања:
  17.997
  Неговата најлесна одбрана е дека некој го натерал да сведочи против Јохан , според некои од вас Груевски е крив за се па дури и за лошото време - што лошо и да се случи тој го предизвикува нели? :roll: Не ми е јасно како луѓето толку брзо си ги менуваат своите ставови , додека Љубе беше со ВМРО тој беше најлош и си го заслужи местото во ХАГ но откако оваа влада го ослободи а тој се сврте против неа автоматски стана херој , дури треба да го жалиме зашто на него се некој му мести а он ни крив ни должен цел живот се влече и скапува по затвори . Правдата е спора, но е достижна и мило ми е што си го доби тоа што си го бараше . Предавник !
   
  На NikiBastore и rakce69 им се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.876
  Допаѓања:
  11.016
  Херои се и давјцата,засрамете се вие што лошо зборувате.Го наместил?Па што не го намести некој Ахмети. До кога ќе си вадиме очи. Бил предавник? Па заборавивте како секој ден одеше на терен со војниците?Друг министер тоа не би гонаправил, би си седел во канцеларија. Љубе има и книга напишано “Мојата борба за Македонија“ само не знам каде може да се најде.