1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Татковци кои го контролираат животот на ќерките?

Дискусија во 'Врски' започната од Горан.Р, 6 септември 2017.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И јас имав другарка која беше контролирана од татко и :) до тој степен што се тресеше кога ќе видеше пропуштен повик од него . И што ако ? Кога и да дојдеше кај мене на гости , на улиците бевме речиси до 4 наутро . Секоја ноќ со различен дечко се муваше . Сега не знам каква е , немам контакт . Но и до толку не треба . Треба да му се даде до знаење на детето што е пристојно однесување а што не е , да му се укажат некои работи , па нека одбере каков живот сака . Не велам дека треба да " виси " мртво пијано по шанкови и клупи до 6 наутро , ама па и не треба на 18 години да се враќа во 11 навечер дома .
     
    На sj *O*, hermosa, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Земај ја бегалка ко на времето
     
    На Aleksandar1212, sj *O*, LadyInTheDark и 5 други им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.740
    Пол:
    Женски
    Ќе коментирам за таткото прво, зошто за дечково е се кажано, да не се повторувам. Има родители кои се опсесивни кон нивните деца. Кога дете е возрасно, најмногу што можи таткото да направи е да го советува детето, не да казнува, ограничува. Ако има некој проблем со изборот на партнер треба да кажи каков. Неможи на детето на сон да му се кажи. Ако едноставно не му е по мерка партнерот на таткото - не е негово да се заканува и меша.
    Познавам деца на опсесивни родители, а познавам и опсесивни родители. Не е здраво и не е нормално родител така да се однесува безразлика кој е партнерот. Ништо што е спроведено на сила - не функционира.
    Е ајде накратко и за дечково, и јас мое дете би советувала против тебе. Не би забранила нормално, сакам кога работите ми се пред очи, а не зад грб, ама дефинитивно би советувала против тебе. Толку.
     
    На sj *O*, Nigredo Odor и Briar Rose им се допаѓа ова.
  4. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.613
    Допаѓања:
    3.091
    Пол:
    Женски
    Mojot tatko e slicen kako na devojkata vo problemot... i den denes sum gorda sto e takov.:) A ima i tatkovci sto im e gajle za decata najcesto takvite gi gledam kako deca ulicari i obocno se nevospitani.. Gledam eden kup takvi primeri barem vo mojot grad nema takva sila da me ubedi deka ne e taka;))
     
    На Purelove92, cresa-jagoda, Briar Rose и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Magiifili

    Magiifili Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    93
    Мајка сум на прилично изградена девојка, односно имам ќерка на возраст од 20г. Како родители секогаш нашиот однос како од моја страна така и од страна на маж ми со релација со детето ни е бил нај другарски, така да денес на нејзини 20г таа не се срами било што да ни каже односно што и се случува, дали нешто ја боли, дали нешто ја повредило...нормално таа ни кажува тоа што смета дека треба да ни го каже, а доста е отворена, реална и директна. За работите кои ги сака секогаш е разговарала со нас, најчесто сме и дозволувале но секогаш длабински и објаснеме "што би било кога би било". Нашата ќерка сега студира и живее во Германија, Минхен и ние имаме контрола и знаење за она што и се случува, што прави, додека на пријателите е овде во Скопје но тие се соочуваат со доста проблеми со нејзе, а тоа е затоа што од мала многу ја ограничуваа, индиректно и наметнуваа каков тип на дечко да бара, каква работа бил за нејзе, ја наполнија со табуа и предрасуди, за разлика што ние многупати сме ка оставиле да проба да виде дека е тешко и дека не е за нејзе некоја работа, и спротивно...значи децата од мали мора да ги натерате да размислуват со широк сегмент, без граници, да ги вметнувате во разни спортови и било какви уметнички работи, да запознаваат што поширок круг на луѓе од секакви општества, за да тоа потоа само одлучи и си направи пат кој ќе сака да го оди да го негува и надградува, секој играничувања се лоши, исто како и врзаното куче, секако треба контрола и некоја разумна санкција...
     
    На esperansa777, Mrs.Brain, marchi-cool и 6 други им се допаѓа ова.
  6. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Неможе со таков човек да се разбере. И НЕМА ДА СЕ РАЗБЕРЕ! Никогаш! A aко сака добар маж да има ќерка му и ако ја сака керка му ќе го цени и зетот! А не да си има после проблеми ќерка му кога ќе се омажи таму да и преговараат, само ради татко и што оставил лош впечаток. Оти таквиите луѓе (како татко и) не сакаат ни да сослушаат што сакаш да им кажеш туку само тие се слушаат! Да! А незнаат дека работите можат да се средат и на мирен начин, убаво требало да постапи ако бива бива ако не не. Морало да се постави како лош? Го уплашил момчето :worried: И јас да сум на негово место ќе се тргнам од таа фамилија. И комшивката моја не е мажена ете 40та ја ситни па татко и на клоци ги истера стројниците кои дојдоа да ја побараат. Срамота! Брука беше! зол човек му го скрати животот на девојчето. А тоа многу паметно и добро девојче е, најтежок факултет заврши, само дома седеше, многу ја тераше и да работи. Значи татко и фактички тотално и навлезе во животот што и го стори пепел!Ја измалтретира :x не и даде право на живот ни малку :!: да поужива, да излезе со друштво, момче итн.. Сега ќе беше среќно мажена и човекот што ја побара си беше ок. Како и да е, сега се спаси од него со тоа што замина во странство кај нејзиниот брат инаку незнам тешка ситуација :x. Јас не оправдувам мешање на родители кои дотолку се обидуваат животот на децата да го направат како да е нивни и да си играат со животот на некого! Крај краева возрасен човек е не е таа дете или малоумна да незнае што е накдобро за неа. Сум го осетила тоа на своја кожа, знам како е такви луѓе не поднесувам :@ до 18 не смеев да мрднам а не заслужував така а и сега ми е страв да не ми се мешаат во врска :o бидејќи три годишна врска со некој кој го познавам добро и го познаваат, почнаа да ми се мешаат луѓе :o е каде сега кај ке одите? (јас незнам човек кај ќе одиме сеуште алоо! Како да ти кажам? (facepalm)) и таквии глупости а и не ми дозволуваа да отидам и јас до неговиот град. "женско сум била ејјј срамота било" (facepalm) Аа не е срамота само тој да доаѓа а? Глупости! И што и јас ако отидам да прошетаме(повеќе ни беше дека кај него има каде да се прошета мојот град мал па малку промена сакавме) Незнам.. Кој што сака нека каже ама јас не го прифаќам тоа да те извадат од контакт бидејќи нервите ми попуштија тие ми се капак над сите нервози кои ги имам дупли притисок вршат. Ама родители се нели |( не смееш да им се противиш и ако не се во право нека има кој да трпи. Некој невин че си пати... И да тоа увидоа дека не е добро на сестра ми не го применуваат дотолку ама јас бев екперименталното глувче.. :nod:
     
    На sj *O* и ZAHRA им се допаѓа ова.
  7. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.153
    Допаѓања:
    15.702
    Пол:
    Женски
    Читам, ве пточитав сите по ред..
    Вака прво ти на 30год. Со тие изрази каде? На 30год. човек со карактер треба да си веќе изградена личност. И да сакаш со девојката да бидеш или не? Зошто ако имаш нешто со неа ќе имаш и со таа "луда фамилија" како што велиш. Затоа прво ти тоа реши го сам со себе.
    Не ти судам ни тебе ни неа ни на татко и, од кај знае какво минато има таа девојка од кај знаеш дека можеби не киксанала нешто, не направила нешто со што би ги повредила нејзините родители па можеби заради тоа тој се однесува така? Има милион примери од секојдневието и околу нас, колку девојчиња кога ке почнат да излегуваат прават грешки, што би се рекло летаат со паметот мислиш се можат? Има мал милион причини за тој да се однесува така.
    Треба да седнеш и да размислиш стави се ти на негово место, како ти ке реагираше, на негово место да имаш керка?
    Многу работи се во прашање.
     
    На IM.TMKQ и sj *O* им се допаѓа ова.
  8. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Шубаво ќе испадне да се ожените вие двајца.
     
  9. Passenger

    Passenger Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Машки
    Девојкава е над законската возраст за стапување во врски (age of consent), која во повеќето земји е 16 години, и уште, на свои 21 години, таа е полонолетна по сите светски стандарди. Не глеам проблем. Не си „престар“ за неа, такво нешто не постои, ни во законот, ни било каде.

    Е сега ако имаш некои негативности и ако таткото е оправдано загрижен околу тоа, тоа е веќе друга прича, но тоа не можам да го знам. Од ова што знам заклучувам дека ништо не си згрешил. А да ти префрла само за тоа што ти имаш 30, а она 21, нема поента. На ќерка му беља може да и’ направи и нејзин врсник, какве тоа везе има.

    10 години и не се страшна разлика. Со девојка ми сме околу 15 год разлика, нема везе.

    И сите се фатија дека си ги нарекол „мрсули“, а ретко кој приметува дека на татко и’ му се обраќаш со „Господине“... :)
     
    На sj *O* и Lolo5 им се допаѓа ова.
  10. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    751
    Допаѓања:
    2.869
    Пол:
    Женски
    Dude девојката ако сонуваше сеуште за тебе сега ќе беше до тебе, битно некој виновен да е |(
     
  11. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Јас пак не можам да го сфатам феноменот на тролање кој е извесно дека е случај тука.
    Што демек ќе се сити некој "еј види ги овие ги вртам на мал прст им отварам дебилни теми и се упецале како крапови"...тоа некако се движи во насока на лудило со примеси на очај, во секој случај е тажно...
     
    На Someonespecial и sj *O* им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А каде е Горан?!
    Толку мислења а Горан го нема.
    Трол...
     
    На Црна Ружа, sj *O* и Dadusicka им се допаѓа ова.
  13. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.277
    Пол:
    Женски
    ne e ubavo gresat i roditelite tuka malku ako si bez umot vo glava roden bilo koj pol da si,dzabe ti e.znam od iskustvo strogo me drzea i izgledase bas nevkusno pred moite drugarki ,ne se rasoblekuvaj vika a vo kafic odime .abe ako ne te sviga nekoj decko i gola setaj e dzabe ,bitno ubavo e da vodis kontrola na deteto da go cuvas i pazis no ne vo stakleno dzvono oti bas od tolku cuvanje nema da razbira i ke naleta na najlosiot ko sto mene mi se bese desilo togas od naivnost i neraspoznavanje luge naletav na psihopat:xsamo loso mi vlijaea i bev zavrsila vo depresivna sostojba
     
  14. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Повеќе ме контролира мајка ми отколку татко ми. Баш опуштен муабет си имаме со татко ми и има доверба во мене така да немам некој проблем.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.679
    Пол:
    Женски
    Татко ми за дечковци ич не ми се меша.
    Ќе ме прашa кој е што е, и класика прашува што работат неговите и толку.После ќе заборави па од нигде никаде ќе ме праша.